Trace N Chase (top)

European Challengers U20: Το πανόραμα (21/7)

Όλα τα αποτελέσματα της Τετάρτης (21/7), οι κατατάξεις και τα επόμενα παιχνίδια σε όλα τα FIBA European Challengers U20.
European Challengers U20: Το πανόραμα (21/7)

Μόνο η Σλοβενία απέμεινε αήττητη έπειτα από τρεις αγωνιστικές στο European Challenger U20 του Ηρακλείου, αφού η Ελλάδα έπεσε θύμα ηχηρής έκπληξης από το Βέλγιο με 78-64, σε ένα ματς στο οποίο δεν προηγήθηκε μάλιστα ούτε για ένα δευτερόλεπτο! Οι Σλοβένοι, από την άλλη, ναι μεν σούταραν με πολύ κακά ποσοστά (31,2%), ωστόσο κατόρθωσαν να νικήσουν το Ισραήλ 69-59, "κλείνοντας" το ματς με επιμέρους 10-2 στα τελευταία δύο λεπτά.

Στο πρώτο, χρονικά, ματς της ημέρας η Ρωσία συνέτριψε την Ουκρανία 79-47, βάζοντας τις βάσεις για την επικράτηση με ένα εντυπωσιακό σερί 21-0 από το 11’ έως το 18'. Οι Ουκρανοί προηγήθηκαν 11-17 στο 11’, αλλά δέχτηκαν επιμέρους σκορ 68-30 από εκεί και πέρα, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 36 πόντους διαφορά στο 39’ (79-43) και τελείωσαν το ματς με 1/16 τρίποντα, συνολικό ποσοστό 27,3% και 29 λάθη.

Η Κροατία πήρε το ντέρμπι του 1ου ομίλου (Μπρνο), καθώς δέχτηκε μόνο τρεις πόντους στα τελευταία οκτώ λεπτά (με το σκορ να είναι 54-54 στο 32’) και επιβλήθηκε της Ιταλίας με 71-57, έχοντας κορυφαίους τους Tomislav Buljan (19 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και Matej Bosnjak (13 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ). Το 2/2 έκανε και η Ισπανία, που νίκησε εύκολα την Πορτογαλία 68-54, ενώ την πρώτη της νίκη σημείωσε η Τσεχία, που διέλυσε την Αλβανία 91-47, έχοντας 16/41 τρίποντα και 33 πόντους από τα 29 λάθη των αντιπάλων της.

Το ντέρμπι του 2ου ομίλου το κέρδισε η Γαλλία, καθώς νίκησε δύσκολα τη Γερμανία 65-62 και παρέμεινε η μόνη αήττητη στην Τιφλίδα, Εκεί όπου η γηπεδούχος Γεωργία έκανε την έκπληξη της ημέρας, καθώς ευστόχησε σε 14 από τα 24 τρίποντα που επιχείρησε, προηγήθηκε ακόμα και με 26 πόντους διαφορά στο 24’ (55-29) και επικράτησε εν τέλει της Τουρκίας με 77-69. Άξιο αναφοράς είναι ότι οι Γεωργιανοί σημείωσαν μόνο 8 πόντους μέσα από τη ρακέτα! Όσον αφορά στο τρίτο ματς του ομίλου, η Βουλγαρία έκανε ένα σερί 12-0 στα τελευταία τέσσερα λεπτά και κατέβαλε την Πολωνία με 86-79.

Στο γκρουπ για τις θέσεις 19-26 η Λευκορωσία νίκησε τη Σλοβακία 71-64 χάρις σε ένα επιμέρους 16-5 στα τελευταία τέσσερα λεπτά, διπλασιάζοντας έτσι τις νίκες της. Το 2/2 έκανε και η Βόρεια Μακεδονία, η οποία προηγήθηκε 52-33 στο 26’, ωστόσο χρειάστηκε παράταση και ένα τρίποντο του Luka Savikjevikj 4’’ πριν από τη λήξη, για να καταβάλει τη Ρουμανία με 79-78.

