Ο "Melo" νίκησε τον Ρόουζ!

Του Γιώργου Αδαμόπουλου 08/04/2012 (23:28) Η είδηση λίγο πριν το ξεκίνημα του προγράμματος της Κυριακής (8/4) στο ΝΒΑ ήταν η επιστροφή του Ντέρικ Ρόουζ στην 5αδα των Μπουλς, έ
Ο
Του Γιώργου Αδαμόπουλου
08/04/2012 (23:28)

Η είδηση λίγο πριν το ξεκίνημα του προγράμματος της Κυριακής (8/4) στο ΝΒΑ ήταν η επιστροφή του Ντέρικ Ρόουζ στην 5αδα των Μπουλς, έπειτα από απουσία 12 αγώνων. Μονάχα που ο Καρμέλο Άντονι δεν είχε διάθεση να τον… καλωσορίσει στο "Μάντισον Σκουέαρ Γκάρντεν". Ο σταρ των Νικς πέτυχε 43π. και οδηγώντας τη Νέα Υόρκη σε νίκη 100-99 στην παράταση (κ.α. 91-91), με τρίποντο στα 8,2'' του έξτρα πεντάλεπτου, χάλασε την επιστροφή του Ρόουζ, που είχε μεν 29π., αλλά με 8/26 σουτ και ήταν μοιραίος δις για την δική του ομάδα! Οι Νικς, παρά τις απουσίες των Στάνταμαϊρ και Λιν, επικράτησαν και παρέμειναν στην 8η ανατολική θέση, αν και ο "Melo" δεν είχε ουσιαστικά βοήθεια, πλην του ρούκι Ιμάν Σάμπερτ (15π.).

Ο Άντονι, μάλιστα, ήταν εκείνος που έστειλε το ματς στην παράταση, επίσης με τρίποντο στα 11'' της κανονικής διάρκειας, ολοκληρώνοντας σερί 10-0 στα τελευταία 3:35'', όταν οι Μπουλς προσπέρασαν προσωρινά 81-91!

Οι Νικς προηγήθηκαν με 27-6 μόλις στο 8', φτάνοντας στο 31-19 του 12' και περιορίζοντας τον Ρόουζ σε 6π. στο πρώτο ημίχρονο (53-45), αφού ο γκαρντ των φιλοξενούμενων ξεκίνησε με 0/4 σουτ και πέτυχε το πρώτο του καλάθι το 23'! Μονάχα που όταν βρήκε ρυθμό, ο ηγέτης του Σικάγο σκόραρε 13π. στην 3η περίοδο και βοήθησε τους Μπουλς να πάρουν προβάδισμα με 75-72 στο 36'! Οι πρωτοπόροι της Λίγκας έφτασαν και στο +10, στα 3:24'' πριν την λήξη, όμως δεν σκόραραν ξανά ως το φινάλε της κανονικής περιόδου…

Η Νέα Υόρκη άλλαξε τα δεδομένα με το σερί 10-0, καθώς οι "Ταύροι" είχαν 0/4βολ. στα τελευταία 33'' με Ντένγκ και Ρόουζ. Ο Άντονι ισοφάρισε 91-91 με τρίποντο στα 11'' για τους γηπεδούχους και ο Ρόουζ έκανε airball στο τελευταίο σουτ, ενώ βρήκε σίδερο και στην τελευταία του προσπάθεια στην παράταση, όπου η ομάδα του έχασε προβάδισμα 99-95 στα τελευταία 1:14''.

ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ (Γούντσον): Άντονι 43 (12/26διπ.-4/5τριπ.-7/9βολ.-7ριμπ.), Φιλντς 10, Τσάντλερ 8 (3/4διπ.-16ριμπ.), Ντέιβις 2 (1/3διπ.-0/4τριπ.), Σάμπερτ 15 (2/8τριπ.), Σμιθ 14 (2/11τριπ.), Τζέφρις 6, Ντάγκλας 2, Νόβακ.
ΣΙΚΑΓΟ (Θίμποντο): Μπούζερ 13 (6/11διπ.-16ριμπ.), Ντενγκ 13 (4/11διπ.-0/5τριπ.), Νοά 10, Χάμιλτον 7, Ρόουζ 29 (4/18διπ.-4/8τριπ.-8 λάθη), Μπρούερ 2, Κόρβερ 6 (2/6τριπ.), Ουότσον 7 (1), Γκίμπσον 11, Ασίκ 1, Μπάτλερ.