LUAVI header ad

Χιτ και Θάντερ για... τελικό!

Του Γιώργου Αδαμόπουλου 30/03/2012 (11:56) Ο ένας αγώνας ήταν (τυπικά) επανάληψη των περσινών Τελικών. Και ο άλλος ένας πιθανότατα μελλοντικός τελικός Δύσης. Αμφότεροι, ό...

Του Γιώργου Αδαμόπουλου
30/03/2012 (11:56)

Ο ένας αγώνας ήταν (τυπικά) επανάληψη των περσινών Τελικών. Και ο άλλος ένας πιθανότατα μελλοντικός τελικός Δύσης. Αμφότεροι, όμως, αποδείχθηκαν υπόθεση του ενθουσιασμού των νιάτων σε Μαϊάμι και Οκλαχόμα Σίτι. Ο Χιτ υπέταξαν τα ξημερώματα της Παρασκευής (30/03) το Ντάλας με 106-85, κερδίζοντας εύκολα και το δεύτερο φετινό ραντεβού με την ομάδα που τους στέρησε πέρυσι τον τίτλο (σ.σ.: είχαν νικήσει και 105-94, έχοντας και διαφορά 35π. και στην πρεμιέρα μέσα στο Ντάλας)!

Ενώ οι Θάντερ πέρασαν εντυπωσιακά από το Λ.Α., επικρατώντας των Λέικερς με 102-93, σε μία αναμέτρηση που αρκετοί θεωρούν πως θα είναι το ζευγάρι που θα φτάσει ως τους δυτικούς τελικούς του Μαΐου! Αλλά και σε αγώνα που ήταν η πρώτη επιστροφή του Ντέρεκ Φίσερ στο "Στέιπλς Σέντερ" ως αντίπαλος, μετά την πρόσφατη παραχώρησή του από τους "Λιμναίους".

Νίκη της Ιντιάνα επί της Ουάσινγκτον, αποφεύγοντας μία ήττα - έκπληξη όπως την προηγούμενη μέρα στο Νιου Τζέρσεϊ. Και το Πόρτλαντ νίκησε την Νέα Ορλεάνη, διατηρώντας τις λίγες ελπίδες για την 8αδα των πλέι-οφς, εν μέσω φημών για πώληση της ομάδας από τον ιδιοκτήτη, Πολ Άλεν…

Η περσινή σειρά των Τελικών Μαϊάμι - Ντάλας χαρακτηρίστηκε από την αδυναμία των Χιτ να βρουν λύσεις στην 4η περίοδο. Τούτη τη φορά, όμως, οι φιναλίστ ήταν εκείνοι που είχαν τις απαντήσεις στην 4η περίοδο και όταν οι Μαβς ξέμειναν από δυνάμεις κα τρίποντα, τους υπέταξαν 106-85. Οι γηπεδούχοι είχαν 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Τζέιμς - Μπος από 19π.-9ριμπ., Ουέιντ - Χάσλεμ από 16π., Τσάλμερς 12π., Κόουλ 10π.) και με ένα επιμέρους 26-13 στο 4ο δωδεκάλεπτο, πέτυχαν την 15η διαδοχική εντός έδρας νίκη τους! "Παίξαμε όμως συνήθως, σε αντίθεση με τις δύο σερί εκτός έδρας ήττες μας", σχολίασε ο Τζέιμς.

Ενώ το καπέλο στους νικητές έβγαλε και ο Ντιρκ Νοβίτσκι, που είχε μεν 25π. (9/18διπ.-0/1τριπ.), όμως έμεινε στο 1/9 σουτ στο δεύτερο ημίχρονο και τόνισε πως "πρέπει να δώσουμε εύσημα στους αντιπάλους μας γιατί ήταν πολύ πιεστικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ, αφού στο πρώτο μέρος κάποια σουτ ήρθαν εύκολα για εμάς". Ο πρωταθλητές είχαν σε άσχημο βράδυ τον Τέρι (3π.-1/5διπ.-1/5τριπ.) και τον Τζέισον Κιντ (6π.-2/8τριπ.) και βοήθησαν μόνο οι Όντομ (12π.), Ράιτ (11π.) από τον πάγκο.

