Απίθανη Πολωνία πέταξε εκτός την Ρωσία

Η Πολωνία κατάφερε να διατηρήσει το απόλυτο στην διοργάνωση επικρατώντας επί της Ρωσίας με 79-74

Η Πολωνία του Μάικ Τέιλορ έκανε ακόμη μία σπουδαία νίκη και σχεδόν εξασφάλισε την πρόκριση στην οχτάδα του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας. Η Πολωνία έκανε εξαιρετική εμφάνιση στην τελευταία περίοδο, όπου κατάφερε να πάρει το πρώτο προβάδισμα της στον αγώνα φτάνοντας εν τέλει στο 79-74.

Από την άλλη, η Ρωσία βρίσκεται σίγουρα εκτός συνέχειας καθώς πλέον το ρεκόρ της έπεσε στο 2-2 και έχει αποκλειστεί ότι και να συμβεί στο άλλο αγώνα του ομίλου. Κορυφαίος για του Πολωνούς ήταν ο Βασίνσκι με 18 πόντους, ενώ κομβικός για την εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν οι Λούκας Κόζαρεκ(6 πόντοι) και Άαρον Σελ(9 πόντους).

Ακόμη εξαιρετική παρουσία είχε και ο Πονίτσκα με 14 πόντους. Για την Ρωσία, ο ο Κουλάγκιν είχε 21 και ο Βοροντσέβιτς πρόσθεσε 11.

Στο πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η Ρωσία ξεκίνησε καλύτερα και πήρε προβάδισμα με 2-7 στο 3’ με τον Κουλάγκιν να έχει σκοράρει τους 5 από τους 7 πόντους. Η Πολωνία απάντησε άμεσα και πλησίασε στο -2 (9-11), πριν οι παίκτες του Μπαζάρεβιτς κλείσουν το τελευταίο πεντάλεπτο της α’ περιόδου με επιμέρους 7-11 για το 16-22 της πρώτης περιόδου.

Τα 6 λάθη των Πολωνών σε 13’ δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Μάικ Τέιλορ να πάρει προβάδισμα σε καμία στιγμή του πρώτου 15λεπτου του αγώνα καθώς οι Ρώσοι έφτασαν ξανά στο +8(20-28) στο 14’ δείχνοντας να ελέγχουν τον ρυθμό της αναμέτρησης. Η ομάδα του Μπαζάρεβιτς ανέβασε στροφές και πήρε προβάδισμα με διψήφια διαφορά για πρώτη φορά με 27-37 στο 18’.

Παρόλα αυτά, η Πολωνία με μπροστάρη τον Πονιτκα, που έφτασε τους 12 πόντους στο τέλος των πρώτων 20 λεπτών, διατήρησε την διαφορά του σκορ σε καλά επίπεδα κλείνοντας το ημίχρονο στο -6 (34-40) με μικρό σερί 5-0, μετά το 29-40 των παικτών του Μπαζάρεβιτς.

Η ομάδα του Μάικ Τέιλορ έβαλε δύσκολα στην Ρωσία στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου  καθώς οι παίκτες του συνέχισαν το σερί τους που έφτασε στο 12-2 για το 41-42 του 24’. Πάντως, η Ρωσία κατάφερε να «ξεκολλήσει» στην επίθεση και να αναλάβει ξανά τα... ηνία της αναμέτρησης με τη τρίτη περίοδο να τελειώνει με 53-57 υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων.

Η Πολωνία φάνηκε να βρίσκει τον καλό της εαυτό στις αρχές της 4ης περιόδου με απανωτά μεγάλα σουτ των Κόζαρεκ και Βασίνσκι προσπέρασε για πρώτη φορά με 61-58 στο 32’. Το «μομέντουμ» φάνηκε να γυρίζει απόλυτα υπέρ των Πολωνών με το 64-58 του 34’, όμως οι παίκτες του Μπαζάρεβιτς δεν είχαν πει.... την τελευταία τους λέξη.

Συγκεκριμένα, με 3’ να απομένουν για την λήξη έφεραν το παιχνίδι στα ίσα(67-67), με τρίποντο του Μπαμπούριν.

Η Πολωνία αντέδρασε και με 5 πόντους του Άαρον Σελ μετέτρεψε το +2(73-71) του 39’ σε +6(77-71) με 31’’ να απομένουν. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα, οι Ρώσοι δεν βρήκαν τα μεγάλα σουτ καθώς ο Κουλάγκιν ήταν άστοχος.

Έτσι, οι δύο βολές του Βασίνσκι κλείδωσαν στα 8'' από την λήξη του αγώνα την σπουδαία νίκη της Πολωνίας με το τελικό 79-74.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 34-40, 53-57, 79-74