Trace N Chase (top)

3+1 πράγματα που μάθαμε από το Bucks- Nets (Game 3)

Όλα όσα μάθαμε από τη χθεσινή αναμέτρηση

1) H ατολμία του Γιάννη θα στοιχίσει σε επόμενο παιχνίδι

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν σε πολύ καλή κατάσταση στη χθεσινή νίκη των Milwaukee Bucks επί των Brooklyn Nets στο Wisconsin με 86-83, με τον Έλληνα σταρ να μετράει 33 πόντους, 14 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 43 αγωνιστικά λεπτά κόντρα στο συγκρότημα των Durant- Irving.

Ωστόσο, το γεγονός πως ο Greek Freak δεν πήρε ούτε μια προσπάθεια στα τελευταία 5 λεπτά του ματς και εν γένει είχε 2-6 σουτ κόντρα σε μια ομάδα ανίκανη να τον μαρκάρει δεν επισκιάζει τη μεγάλη νίκη των «Ελαφιών» αλλά πρέπει να αλλάξει άρδην στο Game 4, γιατί ο Khris Middleton δύσκολα θα σκοράρει κάθε μέρα 35 πόντους...

2) Το λάθος του Steve Nash στο φινάλε ήταν τραγικό ανεξαρτήτως αποτελέσματος

Όταν ο Kevin Durant είναι ο... Kevin Durant και έχει πετύχει 4-5 σουτ και 9 πόντους στα 3 τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, δεν είναι σώφρον για τον Steve Nash και τον κάθε προπονητή να μην τον αναζητάει 20" πριν το τέλος και να επιλέγει την εφαρμογή pick n roll με το μέτριο επιθετικά Bruce Brown...

Συνολικά, και με το σκορ στο -1 (83-84) κατά τους, οι Nets προτίμησαν να παραγκωνίσουν τον KD, που μέχρι εκείνο το σημείο μετρούσε 30 πόντους, και να στηριχτούν σε δύο broken plays για να πάρουν τη νίκη, και το πλήρωσαν γοερά, βάζοντας ξανά τους Bucks στη σειρά.

3) Η... αδιαφορία του Durant στο φινάλε

Αφού αναφέρθηκε η λάθος επιλογή του τεχνικού επιτελείου στις 2 τελευταίες επιθέσεις, ήρθε η σειρά της κινησιολογίας του Kevin Durant στο εν λόγω διάστημα.

Στις δύο τελευταίες φάσεις των Nets λοιπόν, ο KD φάνηκε αρκετά αδιάφορος και ξενερωμένος!
Δεν είναι ότι δεν άγγιξε τη μπάλα καθόλου, αλλά το ότι δεν προσπάθησε καν να ξεμαρκαριστεί, δεν έκανε κάποια κίνηση, δε φώναξε, δε θύμωσε στις τραβηγμένες προσπάθειες του Brown.

Απλά περιφερόταν στις γωνίες και κοιτούσε σαν θεατής, ακόμα και όταν ο συμπαίκτης του προσπάθησε να μπει στα παπούτσια του.

+1) Το κατόρθωμα του Γιάννη και η συνεισφορά του πολυτιμότερου Tucker

Ο μεγαλύτερος έπαινος του Γιάννη Aντετοκούνμπο είναι το γεγονός πως ανάγκασε τους Nets να αγωνιστούν για 18 ολόκληρα λεπτά με τον Nicolas Claxton στο 5, διαλύοντας το small ball και ό,τι τους προσφέρει ο Blake Griffin επιθετικά (spacing, IQ, εμπειρία, pick n pop).

Σε αυτό το διάστημα, οι Bucks ήταν καλύτεροι κατά 5 πόντους!

Όσον αφορά τον PJ Tucker, είναι αρκετά διθυραμβικό το στοιχείο της στατιστικής του υπηρεσίας το οποίο τον φέρνει στο +10 στην κλίμακα του +/-, το μεγαλύτερο ποσοστό ανάμεσα στους 17 παίκτες που αγωνίστηκαν.
Ωστόσο, ο πρώην παίκτης του Άρη έμεινε άποντος (0-4 σουτ, 0-3 τρίποντα) και είχε και 5 φάουλ στο λογαριασμό του, γεγονός που του επέτρεψε να αγωνιστεί μόλις για 33 λεπτά!

Ταυτόχρονα, αξίζει να αναφερθεί η πολύτιμη συμβολή του στα φετινά Playoffs στην αρμάδα του Wisconsin, αφού στα 36 του αναγκάζει τους Durant και Jimmy Butler να σουτάρουν με 19-45 εντός πεδιάς και 5-14 τρίποντα είναι εκκωφαντικό!.