LUAVI header ad

Πολλή… Λαβ για Κλίπερς, λίγη για Μαβς

Του Γιώργου Αδαμόπουλου 06/03/2012 (12:55) Όσο διαφημισμένοι είναι φέτος οι Κλίπερς, άλλο τόσο είναι και ο Κέβιν Λαβ. Ο φόργουορντ της Μινεσότα αποδεικνύει πως είναι ο κορυ...
Του Γιώργου Αδαμόπουλου
06/03/2012 (12:55)

Όσο διαφημισμένοι είναι φέτος οι Κλίπερς, άλλο τόσο είναι και ο Κέβιν Λαβ. Ο φόργουορντ της Μινεσότα αποδεικνύει πως είναι ο κορυφαίος παίκτης στη θέση "4" αυτήν την περίοδο, οδηγώντας τους "Λύκους" σε μία ακόμη εκπληκτική νίκη, που τείνει να γίνει… ρουτίνα κόντρα στους "Κλιπς". Οι Τίμπεργουλβς νίκησαν 95-94 την ομάδα του Λ.Α. τα ξημερώματα της Τρίτης (6/3), με 39π.-17ριμπ. του Λαβ, που σημείωσε ένα προσωπικό ρεκόρ και οδήγησε την ομάδα του στην 3η διαδοχική νίκη επί της παρέας των Πολ - Γκρίφιν την φετινή σεζόν! Σχεδόν αντίστοιχη είναι πια και η σχέση των Θάντερ με το Ντάλας, αφού μετά το 95-91 της Τρίτης, έχουν 3 νίκες στις 4 αναμετρήσεις της χρονιάς! Σπουδαία βραδιά και για το Σικάγο, που διέλυσε την Ιντιάνα με 92-72 και έφτασε τις 7 συνεχόμενες νίκες, δίνοντας παράλληλα τέλος στο σερί των 6 νικών των Πέισερς

Την 4η διαδοχική νίκη πανηγύρισε και το Ντένβερ, που είχε ξανά εκτός του τραυματία Κουφό, όμως επικράτησε 119-116 στην παράταση του Σακραμέντο, με τρίποντο του Λόουσον στα 4'' του έξτρα 5λεπτου! Το Πόρτλαντ νίκησε την Νέας Ορλεάνη, έπειτα από 3 σερί ήττες ενώ η Γιούτα πέρασε από το Κλίβελαντ, σταματώντας την εκτός έδρας "κατηφόρα" της στις 6 ήττες.

Μετρώντας δύο νίκες μέσα στο Λ.Α. επί των Κλίπερς, οι Γουλβς περίμεναν πώς και πώς να τους αντιμετωπίσουν και μπροστά στο κοινό τους. Και σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση… Οι "Λύκοι" επιβλήθηκαν 95-94 με τον Κέβιν Λαβ να "οργιάζει" και με 39π.-17ριμπ. να γίνεται ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ που έχει +35π.+10ριμπ.+5τριπ. σε δύο συνεχόμενους αγώνες! Μετά τους 42π.-10ριμπ.-5/8τριπ. στο τελευταίο παιχνίδι στο Πόρτλαντ. Οι γηπεδούχοι δεν πλήρωσαν την απουσία του Πέκοβιτς (αστράγαλος) και πήραν το παιχνίδι με τον Λαβ να παίζει για όλους, αλλά και τον Μάικλ Μπίσλεϊ να σκοράρει όλους τους 9π. του στην 4η περίοδο! Οι "Κλιπς" (Γκρίφιν 26π.) είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση, όμως ο Πολ (18π.) είχε 2/3βολ. στην τελευταία επίθεσή τους…

Νέα ρεβάνς για τον περσινό αποκλεισμό τους (με 1-4) στους δυτικούς τελικούς πήρε η Οκλαχόμα Σίτι, που νίκησε 95-91 το Ντάλας και πέτυχε την 3η φετινή νίκη σε 4 αγώνες επί των πρωταθλητών Μαβς! Παρά την άσχημη βραδιά του Ντουράντ (22π.-6/18 σουτ-7 λάθη), οι Θάντερ πέτυχαν τους 8 τελευταίους πόντους του ματς, αφού οι Μάβερικς, έπειτα από ένα τρίποντο του Νοβίτσκι (27π.) στα 3' πριν την λήξη, για το 87-91, δεν σκόραραν ξανά. Κορυφαίοι των νικητών, που έφτασαν τις 13 συνεχόμενες εντός έδρας νίκες, οι Ουέστμπρουκ (24π.) και Χάρντεν (16π.).

