Trace N Chase (top)

Κύπελλο ΕΣΚΑΝΑ: Στους «16» ο Έσπερος, απέκλεισε τον Εθνικό (VIDEO)

Ο Εσπερος νίκησε τον Εθνικό 95-79 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΣΚΑΝΑ. Εύκολες νίκες και για Μεγαρίδα, Πανελευσινιακό στη φάση των «32».
Κύπελλο ΕΣΚΑΝΑ: Στους «16» ο Έσπερος, απέκλεισε τον Εθνικό (VIDEO)

Ένα ξέσπασμα στην 4η περίοδο αποδείχθηκε αρκετό για τον Έσπερο, προκειμένου να καταβάλει τον Εθνικό με 95-79 και να προκριθεί στους “16” του Κυπέλλου ΕΣΚΑΝΑ.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο για περίπου 30 λεπτά (69-63), μέχρι που η ομάδα της Καλλιθέας άνοιξε τη διαφορά στο 35’ (80-70) και τη διεύρυνε ακόμα περισσότερα στα τελευταία λεπτά, κερδίζοντας έτσι την πρώτη μάχη μεταξύ ομάδων εθνικών κατηγοριών (και δη της Β’ Εθνικής) στη φετινή διοργάνωση.

ΠΕΡΙΠΑΤΟΙ ΓΙΑ ΜΕΓΑΡΙΔΑ - ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟ

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, οι δύο ομάδες της Β’ Εθνικής πέρασαν εύκολο βράδυ. Η μεν Μεγαρίδα σάρωσε εκτός έδρας τον Λέοντα Μοσχάτου με 72-47 (έχοντας προηγηθεί με 55-22 στο 30’), ο δε Πανελευσινιακός δεν δυσκολεύτηκε να αποκλείσει τον ΑΟΝΑ με 74-52.

Από εκεί και πέρα, εύκολες εκτός έδρας νίκες σημείωσαν και τα υπόλοιπα φαβορί, δηλαδή η Ένωση Αρμενίων Αθλητών στη Βουλιαγμένη (55-67), η Ελευθερία Μοσχάτου στην Αμφυάλη (41-74) και η Ακαδημία Μπάσκετ Ελευσίνας στη Νέα Πέραμο (58-67).

Τα φύλλα αγώνα:

Εσπερος Καλλιθέας - Εθνικός 95-79
Διαιτητές: Παπαφωτίου, Χρόνης 
Δεκάλεπτα: 23-20, 43-41, 69-63, 95-79
Έσπερος Καλλιθέας (Ταυρόπουλος): Αγγελόπουλος 11, Τσακίρης, Οικονόμου 23 (5), Μαγιτόμπε 25 (5), Αδαμόπουλος 7 (1), Χαρούνι 10, Ολύμπιος 12 (4), Τοντούλης, Οικονομίδης 2, Τσολάκης 5 (1), Κολιός.
Εθνικός (Καράμπελας): Βαϊδάκης 16, Βακόνδιος 2, Γεωργιάδης 14 (2), Μπασδέκης 17 (1), Λιβανός 3, Καραφαντής 1, Κατσαμπάνης, Βασιλακάκης 5, Καρυστινός 9 (1), Κασιούμης 2, Καραδημητρίου 1, Παπουτσής 9 (2).

ΑΟΝΑ - Πανελευσινιακός 52-74
Διαιτητές: Δελαγραμμάτικας-Αυγερινός
Δεκάλεπτα: 15-23, 33-40, 44-57 , 52-74
ΑΟΝΑ (Παπαδημητρίου-Πέρρος): Ψάλτου, Κουτσολίακος 9, Τσίακος, Παρασκευόπουλος 4, Τσεπαπαδάκης 3 (1), Ψυχογιός 15 (5), Κυριακόπουλος 7, Λουπάσης 1, Καραχάλιος, Κουτσουμπός, Τσιώκος 13.
Πανελευσινιακός (Καραχάλιος, Βούλγαρης): Πατρίκης, Πούρης 5, Καράμπελας 9 (1), Πετρόγιαννος 3, Μαυρομιχάλης 6 (1), Κρασάκης 1, Λεκάκης 7 (1), Παπαφλωράτος 11 (1), Ρεκουνιώτης 20, Κατσανεβάκης, Δενδρινός 12.

