ΜΑΚΑΜΠΙ - ΠΑΟ 70-78

Βαρκελώνη: Γιώργος Κογκαλίδης 08/05/2011 (19:45) Η Ελλάδα μπορεί να έχει άδεια ταμεία, έχει όμως το… θράσος να σκαρφαλώνει στην κορυφή της Ευρώπης, έχει τον τσαμπουκά να πρ...
Βαρκελώνη: Γιώργος Κογκαλίδης
08/05/2011 (19:45)

Η Ελλάδα μπορεί να έχει άδεια ταμεία, έχει όμως το… θράσος να σκαρφαλώνει στην κορυφή της Ευρώπης, έχει τον τσαμπουκά να προσπερνά όποιο εμπόδιο βρίσκει στον δρόμο της, έχει τη μαγκιά και -πάνω απ' όλα- έχει ένα άθλημα που μας κάνει με συνέπεια περήφανους.Ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Μακάμπι με 78-70 και κατέκτησε το έκτο πρωτάθλημα Ευρώπης (έβδομο μαζί με αυτό του Ολυμπιακού στη Ρώμη). Το κύπελλο μάλλον πρέπει να το κρατήσουμε μόνιμα στη χώρα μας…

Ιδανικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό. Η άμυνα διαβασμένη, είχε σαφή προσανατολισμό να ανακόψει το παιχνίδι του Πάργκο, αλλά και να κλείνει μέσα στο καλάθι, όταν η μπάλα έφτανε στο λόου ποστ, εκεί όπου ήταν το πεδίο δράσης τού Σοφοκλή Σχορτσιανίτη.

Οι "πράσινοι" επέτρεψαν τα μακρινά σουτ των Ισραηλινών, που είχαν εξαιρετικά ποσοστά (εν αντιθέσει με τις προσπάθειες στο "βαμμένο"), αλλά αυτό ουδόλως ενόχλησε τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Γιατί το 3/6 τρίποντα ήταν αποδεκτό, αλλά το 1/10 μέσα από τη γραμμή του τρίποντου ήταν παραπάνω από καλό. Στην άλλη πλευρά του γηπέδου ο Μπλατ ήθελε να προφυλάξει τον Σχορτσιανίτη, που έχει κόψει τα "hands out" και επιλέγει να μένει πίσω, όμως δεν τα κατάφερε, καθώς σε δύο φάσεις ο Έλληνας διεθνής σέντερ χρεώθηκε με δύο φάουλ.

Έτσι, μ' αυτά και μ' αυτά, ο Παναθηναϊκός, προηγήθηκε αρχικά με 0-4, στη συνέχεια με 3-6, για να κλείσει η Μακάμπι την ψαλίδα (11-11). Πολύ καλή η πρώτη περίοδος για Διαμαντίδη και Μπατίστ, που ηγήθηκαν του "πράσινου" ξεσπάσματος (το 13-13 έγινε 13-18 και 15-22 στο τέλος της περιόδου). Στα καλά νέα προσθέστε και το δεύτερο φάουλ τού Χέντριξ.

Δεν είναι τυχαία ομάδα η Μακάμπι και το έδειξε όταν βρέθηκε σε δύσκολη θέση. Ο Μπλου με τον Πνίνι "πυροβολούσαν" από μακριά, ο Έιντσον είχε πολλούς τρόπους για να βάλει την μπάλα στο καλάθι, την ίδια στιγμή που οι "ενδιάμεσοι" του ΠΑΟ (Περπέρογλου και Σάτο) ήταν περισσότερο διστακτικοί, απ' ότι άστοχοι.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 18-25, αλλά οι τυπικά γηπεδούχοι… ροκάνισαν τη διαφορά (24-27), πλησίασαν στο σουτ (27-29) κι εν τέλει πήγαν στ' αποδυτήρια με διαφορά τριών πόντων σε βάρος τους (30-33). Οι "πράσινοι" είχαν 12/17 προσπάθειες στο "βαμμένο" και μόλις 2/4 γύρω από αυτό, ενώ τα τρίποντα ήταν 1/8. Ακριβώς αντίθετη η εικόνα της Μακάμπι, με 6/13 τρίποντα, 2/6 σουτ γύρω από τη ρακέτα και 2/15 μέσα σε αυτή.

Με τέτοια… αεροπορική υποστήριξη το κέρδος ήταν μηδαμινό. Ειδικά από τη στιγμή που υπήρχε ισορροπημένη εικόνα σε όλες τις άλλες στατιστικές κατηγορίες. Στο ξεκίνημα τού τρίτου δεκαλέπτου μπήκε και το πρόβλημα του Πάργκο στην εξίσωση, ο Σχορτσιανίτης ήταν αυτός που έβαλε για πρώτη φορά στο παιχνίδι μπροστά τη Μακάμπι (36-35), αλλά όταν αφυπνίστηκε ο Σάτο (πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα), ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και τη διαφορά (36-43).

Ήταν η στιγμή να δείξει ο Μπλου πόσο πολύτιμος είναι στην "ομάδα του λαού".Ένα καλάθι + φάουλ και μετά… χάθηκε η μπάλα. Τρίποντο ο Νίκολας 1/2 βολές ο Μπατίστ, λέι απ ο Καλάθης κι ένα ασύλληπτο κάρφωμα ο Φώτσης.

