LUAVI header ad

Ισπανικό ντέρμπι με τα όλα του!

Η Μπαρτσελόνα έφτασε σε μια σπουδαία νίκη στο γήπεδο της Βαλένθια με 76-77 έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Παρόλο που η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς βρισκόταν πίσω στην περισσότερη διάρκεια του παιχνιδιού πήρε μια σπουδαία νίκη με καλάθι του Νίκολα Μίροτιτς στο τέλος. Έτσι, οι "Μπλαουγκράνα" έφτασαν στο 17-6 και στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ η Βαλένθια στο 11-12 μένοντας στην 8η θέση.

Οι γηπεδούχοι που ήταν καλύτεροι την περισσότερη ώρα του παιχνιδιού είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Φερνάντο Σαν Εμετέριο. Ο έμπειρος φόργουορντ σημείωσε 17 πόντους με 4 εύστοχα τρίποντα. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς. Ο δυναμικός σέντερ των "νυχτερίδων" ήταν για άλλο ένα παιχνίδι εξαιρετικός έχοντας 14 πόντους που τελικά δεν κατάφεραν να φτάσουν για να ξεπεράσουν την παθιασμένη Μπαρτσελόνα.

Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο. Πίστεψαν στη νίκη μέχρι το τέλος και τελικά κατάφεραν να την πάρουν. Ο συνήθης ύποπτος ξαναχτύπησε! Ο λόγος για τον Νίκολα Μίροτιτς, ο οποίος σήμερα ήταν ασταμάτητος. Όχι μόνο σκόραρε 26 πόντους με 3 τρίποντα, ήταν και αυτός που έδωσε τη νίκη στην ουσία στην ομάδα του. Με 3,2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα, ο Μίροτιτς με μια τρομερή κίνηση έχοντας πλάτη στο καλάθι της Βαλένθια σκόραρε χαρίζοντας μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Ο Αγώνας

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι βρήκαν σε άλλο ένα παιχνίδι άμεσα λύσεις από τη ρακέτα τους και τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς. Στη συνέχεια η Μπαρτσελόνα απάντησε με κάποια εύστοχα τρίποντα και κυρίως μέσω της επιθετικής ικανότητας του Νίκολα Μίροτιτς. Με ένα γρήγορο σερί οι παίκτες του Χάουμε Πονσαρνάου ανέβασαν τη διαφορά στους 7 πόντους (17-10). Οι "Μπλαουγκράνα" είχαν άμεση απάντηση και ισορρόπησαν το παιχνίδι με ένα τρίποντο του Βίκτορ Κλαβέρ έφεραν τη διαφορά στους 3 (21-18) πόντους για τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, η Βαλένθια συνέχισε να παίζει καλύτερα από τους φιλοξενούμενους και με ένα επιμέρους σκορ 10-2 (31-20) στα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου βρήκε ξέφρενο ρυθμό. Ωστόσο, το "σόου" που έδινε ο Νίκολα Μίροτιτς συνεχιζόταν. Ο νατουραλιζέ φόργουορντ κατάφερνε με κάθε τρόπο να σκοράρει στο καλάθι των "νυχτερίδων". Η Μπαρτσελόνα έφερε γρήγορα το παιχνίδι στον 1 πόντο μόλις διαφορά (36-35) και έδειχνε ήδη διαφορετικό πρόσωπο. Η κατάσταση δεν άλλαξε στη συνέχεια και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη Βαλένθια να έχει μια μικρή διαφορά ασφαλείας της τάξεως των 6 πόντων (43-37).

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, οι "νυχτερίδες" μπήκαν πιο ζεστά. Με όπλο τους φυσικά το σουτ τριών πόντων σταδιακά προσπαθούσαν να ανεβάσουν την διαφορά παίζοντας μάλιστα και πιο σκληρή άμυνα από το πρώτο ημίχρονο. Με κύριο παράγοντα τον Φερνάντο Σαν Εμετέριο που σημείωσε μάλιστα 3 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι είχαν μετατρέψει το παιχνίδι σε μονόλογο και όχι σε ισπανικό ντέρμπι. Οι παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς έμοιαζαν ανύμποροι να αντιδράσουν και με αυτόν τον τρόπο η τρίτη περίοδος έληξε με 13 πόντους διαφορά (66-53).

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, η Μπαρτσελόνα έπρεπε να παλέψει για ο,τι μπορούσε να διεκδικήσει από το παιχνίδι και να προσπαθήσει να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση. Στα πρώτα 5 περίπου λεπτά, οι "Μπλαουγκράνα" με μια τρομερή ανάκαμψη έφτασε τη διαφορά άμεσα στους 3 πόντους (70-67) με εύστοχο τρίποντο από τον Νίκολα Μίροτιτς. Ωστόσο, με τρομερή προσπάθεια η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς έκανε τα πάντα και έφτασε με ένα σουτ τριών πόντων από τον Άλεξ Αμπρίνες στον πόντο το παιχνίδι 44 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη (76-75). Η Βαλένθια "πνίγηκε στη συνέχεια από την άμυνα της Μπαρτσελόνα και φτάνοντας στην επίθεση ο ασταμάτητος Νίκολα Μίρτοτιτς με μια κίνηση "ποίημα" στο χαμηλό post έβαλε μπροστά στο σκορ 3,2 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα με 76-77. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν κάποια απάντηση στη συνέχεια και με αυτόν τον τρόπο η Μπαρτσελόνα πραγματοποίησε μια "μυθική" ανατροπή.

Τα δεκάλετπα: 21-18, 43-37, 66-53, 76-77

Βαλένθια (Χάουμε Πονσαρνάου): Κολόμ 7 (1), Μαρίνκοβιτς, Εντούρ 2, Αμπάλντε 7, ΤΓόμπεϊ 9 (1), Μότουμ, Ντούμπλιεβιτς 14 (1), Βίβες 5 (1), Σαν Εμετέριο 17 (4), Σάστρε 10 (2), Ντόορνεκαμπ 3 (1).

Μπαρτσελόνα (Σβέτισλαβ Πέσιτς): Ντέιβις 5, Ρίμπας 2, Χάνγκα 9 (1), Σμιτς , Ερτέλ 8 (2), Οριόλ 3 (1), Ντιλέινι 4, Κούριτς, Κλαβέρ 8 (2), Μίροτιτς 26 (3), Τόμιτς 4.