Θρίαμβος Χιτ, αρνητικό ρεκόρ Κόμπι…

Του Γιώργου Αδαμόπουλου 19/03/2012 (11:39) Η γνωστή "συνταγή" του Μαϊάμι χρειάζεται συχνά "παραλλαγές". Διότι όταν οι Ντουέιν Ουέιντ και ΛεΜπρον Τζέιμς δεν μονοπωλούν τα επ
Του Γιώργου Αδαμόπουλου
19/03/2012 (11:39)

Η γνωστή "συνταγή" του Μαϊάμι χρειάζεται συχνά "παραλλαγές". Διότι όταν οι Ντουέιν Ουέιντ και ΛεΜπρον Τζέιμς δεν μονοπωλούν τα επιθέσεις, ο Κρις Μπος αποδεικνύει πως μπορεί να βοηθήσει… Οι Χιτ υπέταξαν 91-81 το Ορλάντο τα ξημερώματα της Δευτέρας (19/3), με ηγέτη τον Ουέιντ, αλλά άξιο συμπαραστάτη τον Μπος. Ο πρώτος πέτυχε τους 14 από τους 31π. του στην δεύτερη περίοδο και ο δεύτερος ήταν καταλύτης με 23π.-7ριμπ., στην 13η διαδοχική νίκη της ομάδας τους στο Μαϊάμι! Οι περσινοί φιναλίστ έχουν πια το καλύτερο εντός έδρας ρεκόρ στη Λίγκα (19-2), αφού οι Λέικερς γνώρισαν την 3η ήττα στο "σπίτι"τους (σε 22 ματς), χάνοντας 99-103 από τη Γιούτα, σε μία βραδιά που ο Κόμπι Μπράιαντ είχε 3/20 σουτ και πέτυχε ένα αρνητικό ρεκόρ…

Στην Οκλαχόμα Σίτι, οι Θάντερ δεν δυσκολεύτηκαν κόντρα στο Πόρτλαντ και συνεχίζουν να οδηγούν την βαθμολογία στη Δύση, ενώ οι Κλίπερς επικράτησαν των Πίστονς και πέτυχαν την 2η σερί νίκη τους για πρώτη φορά έπειτα από ένα μήνα!

Ο Κρις Μπος δεν θέλησε να τον κατονομάσει, όμως παραδέχθηκε πως η κριτική που δέχτηκε από κάποιον "που μιλάει για συμφέρον μου" τον βοήθησε να κάνει το πρώτο καλό του παιχνίδι έπειτα από 5 αγώνες με μ.ο. 13,4π. και 37% στα σουτ. Ο φόργουορντ των Χιτ πέτυχε 12π. με 5/5διπ. στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με το Ορλάντο και έβαλε τα πράγματα σε μία σειρά. ώστε η ομάδα του να πετύχει την νίκη με 91-81. Ο Μπος ολοκλήρωσε το ματς με 23π.-9/13διπ.-7ριμπ. και με τον ΛεΜπρον Τζέιμς να μην σκοράρει όσο συνήθως (είχε 14π.-4/14 σουτ, αλλά και 12ριμπ.-7ασ.), το τέλος άνηκε στον Ουέιντ.

Ο αρχηγός του Μαϊάμι πέτυχε τους 14 από τους 31π. του (13/24διπ.) στην 4η περίοδο, ενώ οι γηπεδούχοι κέρδισαν και γιατί περιόρισαν τον Χάουαρντ (είχε +20π.-+20ριμπ. στα δύο προηγούμενα ματς με τους Χιτ) σε 18π.-11ριμπ.. "Δεν θυμάμαι τον Ουέιντ να έχει άσχημο ματς εναντίον μας", τόνισε ο τεχνικός των Μάτζικ, Σταν Βαν Γκάντι, αφού ο "Flash" έχει μ.ο. καριέρας 29,8π. κόντρα στο Ορλάντο και μόνο ο Μάικλ Τζόρνταν (με 30π. μ.ο.) είναι μπροστά του!

Οι Μάτζικ δεν κατάφεραν να "ξορκίσουν" τον επιθετικό "εφιάλτη" του Ουέιντ, όμως η Γιούτα το πέτυχε κόντρα σε έναν δικό της "δήμιο". Οι Τζαζ πέρασαν με 103-99 από το Λ.Α., υποχρεώνοντας τους Λέικερς στην 3η φετινή εντός έδρας ήττα (σε 22 ματς) και τον Κόμπι Μπράιαντ σε ένα αρνητικό ρεκόρ. Ο σταρ των "Λιμναίων" και πρώτος σκόρερ φέτος στο πρωτάθλημα έμεινε στους 15π. με 3/20 σουτ (2/14διπ.-1/6τριπ.) και στο 571ο παιχνίδι της καριέρας του με +20 σουτ, είχε το χαμηλότερο ποσοστό (15%)… Οι Λέικερς είδαν το σερί των 5 νικών να παίρνει τέλος, αφού ο Μπράιαντ, έπειτα από γκολ-φάουλ που μείωσε σε 102-99, αστόχησε σε τρίποντο για την παράταση και πήγαν χαμένοι οι 33π.-12/14διπ.-11ριμπ. του Μπάινουμ και οι 18π.-10ριμπ. του Γκασόλ.