Η διαφορά στο +11 (40-51), λιγότερο από δύο λεπτά για να τελειώσει η τρίτη περίοδος και η Μακάμπι για πρώτη φορά στο… καναβάτσο. Μια κακή άμυνα έδωσε την ευκαιρία στον Μπλου να μειώσει, αλλά ο Σάτο (μακράν ο καλύτερος παίκτης στο τρίτο δεκάλεπτο) απάντησε με τον ίδιο τρόπο (τρίποντο) και η διαφορά έμεινε στο 43-54.

Εξαιρετική προίκα για να μπει ο Παναθηναϊκός στην τελευταία περίοδο. Ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης μπήκε για να αλλάξει τα δεδομένα και μέσα σε ένα λεπτό πήρε φάουλ από τον Μπατίστ, κάρφωσε, έκανε φάουλ (4ο) στον Καλάθη (τον ισοπέδωσε), χάλασε μια επίθεση του Παναθηναϊκού. Μόνο που πλέον είχαν μπει στον ρυθμό του αγώνα όλα τα… ατού του "τριφυλλιού".

Ο Νίκολας πήρε τη σκυτάλη (κι ο Διαμαντίδης τη θέση στο παρκέ) του Σάτο, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 47-61 κι ο Μπλατ φώναξε τους παίκτες στον πάγκο για ένα από τα τελευταία του τρυκ.Παρότι η "πράσινη άμυνα"… πρόσφερε δύο - τρία φτηνά καλάθια (από επαναφορά ο Ελιάχου βρέθηκε στην "καρδιά" της ρακέτας χωρίς αντίπαλο), ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να χάσει από το σημείο που είχε βρεθεί.

Το 47-61 έγινε 56-63, αλλά με καλάθια του Μπατίστ και του Νίκολας ξαναπήγε στο 56-67 με υπολειπόμενο χρόνο 3.19''. Πόσο μάλλον όταν πέρασε ένα λεπτό και οι Ισραηλινοί πέτυχαν έναν πόντο.

Πλέον ο Παναθηναϊκός είχε την άνεση να παίξει και με τον χρόνο, παρότι ο Φώτσης έχασε δύο βολές κι ο Μπατίστ ένα "άχαστο" καλάθι.Βολές έχασαν και οι Ισραηλινοί (μία ο Έιντσον και δύο ο Πάργκο), ο Μισράχι κοίταζε περίλυπος συνειδητοποιώντας ότι το παιχνίδι χάθηκε και ο Διαμαντίδης έδειχνε πώς μπαίνουν οι βολές (57-69).

Πλέον οι διαιτητές σφύριζαν τις επαφές κι έστελναν στη γραμμή τους παίκτες των δύο ομάδων. Μόλις δύο λεπτά πριν το φινάλε, ο Έιντσον ευστόχησε σε δύο βολές, οι "πράσινοι" έκαναν λάθος στην επαναφορά και ο Ελιάχου μείωσε σε 60-69, χάνοντας όμως μια πολύτιμη βολή. Αίφνης οι παίκτες τού Ομπράντοβιτς θέλησαν να μας κρατήσουν σε… αγωνία, με τον Καλάθη να κάνει νέο λάθος και τον Ελιάχουνα κατεβάζει κι άλλο τη διαφορά (62-69).

Ο "Ζοτς" με αλλαγές χάντμπολ (τον Σάτο στην άμυνα, τον Νίκολας στην επίθεση) ήθελε να πάρει το μέγιστο, ενώ πήρε και τάιμ άουτ για να ηρεμήσει τους παίκτες του. Μόλις 1.32'' έμεναν, η μπάλα ήταν σε "πράσινα" χέρια κι η διαφορά στους επτά πόντους. Χρειάζονταν άλλο ένα καλάθι για να λυγίσουν οι αντίπαλοι.

Ποιος θα έπαιρνε την ευθύνη; Κανείς, αφού έγινε άλλο ένα παιδαριώδες λάθος κι ο Ελιάχου με φόλοου μείωσε σε 64-69! Ο Διαμαντίδης πέρασε την μπάλα από τη μύτη της βελόνας, ο Μπατίστ νίκησε τους αντιπάλους του και ανέβασε ξανά τη διαφορά, ο "Μητσάρας" έκλεψε και πήγε στη γραμμή του φάουλ μετά το φάουλ που του έγινε κι ο Παναθηναϊκός ηρέμησε με τη διαφορά να ανεβαίνει στο +9 (64-73).

Ο Πάργκο μείωσε, αλλά δεν έφτανε, ειδικά όσο η μπάλα έμενε στα χέρια του Διαμαντίδη, που όμως έχασε μία βολή, χωρίς πάντως να αλλάξει η ζωή μας. Ο Σάτο σταμάτησε με φάουλ τον Έιντσον, που έβαλε τις βολές και η ρουλέτα συνεχίστηκε με τον Νίκολας να πηγαίνει στη γραμμή της… φιλανθρωπίας και τον Σάτο στην καρέκλα της αλλαγής. Λες και το έκαναν επίτηδες (εντάξει, πλάκα κάνουμε, οι σφυγμοί ήταν στα… κόκκινα) οι "πράσινοι".

Δύο χαμένες βολές από τον Νίκολας (!), καλάθι από τον Ελιάχουν, στους τέσσερις η διαφορά (70-74) 19'' πριν το φινάλε. Νέο φάουλ στον Μπατίστ, στο χρονόμετρο κύλησαν κάτι περισσότερα από έξι δευτερόλεπτα και ο Αμερικανός με χέρι αλφάδι έδωσε τέλος στην παράσταση.

Ή μάλλον το έναυσμα για να αρχίσει το γλέντι…