Trace N Chase (top)

Barcelona - Ολυμπιακός 79-78: Αχ, αυτά τα ριμπάουντ! (VIDEO)

Δύο βολές του Oriola 7,6'' πριν από τη λήξη της παράτασης έριξαν στο καναβάτσο τον σκληροτράχηλο Ολυμπιακό στη Βαρκελώνη.

Κι όμως… χάνει. Όσο σκληρά κι αν πάλεψε για 45 λεπτά στο Palau Blaugrana, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να αποδράσει με το διπλό και να παραμείνει αήττητος στη σεζόν 2021-22. Η Barcelona κατέβαλε τον σκληροτράχηλο Ολυμπιακό με 79-78 στην παράταση και στο τέλος ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ και δύο βολές του Oriola 7,6’’ πριν από τη λήξη του αγώνα έκαναν τη διαφορά.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κέρδισε συνολικά τις μάχες των ριμπάουντ (39-34), έχασε όμως το κρισιμότερο όλων, αυτό που οδήγησε στο φάουλ που κέρδισε ο Oriola. Ένα από τα ουκ ολίγα που έδωσαν “εύκολα” οι διαιτητές στην παράταση, οδηγώντας το παιχνίδι σε… γαϊτανάκι ελεύθερων βολών στα τελευταία λεπτά.

Ο Κώστας Σλούκας (14 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ των “ερυθρόλευκων”, αλλά και ο μοιραίος ταυτόχρονα. Δύο φορές μάλιστα, αφού ήταν αυτός που πήρε πάνω του το τελευταίο σουτ στην κανονική διάρκεια και στην παράταση, αστοχώντας και στις δύο περιπτώσεις.

Στην αντίπερα όχθη, ο Nikola Mirotic ήταν τρομερός μετά την ανάπαυλα, καθώς πέτυχε 21 από τους 22 πόντους του στο 2ο ημίχρονο και στην παράταση. Μαζί με τον Νικ Καλάθη που έκανε τα πάντα (9 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ) ήταν οι x-factors του ματς και διατήρησαν αήττητη την Barcelona στη διοργάνωση.

ΤΟ "ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟ" ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ ΠΕΝΤΑΛΕΠΤΟ

Ο Ολυμπιακός έλεγξε το παιχνίδι σε όλο το 1ο ημίχρονο. Ενδεικτικό είναι άλλωστε ότι δεν άφησε τους Καταλανούς να προηγηθούν ούτε στιγμή και με εξαίρεση τις τρεις φορές που το σκορ ήταν ισόπαλο (2-2, 4-4 και 6-6) στα πρώτα πέντε λεπτά, είχε διαρκώς το προβάδισμα. Στο 7’ ξέφυγε με 6-13, στο 12’ διεύρυνε τη διαφορά (12-20) και είχε σταθερά τα ηνία μέχρι και το τέλος του 1ου ημιχρόνου (27-32). Ενός ημιχρόνου που η Barca ολοκλήρωσε με 10/32 σουτ συνολικά και 0/12 τρίποντα!

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους “ερυθρόλευκους”. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα σταμάτησε να παίζει άμυνα, έκανε εύκολα λάθη στην επίθεση και δύο σερί εύστοχα τρίποντα από πλευράς Barcelona, ήταν αρκετά ώστε οι γηπεδούχοι να βρουν ρυθμό. Κάπως έτσι οι Καταλανοί μπήκαν στο 2ο ημίχρονο με ένα επιμέρους 14-2, στο 23’ προηγήθηκαν για πρώτη φορά (35-34), στο 28’ ανέβασαν τη διαφορά στο +9 (47-38) και έκλεισαν την 3η περίοδο έχοντας 4/5 τρίποντα στο δεκάλεπτο και προβάδισμα οκτώ πόντων (55-47).

Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΗΡΘΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΥΝΑ

Η Barcelona ξέφυγε εκ νέου με +9 στο 33’ (58-49), αλλά ο Ολυμπιακός δεν παραδόθηκε. Ροκάνισε πάλι τη διαφορά μέχρι τη μία κατοχή στο 35’ (58-56) και στο 38’ ισοφάρισε το σκορ με τρίποντο του Λαρεντζάκη (61-61), προλογίζοντας έτσι το φινάλε-θρίλερ. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ με λέι-απ του Vezenkov στο ανοιχτό γήπεδο 1’13’’ πριν από τη λήξη, αλλά ο Kuric ισοφάρισε με 2/2 βολές στα 33’’ (67-67). Τα σουτ του Σλούκα και του Higgins από μέση απόσταση δεν βρήκαν στόχο στις επόμενες δύο επιθέσεις, οδηγώντας έτσι το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι “ερυθρόλευκοι” σκόραραν πρώτοι (67-69) και παρότι σίγησαν από εκεί και πέρα, με συνέπεια η Barca να κάνει το σκορ 75-70 στο 51’, όχι μόνο κρατήθηκαν “μέσα” στο ματς, αλλά προηγήθηκαν κιόλας με 2/2 βολές του Ντόρσεϊ 22’’ πριν από το τέλος. Ακολούθησε χαμένο σουτ του Higgins, ο Oriola μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και με 2/2 βολές έγραψε το τελικό σκορ στα 7,6’’, αφού το floater του Σλούκα δεν βρήκε στόχο στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 27-32, 55-47, 67-67 (κ.α.), 79-78

Barcelona (Jasikevicius): Davies 10, Martinez, Smits, Hayes-Davis 2, Oriola 7 (1), Laprovittola 7 (1), Higgins 11 (1), Kuric 9 (1), Jokubaitis 2, Mirotic 22 (9/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/10 βολές), Καλάθης 9 (13 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Walkup 6, Ντόρσεϊ 12 (2), Λαρεντζάκης 6 (2), Fall 11 (8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Σλούκας 14 (1/5 τρίποντα, 3/9 δίποντα, 5/5 βολές), Martin 2, Vezenkov 12 (1), Πρίντεζης, Παπανικολάου, Jean-Charles 5, McKissic 10.