Ανατροπή και πρόκριση στους «8» για την Ισπανία

Η Ισπανία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 52-56 στο 36' αλλά με εντυπωσιακό σερί στα τελευταία λεπτά ολοκλήρωσε την ανατροπή (67-60) και προκρίθηκε στα προημιτελικά. Εκτός συνέχειας η Ιταλία.

Η Ισπανία πήρε το ντέρμπι με την Ιταλία (67-60), την οποία πέταξε εκτός συνέχειας στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η Ιταλία αιφνιδίασε την Ισπανία στο ξεκίνημα του αγώνα και τρέχοντας σερί 5-15, πήρε από νωρίς διψήφια διαφορά (6'). Η Ισπανία που μέχρι το 6ο λεπτό είχε βρει σκορ μόνο από τον Ρούμπιο βελτίωσε τα ποσοστά της στην επίθεση και με πρωταγωνιστές τους Ερνανγκόμεθ, Γιουλ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (18-18). Μάλιστα μετά από τρίποντα του Ρούντι και του Ρίμπας πήρε το προβάδισμα με 28-24 στο 15'. Ο Γκαλινάρι το πήρε προσωπικά και με συνεχόμενα καλάθια του η Ιταλία πέρασε μπροστά με 30-31 στο ημίχρονο.Ο Ερνανγκόμεθ ξεκίνησε εντυπωσιακά το δεύτερο ημίχρονο και πετυχαίνοντας 9 πόντους η Ισπανία πέρασε μπροστά με 46-38. Η Ιταλία ωστόσο είχε την απάντηση της και με τους Ντέλα Βάλε, Χάκετ, Γκαλινάρι μείωσε σε 50-48. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες σκόραραν με το... σταγονόμετρο. Συγκεκριμένα, η Ισπανία σκόραρε μόλις 2 πόντους σε διάστημα 6 λεπτών, με την Ιταλία να παίρνει το προβάδισμα με τρίποντο του Γκαλινάρι (52-56). Παρόλ' αυτά ένα απίστευτο μπλακ άουτ των Ιταλών στα τελευταία λεπτά, έδωσε την ευκαιρία στους Ισπανούς με τους Γιουλ, Ρούμπιο, Κλαβέρ και τον Γκασόλ να τρέξει 15-4 και να πάρει τη νίκη με 67-60.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 30-31, 50-48, 67-60.

Ισπανία (Σκαριόλο): Κλαβέρ 7 (1), Φερνάντεθ 5 (1), Γκασόλ 2, Ερνανγκόμεθ Χ. 16 (1), Ερνανγκόμεθ Γ. 4, Γιούλ 11 (1), Οριόλα 2, Ρίμπας 5 (1), Ρούμπιο 15 (1).

Ιταλία (Σακέτι): Μπελινέλι 7, Μπιλίγκα 6, Μπρουκς 1, Ντατόμε 12 (1), Ντέλα Βάλε 6, Γκαλινάρι 15 (2), Τζεντίλε 7, Χάκετ 5 (1), Τεσιτόρι 1, Βιτάλι.