Σπουδαία «διπλά» για Alba Berlin, Khimki και Zalgiris Kaunas!

Η πρώτη ημέρα της 25ης αγωνιστικής της Turkish Airlines Euroleague ήταν αναμφίβολα η ημέρα των "διπλών". Η Alba Berlin άλωσε την Αγία Πετρούπολη, η Khimki επικράτησε της Armani Milano στο Mediolanum Forum ενώ η Zalgiris Kaunas πέρασε αλώβητη από την Vitoria-Gasteiz Arena της Baskonia.

Δείτε αναλυτικά το Πανόραμα της πρώτης ημέρας της 25ης αγωνιστικής της Euroleague ΕΔΩ

Χάλασαν το ντεμπούτο του Xavi Pascual στον πάγκο της Zenit οι "καμικάζι" από το Βερολίνο!

Η Zenit ήθελε την νίκη έτσι ώστε να πιάσει την Alba Berlin στις οκτώ νίκες αλλά οι φιλοξενούμενοι του κόουτς Reneses πήραν το "διπλό" βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 9-16. Οι φιλοξενούμενοι είχαν για ακόμα μία φορά σε καταπληκτική κατάσταση τον Martin Hermannsson ο οποίος με τους 24 πόντους του και τις 7 ασίστ του ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου (27 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης). Στο παιχνίδι μπήκαν πολύ καλύτερα οι γηπεδούχοι και με τρίποντο του Voronov στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου ανέβασαν την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, 25-15. Στην δεύτερη περίοδο, Hermannsson και Giedraitis με προσωπικές ενέργειες κατέβασαν την διαφορά αλλά ο Luke Sikma ήταν... εξαφανισμένος και αποτελούσε τροχοπέδη για την Γερμανική ομάδα που κατόρθωσε πάντως να πάει στα αποδυτήρια μόλις τέσσερις πόντους πίσω στο σκορ (42-38). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Xavi Pascual ξαναέχτισαν διψήφια διαφορά φτάνοντας μέχρι το +12, 55-43, αλλά οι Βερολινέζοι μείωσαν την διαφορά στα μισά στο 30', 64-58. Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού το σκηνικό άλλαξε και με αντεπίθεση διαρκείας η Alba κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα για πρώτη φορά. Giedraitis και Hermannsson έδειχναν ασταμάτητοι ενώ ο πολύ καλά κλεισμένος από την Ρωσική άμυνα, Luke Sikma υπέγραψε ουσιαστικά το παιχνίδι με το καλάθι του στα 16 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη που "έγραψε" το 77-82.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 42-38, 64-58, 81-83

Zenit (Pascual): Άιβερσον 8, Αλμπισί 3 (1), Πονκρασόφ 1, Χόλινς 15 (3), Τόμας 19 (1), Κοστόφ, Τρούσκιν 3 (1), Βορόνοφ 4 (1), Ζούμπκοφ 4, Αμπρομάιτις 11 (1), Αγιόν 12.

Alba Berlin (Reneses): Γκιφάι 8 (1), Ντίλοου, Έρικσον 5 (1), Μάτισεκ 5 (1), Χέρμανσον 24 (2), Νίκιτς 3, Γκεντράιτις 14 (1), Κάβανο 6 (1), Νόκο 8, Σίκμα 10 (2).

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ

"Διπλό" οχτάδας στο Μιλάνο η ψυχωμένη Khimki!

