"Φουλ" για πλεονέκτημα η Φενέρ (78-63 τη Μάλαγα) (vid)

Η Φενέρμπαχτσε έφτασε στην 9η συνεχόμενη νίκη της στο ΤΟΡ-16 και έκανε σημαντικό βήμα για να αποκτήσει το πλεονέκτημα ενόψει playoffs. Οι Τούρκοι επιβλήθηκαν με 78-63 της Μάλαγα παίζοντας καλό μπάσκετ κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξεκίνησε χαλαρή το ματς με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω με 2-9, με το πέρας πέντε λεπτών. Στη συνέχεια όμως έτρεξαν ένα σερί 7-0 και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά τελειώνοντας το δεκάλεπτο μόλις ένα καλάθι πίσω στο σκορ 19-21.  Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες έδειχναν να μην έχουν καλό ρυθμό επιθετικά και να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Ωστόσο οι Τούρκοι κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο στο +6  (39-33) χάρη στο τρίποντο της χρονιάς (!), που πέτυχε ο Μπογντάνοβιτς σε νεκρό χρόνο από τη μία άκρη του γηπέδου στην άλλη.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε εντελώς διαφορετική εικόνα με τη Φενέρμπαχτσε να ανεβάζει "στροφές" και να διαλύει τη Μάλαγα. Οι Ισπανοί δε μπόρεσαν να ακολουθήσουν σε κανένα σημείο από την ώρα που οι Τούρκοι ξέφυγαν στο σκορ και αρκέστηκαν σε μία όχι και τόσο ντροπιαστική ήττα.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Άντριου Γκάουντλακ και Νεμάνια Μπιέλιτσα που σημείωσαν 22 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 39-33, 63-45, 78-63.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Γκάουντλοκ 22 (4), Ζήσης 2 (5ασ), Χίκμαν 8, Μπιέλιτσα 15, Ερντέν 6, Μπογκντάνοβιτς 11 (3), Γιουρσεβέν, Τσετίν, Σαβάς 7, Βέσελι 4, Πρέλντζιτς 3

Μάλαγα (Πλάθα): Γκάμπριελ 1, Μάρκοβιτς 10 (2), Τούλσον 14 (2), Τόμας 2, Σουάρεθ 4, Καραχοντζίτς, Γκρέιντζερ 6, Βάσκεθ 4, Κουζμίνσκας 6, Στέφανσον 2, Γκριν 9 (1), Γκολούμποβιτς 5