Το καλύτερο ματς της βραδιάς, πάντως, διεξήχθη στο Ντένβερ, όπου οι Νάγκετς (εκτός πάλι ο Κουφός με ενοχλήσεις στο γόνατο) υπέταξαν 119-115 το Σακραμέντο στη  παράταση (κ.α. 108-108) και πέτυχαν την 4η συνεχόμενη νίκη τους! Οι γηπεδούχοι είχαν πίσω στην 12αδα τους Νενέ - Γκαλινάρι, που  επέστρεψαν από τους τραυματισμούς τους με 6π.-4π. αντίστοιχα, αλλά δεν τους χρειάστηκαν. Κυρίως γιατί είχαν δύο "ήρωες", τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και στην παράταση. Ο Άαρον Αφλάλο είχε 32π., αλλά και τις 3/3βολ. στα 0,6'', που έστειλαν το παιχνίδι στο έξτρα 5λεπτο, όπου ο Τάι Λόουσον (16π.-13ασ.) σκόραρε το νικητήριο τρίποντο στα 2,6''!!! Και κάπως έτσι πήγαν χαμένοι οι 27π. των Θόρντον και Έβανς

Λιγότερο σασπένς χρειάστηκαν οι Μπουλς, που επιβλήθηκαν 92-72 της Ιντιάνα, πέτυχαν την 7η σερί νίκη τους και παρέμειναν στην κορυφή της Λίγκας! Οι Πέισερς (Τζορτζ 21π.-Χιλ 17π.) άντεξαν ως το ημίχρονο (προβάδισμα 43-42), όμως το Σικάγο είχε περισσότερες λύσεις. Οι "Ταύροι" έμειναν κοντά στο σκορ στην ανάπαυλα με 9π. σε 5' του Τζον Λούκας και στην 3η περίοδο διέλυσαν τους αντιπάλους τους, με επιμέρους 33-13! Οι νικητές (Ντενγκ 20π., Ρόουζ 13π.-9ασ.) έπαιξαν καταπληκτική άμυνα στην επανάληψη, κρατώντας τους αντιπάλους τους στους 29π..

Τέλος σε δύο ανεπιθύμητα σερί έδωσαν και οι Τζαζ και Μπλέιζερς. Η Γιούτα πέρασε με 109-100 από το Κλίβελαντ (Τζέιμισον και Ίρβινγκ από 22π.) και με ηγέτες τους Τζέφερσον (25π.-13ριμπ.) και Χέιγουορντ (23π.-8/11σουτ-5ασ.-4ριμπ.) πέτυχε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της έπειτα από το 99-88 στο Μέμφις, στις 12 Φεβρουαρίου κι ενώ είχαν μεσολαβήσει 6 διαδοχικές αποτυχίες μακριά από το Σολτ Λέικ! Ήταν η συνεχόμενη ήττα των Καβς

Ενώ το Πόρτλαντ (Μπατούμ 19π.) επικράτησε 86-74 της Νέας Ορλεάνης (Μπελινέλκι 18π.) και σταμάτησε στις τρεις τις διαδοχικές ήττες του. Αντίθετα, η Φιλαδέλφεια (Ουίλιαμς 26π.) συνέχισε να "παραπατάει" και γνώρισε την 8η ήττα της στα 10 τελευταία παιχνίδια, με 93-97 στο Μιλγουόκι (Τζένινγκς 33π., Γκούντεν 25π.-10ριμπ.). Ενώ με εκτός έδρας επιτυχίες συνέχισαν Ορλάντο και Γκόλντεν Στέιτ. Οι Μάτζικ (Χάουαρντ 36π.-13ριμπ., Αντερσον 19π.) "άλωσαν"με 92-88 το Τορόντο (ΝτεΡόζαν 23π.), αλλά στο τέλος ανησύχησαν γιατί ο προπονητής τους, Σταν ΒανΓκάντι, είδε τον γιατρό των Ράπτορς, παραπονούμενος για πόνους στο στήθος. Και λίγο αργότερα δήλωσε ότι "δεν είναι πολύ καλά"… Τέλος, οι Ουόριορς (Έλις 25π., Τόμπσον 18π.-4/5τριπ.) πέρασαν εντυπωσιακά από την Ουάσινγκτον και με 15/23τριπ. (65,2%-ρεκόρ σεζόν στο πρωτάθλημα) νίκησαν 120-100 τους Ουίζαρντς (Ουόλ 20π.-14ας., Γιανγκ 25π.)!