Βουλιαγμένη - Ένωση Αρμενίων Αθλητών 55-67
Διαιτητές: Τζιμινίδης, Μπερέτσος
Δεκάλεπτα: 15-11, 21-35, 42-51, 55-67
Βουλιαγμένη (Κολοτούρος-Σπυριδάκης): Χολέβας, Σουργιάς 3, Παπαδάτος, Παπαμιχαήλ 14, Γκιοβάσο 3, Κυριακού 3, Σπανάκης 12, Λειβαδάς Α., Λουκάκης 2, Σαβουλίδης 13 (1), Τσίκας 4, Ράμμος.
Ένωση Αρμενίων Αθλητών (Ευαγγελίδης-Παπάς): Μανιατόπουλος 2, Ρουμελιώτης 2, Κάβουρας 13, Αλλα 15, Γεωργιάδης 13, Εμμανουήλ 2, Βούλγαρης 3, Φορτούνας 2, Τσαλαπατάνης, Κολοκούρης, Πελέκης 5, Κουκούλας 10 (1).

Ενωση Περάμου/Μεγάρων - Ακαδημία Ελευσίνας 58-67
Διαιτητές: Αντωνέλου, Πέππας
Δεκάλεπτα: 19-12, 37-38, 50-55,58-67
Ενωση Περάμου/Μεγάρων (Βουκουβαλιδης): Κοντόπουλος 11, Ντότσι 2, Ρόκας 6 (2), Στεφάνου 7, Καρράς 6, Μπούρας 5, Γαβαλάς, Μαργέτης 17 (1), Κολλώσης, Σαμπλί 2, Παπασπύρου, Καπέτσης 2.
Ακαδημία Ελευσίνας (Μαυρογιάννης, Ρόκας): Ηλιάδης 11 (2), Πατάτας 6 (2), Αβραμίδης Γ. 4 (1), Κοντούλης 5, Αβραμίδης Δ., Σάλτας, Παπαδημητρίου 2, Αχείμαστος 10, Μόρφος 18.

Ενωση Αμφυάλης - Ελευθερία Μοσχάτου 41-74
Διαιτητές: Κηπώσης , Χρόνης
Δεκάλεπτα: 11-17, 20-35, 33-52, 41-74
Ενωση Αμφυάλης (Μπαστούνης-Βασιλάκης): Καραγιαννίδης 2, Κασσός 15 (2), Μακαρατζής, Κουτσουβέρης 2, Σολδάτος, Καλπάκος Ν. 2, Ξανθάκης 6, Μπαμπάκος 10, Καλπάκος Γ., Πυρομάλλης 2, Ζάνος 2, Σαμλής.
Ελευθερία Μοσχάτου (Σίμος-Ζαρκαδούλας): Τρίμης 2, Παπαγεωργίου 2, Παυλιάς 3 (1), Δέλλιος 8 (1), Ζενέλι 11 (1), Γιαμπάνης 5 (1), Κωνσταντινάκος 17 (4), Κιούσης 3, Πετράς 7 (1), Κολοφώτης 7 (1), Στεργίου 2, Κατσογιάννης 8 (1),Βαμβακίδης 11 (2).

Λέων Μοσχάτου - ΝΕ Μεγαρίδας 47-72
Διαιτητές: Τζίμης, Γεωργόπουλος
Δεκάλεπτα: 9-22, 13-40, 22-55, 47-72

Το αναλυτικό πρόγραμμα της 3ης φάσης (“32”)

Τετάρτη 6/10

Δραπετσώνα - Πανιώνιος 78-67

Πέμπτη 7/10

Προοδευτική - Ερμής Αργυρούπολης 43-66
Τράχωνες/Δίας - Ίκαρος Νέας Σμύρνης 93-78

Παρασκευή 8/10

Έσπερος - Εθνικός 95-79
ΑΟΝΑ - Πανελευσινιακός 52-74
Ένωση Νέας Περάμου - Ακαδημία Μπάσκετ Ελευσίνας 58-67
Ένωση Αμφυάλης - Ελευθερία Μοσχάτου 41-74
Βουλιαγμένη - Ένωση Αρμενίων Αθλητών 55-67
Λέων Μοσχάτου - ΝΕ Μεγαρίδας 47-72

Σάββατο 9/10

Μανδραϊκός - Κρόνος Αγίου Δημητρίου (17:30)

Κυριακή 10/10

Ίκαρος Καλλιθέας - Πρωτέας Βούλας (17:30)

Δευτέρα 11/10

Κεραυνός Βάρης - Αρης Νίκαιας (20:30)

Τετάρτη 13/10

ΑΕ Καλλιθέας - Ερμής Περάματος (20:15)
Ταταύλα - Πέρα (120:45)

Πέμπτη 14/10

Φοίνικας Πειραιά - Πορφύρας (18:30)
Δάφνη Αγίου Δημητρίου - Παλαιό Φάληρο (22:00)

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο