Καλύτερη για 33 λεπτά η Μακάμπι, κέρδισε άνετα την Μπάγερν

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ συνέχισε με νίκη στην Ευρωλίγκα (77-55) με "θύμα" της αυτή τη φορά την Μπάγερν Μονάχου η οποία έπαιξε καλό μπάσκετ μόνο για επτά λεπτά.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πανηγύρισε την όγδοη νίκη της (8-4) στην φετινή Turkish Airlines Euroleague υποχρεώνοντας παράλληλα την Μπάγερν Μονάχου στην όγδοη ήττα της (4-8).

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα καθώς ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και το αισχρό επτάλεπτο στο τρίτο δεκάλεπτο (2-19 επιμέρους σκορ οι Βαυαροί) δεν αποδείχθηκε καταστροφικό.

Για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ξεχώρισαν οι Σκότι Ουίλμπεκιν (16 πόντους), Οθέλο Χάντερ (15 πόντους) και Γιοβέλ Ζούσμαν (13 πόντους, 8 ριμπάουντ).

Για τους Γερμανούς δεν ξέφυγε κανείς από την μετριότητα του συνόλου. Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι μόνο οι Λούσιτς και Κόπονεν πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων, από 10.

Ο Αγώνας

Πολύ ισορροπημένη η πρώτη περίοδος στο Menora Mivtachim Arena με την Μακάμπι Τελ Αβίβ να προηγείται 22-18 στο φινάλε της. Μπράιαντ και Μπλάκ οι πρωταγωνιστές για τους Ισραηλίτες ενώ ο Πέτερι Κόπονεν έκανε σπουδαία δουλειά για την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονσιτς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο αποφασισμένοι να χτίσουν μία διαφορά και με σερί 9-0 (Χάντερ, Ουίλμπεκιν) ξέφυγαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με διψήφια διαφορά (31-18, +13). Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 17 πόντους (41-24) μετά από τους πρώτους πόντους του Κούινσι Έισι στο ματς. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στο 41-26 μετά από δύο ελεύθερες βολές του ΝτεΜάρκους Νέλσον. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στηριζόμενη στην καταπληκτική της άμυνα είχε κάνει το μεγαλύτερο μέρος της απαιτούμενης δουλειάς για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Σκότι Ουίλμπεκιν να "παίρνει φωτιά". Ο Τούρκος νατουραλιζέ οδήγησε με σερί 10-2 την "ομάδα του Λαού" στο +23, 51-28. Οι Ντανίλο Μπάρτελ και Πέτερι Κόπονεν "βγήκαν μπροστά" για τους Βαυαρούς "τρέχοντας" σερί 9-2 για να κατεβάσουν την διαφορά στους 16, 53-37 υποχρεώνοντας παράλληλα τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλέσει ταίμ-άουτ. Όμως, το τάιμ άουτ δεν βοήθησε τους γηπεδούχους να ανακόψουν τον εξωφρενικό ρυθμό της Μπάγερν με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να διευρύνουν σε 19-2 (!) το υπέρ τους επιμέρους σκορ κλείνοντας στο -6 την τρίτη περίοδο, 53-47. Οι Ματίας Λεσόρτ και Γκρεγκ Μονρό είχαν επιτέλους μπει στην εξίσωση του αγώνα βάζοντας τους πρωταθλητές Γερμανίας και αυτούς στο κόλπο για την νίκη.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει στο τρίτο δεκάλεπτο το κατάφερε στο τελευταίο και καθοριστικό κομμάτι του αγώνα η πρωταθλήτρια Ισραήλ. Δηλαδή, να ελέγξει τον ρυθμό και να διαχειριστεί την διαφορά. Τεράστιο ρόλο στο +16 (66-50) "έπαιξε" ο Οθέλο Χάντερ. Το "νερό είχε πλέον μπει στο αυλάκι" για την Μακάμπι η οποία μετέτρεψε το τελευταίο πεντάλεπτο σε διαδικαστικού χαρακτήρα φτάνοντας με άνεση στο τελικό 77-55.