Η ατμόσφαιρα στο Λ.Α. έμοιαζε αρχικά γιορτινή. Ο Λέικερς υποδέχθηκαν ως αντίπαλο τον επί 14 σεζόν γκαρντ τους (και πολύτιμο βοηθό στους 5 τίτλους το 2000-2002 και 2009-2010) με ένα μονόλεπτο βίντεο στο οποίο τον ευχαριστούσαν και με αποθέωση από το κοινό όταν πάτησε το παρκέ στο τέλος της 1ης περιόδου! Μάλιστα, στο ίδιο διάστημα οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα 30-18 και είχαν υποχρεώσει τον σταρ των Θάντερ, Κέβιν Ντουράντ σε… 0/8 σουτ! Ωστόσο, ο Φίσερ βοήθησε την Οκλαχόμα Σίτι να μείνει κοντά στο σκορ (49-44ημίχρ.) με 7 γρήγορους πόντους στην 2η περίοδο και στη συνέχεια ανέλαβαν δράση τα δύο "πιστόλια" της νέας ομάδας του. Ο Ντουράντ βρήκε σιγά-σιγά ρυθμό (21π.-9/20διπ.-1/2τριπ.-11ριμπ.), όμως ο Ουέστμπρουκ έκανε τη διαφορά. Ο γκαρντ των φιλοξενούμενων έβαλε με 17από τους 36π. του (12/23διπ.-1/4τριπ.-9/10βολ.-6ασ.) τη "σπίθα" για το εκπληκτικό 34-19 των Θάντερ στο 3ο δωδεκάλεπτο και αυτό αρκούσε για τη νίκη 102-93, που ήταν η 5 συνεχόμενη στη σεζόν!

Η Οκλαχόμα Σίτι έφτασε μέχρι και το+19 (91-72), αφού πήρε βοήθειες από τους Πέρκινς (12π.-8ριμπ.), Ιμπάκα (8π.-9ριμπ.) και κρατώντας τον Μπράιαντ στους 23π. (7/25 σουτ). Κορυφαίος των Λέικερς ο Μπάινουμ (25π.-10/15διπ.-13ριμπ.), ενώ ο Γκασόλ (13π.) επηρεάστηκε από το 4ο φάουλ του στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου και δεν βοήθησε στη συνέχεια. "Ο Ουέστμπρουκ καθόρισε τον ρυθμό στην 3η περίοδο και δυστυχώς μου έδειξε γιατί είναι ένας από τους αγαπημένους μου παίκτες!", παραδέχθηκε ο Κόμπι, ενώ ο ίδιος ο γκαρντ των Θάντερ τόνισε πως "οι συμπαίκτες μου με βοήθησαν να έχω "καθαρά" σουτ και όλα κρίθηκαν από την άμυνά μας".

Η προσφάτως παρατηρημένη αστάθεια της Ιντιάνα ανησυχεί τον προπονητή της, Φρανκ Βόγκελ, όμως την Πέμπτη δεν της στοίχισε. Οι Πέισερς ξεκίνησαν την εβδομάδα με σπουδαία νίκη με 15π. διαφορά επί του Μαϊάμι, αλλά συνέχισαν με ήττα 16π. στο… Νιου Τζέρσεϊ. Παρόλα αυτά, τα σκαμπανεβάσματα δεν τους κόστισαν κόντρα σε έναν ακόμη αδύναμο αντίπαλο. Οι Πέισερς χρειάστηκαν ένα επιμέρους 13-7 στο φινάλε για να επιβληθούν 93-89 της Ουάσινγκτον, με τον Γκρέιντζερ να σκοράρει 25π., τους Ουέστ - Χιλ από 14, αλλά τον Ρόι Χίμπερτ να πετυχαίνει τους 5 από τους 9π. του στο τελευταίο 5λεπτο και αφού οι Ουίζαρντς (Κρόφορντ 20π., Νενέ 16π.-13ριμπ., Ουόλ 13π.) είχαν ισοφαρίσει 80-80! Αλλά δεν κατάφεραν να αποτρέψουν την 5η σερί ήττα τους…

Παρά τις ενοχλήσεις στο γόνατο και τις εξετάσεις (που δεν έδειξαν κάτι σοβαρό) λίγες ώρες νωρίτερα, ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ οδήγησε το Πόρτλαντ σε νίκη 99-93 επί της Νέας Ορλεάνης, που το δίνει απλώς μαθηματικές ελπίδες για τα πλέι-οφς. Ο φόργουορντ των Μπλέιζερς σκόραρε 25π. και είχε 12ριμπ., βοηθώντας την ομάδα του σε σερί 12-0 στα τέλη της 3ης περιόδου και στις αρχές της 4ης, φτάνοντας σε ρεκόρ 4-4 με τον υπηρεσιακό τεχνικό, Κάλεμπ Κανάλες. Εξαιρετικοί για τους νικητές και οι Μάθιους (18π.), Μπάμπιτ (16π.), Μπατούμ (14π.) και Φέλτον (12π.-10ασ.), ενώ για τους Χόρνετς πήγε χαμένη η μεγάλη βραδιά των Μπελινέλι (27π.-7/11τριπ.!) και Λάντρι (24π.). Οι "Σφήκες" είχαν μόλις 8 ετοιμοπόλεμους παίκτες και το Πόρτλαντ το εκμεταλλεύτηκε, πετυχαίνοντας το πρώτο "sweep" κανονικής περιόδου επί των Χόρνετς έπειτα από 9 χρόνια!