Κολοσσός-Περιστέρι 80-65: Τρομερό κρεσέντο 7 λεπτών, με σούπερ Kanter

Ο Κολοσσός άστραψε και βρόντηξε στο τελευταίο 7 λεπτό και με ηγέτη τον Kerem Kanter πήρε σβάρνα (80-65) το Περιστέρι, που εξαφανίστηκε από το γήπεδο στο διάστημα αυτό

Αστραψε και βρόντηξε ο Κολοσσός στα τελευταία 7 λεπτά και με ηγέτη τον Kerem Kanter έκανε φύλλο και φτερό (80-65) το Περιστέρι, που ήταν εξαφανίστηκε από το γήπεδο στο διάστημα αυτό.

Ο Κολοσσός έφτασε τις 3 νίκες στα 4 τελευταία ματς και πήγε στο 5-7, ενώ το Περιστέρι πήγε στο 7-5.

Ο Κολοσσός είχε 22/41διπ. και 9/27τριπ., βρήκε 38π. στο «ζωγραφιστό» και πήρε και 38 πόντους από τον πάγκο του. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Kanter, που πέτυχε ένα εμφατικό double – double (22π., 11ριμπ.).

Το Περιστέρι, που είχε ως κορυφαίους τους McLean (16π., 6ριμπ.), Jones (14π., 12ριμπ., 3ασ., 2κοψ.), τα έσπασε από τα 6,75μ. (21% - 4/19), είχε μόλις 43% στα δίποντα (18/41), πήρε 15π. από τα αντίπαλα λάθη και 34π. από το «ζωγραφτιστό», αλλά πήρε μόλις 15π. από τον πάγκο του.

Το ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ζάρας έκανε θραύση (8π.) και η άμυνα του Περιστερίου είχε θέματα μαζί του. Ο Κολοσσός τα έσπαγε από τα 6,75μ. δεν είχε βοήθεια στην επίθεση από δυο από τα μεγάλα όπλα του, Kanter, Andric. όταν όμως, πήγε κοντά στο καλάθι, βρήκε σκορ και δεν άφηνε το Περιστέρι να ξεφύγει. Οι Αθηναίοι με ηγέτες τους Petteway, McLean και τα επιθετικά ριμπάουντ έκαναν ένα ντεμαράζ στο τέλος του 10λέπτου και προηγήθηκαν με 13-18 στο 10΄.

Ξέσπασμα Κολοσσού και +14

Στην 2η περίοδο το Περιστέρι έδειξε να έχει τον έλεγχο ως το 12΄.08΄΄ (19-22). Εκεί, όμως, όλα άλλαξαν. Οι Ροδίτες πίεσαν, ο Ξανθόπουλος βγήκε μπροστά στην επίθεση, ο Kanter αφυπνίστηκε, τα τρίποντα άρχισαν να μπαίνουν. Οι νησιώτες έκαναν έτσι ένα επιμέρους σκορ 16-2 και πήγαν στο +9, καθώς προηγήθηκαν με 35-24 16΄.10΄΄.

Ο Κολοσσός, όμως, δεν έκοβε ταχύτητα, συνέχισε να πατάει το γκάζι. Η διαφορά πήγε στους 12 πόντους στο 20΄ (42-30) και ανέβηκε και στους 14 πόντους (44-30 στο 20΄.08΄΄) με τους Ροδίτες να έχουν ως εκεί (από το 19-22) ένα επιμέρους σκορ 25-8.

Ξύπνημα Περιστερίου και αλλαγή σκηνικού

Το Περιστέρι ξύπνησε στην συνέχεια, πίεσε, ο McLean πήρε φόρα, ενώ ο Κολοσσός πήγε σε κάκιστες επιλογές στην επίθεση και ήταν άστοχος. Οι Αθηναίοι έτσι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 11-2 και μείωσαν αρχικά στους 5 πόντους (46-41 στο 24΄.14΄΄) και στο 27΄.25΄΄ κατέβασαν την διαφορά στους 4 πόντους (51-47) με τους φιλοξενούμενους να έχουν επιμέρους σκορ (από την στιγμή που βρέθηκαν στο -14) 17-7. Το δεκάλεπτο έληξε τελικά 56-52.

Προσπέραση από το Περιστέρι

Στην 4η περίοδο το Περιστέρι ανέβασε στροφές. Μείωσε στους 2 πόντους (56-54 στο 31΄.36΄΄), αλλά δεν άφηνε το γκάζι και έτσι έκανε ένα επιμέρους σκορ 8-2 με οδηγό τον Gutierrez και προσπέρασε τον Κολοσσό στο 33΄.06΄΄ (58-60).

Κρεσέντο Κολοσσού, «μπλακ άουτ» Περιστερίου

Εκεί όλα άλλαξαν. Ο Κολοσσός «σεληνιάστηκε», ενώ το Περιστέρι έπαθε «μπλακ άουτ». Οι Ροδίτες με 2/2 τρίποντα από τους Kanter (7π. στο διάστημα αυτό) και Goins (6π.), που πήραν τα όπλα τους  έτρεξαν ένα σερί 13-0 και προηγήθηκαν με 11 πόντους (71-60 στο 35΄.19΄΄).

Επιμέρους σκορ 20-2 σε 7 λεπτά με σούπερ Kanter

Ο Κολοσσός πήγε με… σπασμένα φρένα και στη συνέχεια και στο 36΄.55΄΄ η διαφορά πήρε στους 13 πόντους (75-62) και συνέχισε να ανεβαίνει και έτσι έφτασε και στους 16 πόντους (78-62 στο 39΄.12΄΄) με τους γηπεδούχους να έχουν ως εκεί (από το 58-60) ένα επιμέρους σκορ 20-2 και τον Κanter να έχει 11π. στο διάστημα αυτό! Και φυσικά οι νησιώτες πήραν τελικά τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 42-30, 56-52, 80-65.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Ηλίας Καντζούρης): Καμαριανός 2, Artis 16 (3/8τριπ., 8ριμπ., 6ασ., 1κλεψ., 4λαθ.), Andric 3 (5ριμπ.), Ζάρας 13 (1), Goins 8 (1τριπ., 6ριμπ.), Ξανθόπουλος 10 (2τριπ., 6ασ.), Λιάπης, Kanter 22 (4/4βολ., 6/10διπ., 2/4τριπ., 11ριμπ., 3ασ., 1κλεψ.), Μπιλλής, Spicer 6.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Petteway 10 (1τριπ., 5ασ.), Καράμπελα 3 (1τριπ., 4ριμπ., 3ασ., 1κλεψ.), McLean 16 (1τριπ., 6ριμπ.), Jones 14 (12ριμπ., 3ασ., 2κοψ.), Crockett 7 (1), Σκορδίλης 2, Woodard 5 (5ριμπ.), Σαλούστρος, Βασιλόπουλος, Gutierrez 8 (3ριμπ., 3ασ., 2κλεψ.).