Αήττητη παρέμεινε στο Σόπρον και η γηπεδούχος Ουγγαρία, η οποία διέλυσε το Κόσοβο 92-46, κάνοντας 24 κλεψίματα και μετατρέποντας σε 35 πόντους τα 35 λάθη των αντιπάλων της! Τέλος, έκπληξη σημειώθηκε στον 4ο όμιλο, όπου το Λουξεμβούργο νίκησε την Ελβετία 69-67 παρά τους 26 πόντους του Niko Rocak.

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΟΥ 1ΟΥ ΟΜΙΛΟΥ (Μπρνο)

Τα αποτελέσματα (21/7)

Κροατία - Ιταλία 71-57
Τσεχία - Αλβανία 91-47
Ισπανία - Πορτογαλία 68-54

Η κατάταξη

1. Ισπανία 2-0
2. Κροατία 2-0
3. Ιταλία 1-1
4. Τσεχία 1-1
5. Πορτογαλία 0-2
6. Αλβανία 0-2

Το αυριανό πρόγραμμα (22/7)

Αλβανία - Κροατία (15:30)
Τσεχία - Ισπανία (18:30)
Ιταλία - Πορτογαλία (21:30)

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΟΥ 2ΟΥ ΟΜΙΛΟΥ (Τιφλίδα)

Τα αποτελέσματα (21/7)

Πολωνία - Βουλγαρία 79-86
Γαλλία - Γερμανία 65-62
Τουρκία - Γεωργία 69-77

Η κατάταξη

1. Γαλλία 2-0
2. Τουρκία 1-1
3. Γεωργία 1-1
4. Βουλγαρία 1-1
5. Γερμανία 1-1
6. Πολωνία 0-2

Το αυριανό πρόγραμμα (22/7)

Βουλγαρία -Γαλλία (13:00)
Πολωνία - Τουρκία (16:00)
Γερμανία - Γεωργία (19:00)

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΟΥ 3ΟΥ ΟΜΙΛΟΥ (Ηράκλειο)

Τα αποτελέσματα (21/7)

Ρωσία - Ουκρανία 79-47
Βέλγιο - Ελλάδα 78-64
Ισραήλ - Σλοβενία 59-69

Η κατάταξη

1. Σλοβενία 3-0
2. Ελλάδα 2-1
3. Ισραήλ 2-1
4. Ρωσία 1-2
5. Βέλγιο 1-2
6. Ουκρανία 0-3

Το μεθαυριανό πρόγραμμα (23/7)

Ουκρανία - Βέλγιο (15:00)
Ελλάδα - Ισραήλ (18:00)
Σλοβενία - Ρωσία (21:00)

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΟΥ 4ΟΥ ΟΜΙΛΟΥ (Σόπρον)

Τα αποτελέσματα (21/7)

Ρουμανία - Βόρεια Μακεδονία 78-79
Λουξεμβούργο - Ελβετία 69-67

Η κατάταξη

1. Βόρεια Μακεδονία 2-0
2. Λουξεμβούργο 1-1
3. Ελβετία 1-1
4. Ρουμανία 0-2

Το αυριανό πρόγραμμα (22/7)

Ρουμανία - Λουξεμβούργο (16:00)
Βόρεια Μακεδονία - Ελβετία (17:30)

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΟΥ 5ΟΥ ΟΜΙΛΟΥ (Σόπρον)

Τα αποτελέσματα (21/7)

Σλοβακία - Λευκορωσία 64-71
Κόσοβο - Ουγγαρία 46-92

Η κατάταξη

1. Ουγγαρία 2-0
2. Λευκορωσία 2-0
3. Σλοβακία 0-2
4. Κόσοβο 0-2

Το αυριανό πρόγραμμα (22/7)

Σλοβακία - Κόσοβο (19:00)
Λευκορωσία - Ουγγαρία (20:30)

Διαβάστε εδώ όσα πρέπει να γνωρίζετε για τα έξι FIBA Youth European Challengers που διοργανώνονται αυτό το καλοκαίρι.

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο