LUAVI header ad

Κοντά στην πρόκριση Σίξερς, Σέλτικς, Λέικερς

Του Άρη Δούλιογλου 07/05/2012 (14:39) Τρεις ομάδες έκαναν το 3-1 στις σειρές τους και πλέον είναι πολύ κοντά στην πρόκριση τους στον επόμενο γύρο των πλέι οφ. Συγκεκριμένα οι...
Του Άρη Δούλιογλου
07/05/2012 (14:39)

Τρεις ομάδες έκαναν το 3-1 στις σειρές τους και πλέον είναι πολύ κοντά στην πρόκριση τους στον επόμενο γύρο των πλέι οφ. Συγκεκριμένα οι Σίξερς, οι Σέλτικς και οι Λέικερς υπέταξαν τους Μπουλς, τους Χοκς και τους Νάγκετς αντίστοιχα.
Οι Σίξερς επικράτησαν των Μπουλς (αγωνίστηκαν χωρίς τους Ρόουζ, Νοά) με 89-82, έκαναν το 3-1 και πλέον χρειάζονται μία ακόμα νίκη για να περάσουν στον δεύτερο γύρο των πλέι οφ για πρώτη φορά μετά από 11 χρόνια. Ο Σπένσερ Χος (22π., 8ριμπ., 3κοψ.) ήταν και πάλι εκπληκτικός για τη Φιλαδέλφεια και μάλιστα έγινε ο δεύτερος σέντερ στην ιστορία των Σίξερς που ξεπερνάει τους 20 πόντους σε δεύτερο συνεχόμενο αγώνα των πλέι οφ.

Καταλυτική ήταν και πάλι η παρουσία του Χόλιντεϊ (20π., 8ριμπ.,6ασ.), ο οποίος συνεχίζει να ταλαιπωρεί την άμυνα των "ταύρων". Τη συνηθισμένη καλή απόδοση του έπιασε και ο Ιγκουοντάλα (14π., 12ριμπ.). Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι βρίσκονται μπροστά σε έναν αποκλεισμό-σοκ είχαν για καλύτερους παίκτες τους ψηλούς τους Γκίμπσον (14π., 12ριμπ., 4κοψ.) και Μπούζερ (23π., 11ριμπ.), οι οποίοι έκαναν ότι μπορούσαν για να αποφύγει η ομάδα τους την ήττα. Το επόμενο παιχνίδι θα γίνει στο Σικάγο με τους "ταύρους" πλέον να βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο.

Η Βοστόνη νίκησε πολύ εύκολα τους Χοκς με 101-79 κάνοντας το 3-1. Οι Σέλτικς έχουν μεγάλες προσωπικότητες μέσα στην ομάδα τους που ξέρουν να αντιδρούν στα μεγάλα ματς και αυτό αποδεικνύεται στη σειρά με τους Χοκς. Ο "αρχηγός" τους, Πολ Πιρς (24π., 10/13σουτ) ήταν και πάλι "καυτός" αν και αγωνίστηκε μόλις 16.5 λεπτά για να προστατεύσει το γόνατο του από ένα μικροτραυματισμό που είχε στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ρόντο (20π., 16ασ.) ήταν και πάλι εκπληκτικός σε οργάνωση και εκτέλεση και κάπως έτσι οι Σέλτικς έφτασαν εύκολα στη νίκη. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 37 πόντους (80-43) στο 28'' με γηπεδούχους να έχουν εκείνη τη στιγμή 33/49 σουτ δηλαδή ποσοστό 67.3%.

Το μόνο καλό που έχουν να θυμούνται τα "γεράκια" από αυτό το παιχνίδι είναι η επιστροφή του Αλ Χόρφορντ (12π., 5ριμπ.) στην ενεργό δράση για πρώτη φορά μετά τις 11 Ιανουαρίου. Το επόμενο παιχνίδι θα γίνει στην Ατλάντα και θα πρέπει να το πάρουν οπωσδήποτε αν δεν θέλουν να αποχαιρετήσουν πρόωρα.

Οι Λέικερς έφυγαν με τη νίκη από την έδρα των Νάγκετς με 92-88 και έτσι έκαναν το 3-1 στη σειρά. Ο Μπλέικ (10π.) ήταν ο απρόσμενος "ήρωας" για τους φιλοξενούμενους καθώς έβαλε πολλά κρίσιμα σουτ με κορυφαίο το τρίποντο που έκανε το 86-92 και ουσιαστικά έκρινε την αναμέτρηση. Πολύ καλή παρουσία είχαν για τους "λιμνάνθρωπους" οι ψηλοί τους Μπάινουμ (19π.) και Χιλ (12π., 11ριμπ.). Ο Μπράιαντ (22π., 10/25σουτ) είχε κάποιες κακές επιλογές στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Γκαλινάρι (20π.) ήταν ο καλύτερος παίκτης για τους γηπεδούχους. Το επόμενο παιχνίδι θα γίνει στο Λος Άντζελες με τους Λέικερς να έχουν την ευκαιρία να τελειώσουν τη σειρά.

Παράταση ζωής πήραν οι Νικς καθώς επιβλήθηκαν με 89-87 των Χιτ και έτσι απέφυγαν το "σκούπισμα" μειώνοντας σε 3-1 τη σειρά. Ο Άντονι (41π., 15/29) ήταν πραγματικά ασταμάτητος και "κουβάλησε" μόνος του τους Νικς σε μια μεγάλη νίκη. Εκτός από τον Άντονι πολύ καλός ήταν και ο Στάνταμαϊρ (20π.) και η βολή του 14.8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος διαμόρφωσε το 89-87. Στην τελευταία επίθεση ο Ουέιντ (22π.) αστόχησε σε τρίποντο και η πρόκριση των Χιτ στον επόμενο γύρο πήρε αναβολή. Εκτός από τον "αρχηγό" τους, οι φιλοξενούμενοι είχαν σε πολύ καλή μέρα και τους άλλους δύο σταρ Τζέιμς (27π.) και Μπος (17π., 9ριμπ.). Το επόμενο παιχνίδι θα γίνει στο Μαϊάμι.