Η Khimki έπαιξε σεμιναριακού επιπέδου άμυνα στο Mediolanum Forum και έφυγε από το Μιλάνο με το ροζ φύλλο αγώνα στις αποσκευές της. Οι Ρώσοι με αυτή τη νίκη τους "έπιασαν" την Armani Milano στις 11 νίκες (ρεκόρ 11-14 αμφότερες) και πήραν το "πάνω χέρι" όσον αφορά την οχτάδα της Turkish Airlines Euroleague. MVP για τους νικητές ο Jonas Jerebko ο οποίος σκόραρε 16 πόντους κατεβάζοντας παράλληλα και 12 ριμπάουντ. Καλή εμφάνιση και από τον Alexey Shved με 18 πόντους. Δεν έφτανε η προσπάθεια του Sergio Rodriguez για τους γηπεδούχους. Ο "Chacho" είχε 18 πόντους και 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν από νωρίς τον δικό τους ρυθμό (16-21 στο 10') αλλά χωρίς να καταφέρουν να χτίσουν κάποια διαφορά ασφαλείας στο ισορροπημένο πρώτο μέρος (38-39 στο 20'). Η τρίτη περίοδος ήταν η καθοριστική για την έκβαση του παιχνιδιού. Με τους Timma, Shved και Jerebko να ευστοχούν σε μεγάλα σουτ η Khimki έχτισε μία διψήφια διαφορά η οποία έπεσε στους 8 πόντους με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (51-59). Το νερό είχε μπει όμως στο αυλάκι και οι Ιταλοί δεν κατάφεραν ουδέποτε να ξαναμπούν στην διεκδίκηση του ματς. Οι Μοσχοβίτες έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα τους ως το φινάλε και το τελικό 69-78.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-39, 51-59, 69-78

Armani Milano (Mesina): Ντέλα Βάλε 9, Μίτσοφ 15 (1), Γκουντάιτις 5, Ρολ 4, Ροντρίγκεθ 18 (2), Ταρτσέφσκι 12, Τσιντσαρίνι, Κρόφορντ, Σάικς, Μπρουκς 2, Σκόλα 4.

Khimki (Kurtinaitis): Ρόμπινσον 2, Σβεντ 18 (2), Κράμερ 3 (1), Μπούκερ 12, Τίμα 8 (2), Βιάλτσεφ, Γερέμπκο 16 (2), Γιόβιτς 10 (1), Μπερτάνς 9 (3).

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης EΔΩ

Επιστροφή στις νίκες η Zalgiris

Η Zalgiris κατάφερε να επικρατήσει της Baskonia μέσα στη Fernando Buesa Arena με σκορ 60-74. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Saras Jasikevicius έφτασε στο 10-15, ενώ οι Ισπανοί έπεσαν ακόμα περισσότερο, φτάνοντας στο 9-16 χάνοντας πολλές ελπίδες για τα Playoffs. Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στους γηπεδούχους. Μάλιστα στο πρώτο δεκάλεπτο έπαιξαν τρομερή άμυνα αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στους 13 πόντους. Το δεύτερο ημίχρονο βέβαια η εικόνα άλλαξε τελείως. Η ομάδα του Saras Jasikevicius ανέβασε στροφές κυρίως αμυντικά και δέχτηκε συνολικά σε ένα ημίχρονο 25 πόντους, φτάνοντας έτσι στο τελικό σκορ 60-74. Για τους γηπεδούχους που πάλεψαν στο πρώτο ημίχρονο μόνο, ξεχώρισε ο νεοφερμένος Semaj Christon με 17 πόντους και καλά ποσοστά. Από την άλλη, οι Λιθουανοί είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τον Edgaras Ulanovas που σημείωσε 15 πόντους αλλά το μεγαλύτερο τους "όπλο" ήταν η αμυντική προσήλωση.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 35-30, 45-51, 60-74.

Baskonia (Ivanovic): Κριστόν 17 (3), Χένριθ 6 (1), Τζάνινγκ 3 (1), Ντιόπ 4, Γκαρσία, Φαλ 2, Σενγκέλια 12, Ντράγκιτς 3, Σιλντς 4, Πολονάρα 6, Έρικ 4.

Zalgiris Kaunas (Jasikevicius): Γουόκαπ 8 (2), Ρίβερς 3 (1), Λεκαβίτσιους 13 (1), Χέιζ 8, Γιανκούνας, Μιλάκνις 7 (1), Γκέμπεν 7, ΛεΝτέι 11 (1), Λαντέιλ 2, Ουλανόβας 15 (3).