Όλο και πιο κοντά στη κορυφή η Μονακό, ήττες για Βιλερμπάν και Λιμόζ

Εκμεταλλευόμενη την ήττα της πρωτοπόρου Βιλερμπάν στην έδρα της Σαλόν/Σαονέ, η Μονακό κατάφερε να φτάσει ακόμα πιο κοντά στη κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος με τ...

Εκμεταλλευόμενη την ήττα της πρωτοπόρου Βιλερμπάν στην έδρα της Σαλόν/Σαονέ, η Μονακό κατάφερε να φτάσει ακόμα πιο κοντά στη κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος με τη νίκη της απέναντι στη Λε Μαν. Όλο και πιο χαμηλά στη βαθμολογία η Λιμόζ που γνώρισε εκτός έδρας ήττα από την Αντίμπ.

H πρωτοπόρος της βαθμολογίας Βιλερμπάν "σκόνταψε" στην έδρα της Σαλόν/ Σαονέ, γνωρίζοντας την ήττα με 89-86. Το παιχνίδι ήταν πολύ αμφίρροπο σε όλη του τη διάρκεια και κρίθηκε ουσιαστική στις λεπτομέριες, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τελικά την 7η νίκη τους σε 11 αγώνες, σκαρφαλώνοντας στην 4η θέση της βαθμολογίας. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τζέρμι Χέιζελ με 25 πόντους(6/10 τρίποντα) και 7 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων, ο Ντάριλ Ουάτκινς πέτυχε 17 πόντους.

Με πρωταγωνιστή τον πρώην γκαρντ του Πανθηναϊκού, Ντεμάρκους Νέλσον, η Μονακό επικράτησε στην παράταση της Λε Μαν με 79-74 και πλεόν βρίσκεται μία νίκη μακριά από την κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 8-3. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι και το τέλος με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στο έξτρα πεντάλεπτο(67-67 κ.α). Εκεί, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πιο αποφασιμένοι και κατάφεραν να φτάσουν τελικά στην επικράτηση με 79-74. Ο Ντεμάρκους Νέλσον ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον Σέργκι Γκλαντίρ ναπέτχυχαίνει επίσης 16 πόντους για τους νικητές. Από πλευράς Λε Μαν, Κρις Λόφτον και Μουσταφά Γιαρού σημειώσαν από 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.