Για τους θριαμβευτές Τζαζ, ο Πολ Μίλσαπ κάλυψε το κενό του Αλ Τζέφερσον με 24π., ενώ οι ρούκι Ενές Καντέρ και Άλεκ Μπερς είχαν από 17π., από τον πάγκο, με τον τελευταίο να πετυχαίνει ρεκόρ καριέρας και τους 13π. στην 4η περίοδο!!! Και η Γιούτα πλησίασε στη μία νίκη το Χιούστον, που είναι στην 8η θέση της Δύσης!

Η άλλη ομάδα του Λ.Α., πάντως, τα κατάφερε καλύτερα την Κυριακή. Οι Κλίπερς επιβλήθηκαν 87-83 του Ντιτρόιτ στην παράταση (κ.α. 74-74), με τον Κρις Πολ (19π.-15ασ.) να αναλαμβάνει δράση ξανά στο φινάλε. Όπως και την προηγούμενη μέρα κόντρα στο Χιούστον, όταν είχε 12π. στα τελευταία 162'', έτσι και με τους Πίστονς (Μονρό 23π.-15ριμπ, Πρινς 20π., αλλά ήταν άστοχος και έκανε λάθος στις δύο τελευταίες επιθέσεις στην κανονική διάρκεια), ο "CP3" είχε 9π. στην παράταση και βοήθησε τους "Κλιπς" να πετύχουν την 2η συνεχόμενη νίκη τους μόλις γα πρώτη φορά μετά τις 16/2 (με Ουάσινγκτον και Πόρτλαντ)! Ντεμπούτο για τους γηπεδούχους από τον Νικ Γιανγκ, που είχε 9π.-1/6σουτ.-7/8βολ..

Η πρωτοπόρος της Δύσης Οκλαχόμα Σίτι δεν συνάντησε καμία δυσκολία κόντρα στο Πόρτλαντ (Κρόφορντ 23π., Φέλτον 19π.) και νίκησε 111-95, χάρη σε 28π. του Ουέστμπρουκ και 26 του Ντουράντ! Σπουδαιότερη ήταν η επικράτηση του Φοίνιξ, που είναι η πιο "καυτή" ομάδα της Δύσης και νικώντας 99-86 το Χιούστον (Σκόλα 18π.-Ντράγκιτς 16π.), έφτασε τις 4 διαδοχικές επιτυχίες! Οι Σανς, μάλιστα, απέχουν πια μία νίκη από τους Ρόκετς, που είναι για την ώρα η 8η και τελευταία ομάδα που "χωρά" στα πλέι-οφς, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Μάικλ Ρεντ, που είχε 25π.-7/8διπ.-3/5τριπ. από τον πάγκο! Ενώ οι Φράι πρόσθεσε 19π. και ο Νας είχε 4π., αλλά και 11 ασίστ. Οι Ρόκετς είχαν ανακοινώσει λίγο νωρίτερα ότι άφησαν ελεύθερο τον Ντέρεκ Φίσερ, που απέκτησαν με ανταλλαγή από τους Λέικερς

Τις ελπίδες τους για τα πλέι-οφς, αντίθετα, χάνουν σιγά-σιγά στην Μινεσότα, ειδικά μετά τον τραυματισμό του Ρούμπιο. Οι Τίμπεργουλβς ηττήθηκαν 99-115 στο Σακραμέντο, έχοντας εκτός και τον Πέκοβιτς, καθώς δεν τους έφτασαν οι 21π.-11ριμπ. του Λαβ και οι 16π. του Ντέρικ Ουίλιαμς. Για τους Κινγκς, ο Θόρντον είχε 24π., μία μέρα μετά τους 36π. που σκόραρε στην επίσης εντυπωσιακή νίκη επί των Σέλτικς και ο ρούκι Αϊζάια Τόμας είχε 18π., με 4/6τριπ.!

Στο Μέμφις, οι 27π. του Ρούντι Γκέι ήταν αρκετοί ώστε να οδηγήσουν τους Γκρίζλις στη νίκη 97-92 επί της Ουάσινγκτον (Ουόλ 25π. Κρόφορντ 22π.), που διεύρυνε το ρεκόρ τους κόντρα σε ομάδες με ρεκόρ -50% στο 13-3! Ενώ η Ατλάντα πέρασε με 103-87 από το Κλίβελαντ (Ίρβινγκ 19π.-10ασ., Τζι 20π.-9ριμπ.), χάρη σε 28π. του Τζο Τζόνσον και 18 του Τζεφ Τιγκ.