Λάρισα-ΑΕΚ 76-75: Έκοψε τα φτερά του «δικέφαλου» και τον γκρεμοτσάκισε, στη γη

Η Λάρισα με μπροστάρη τον τρομερό Jerry Smith και άξιο συμπαραστάτη του τον James Webb, που έπαιξε το τελευταίο του παιχνίδι με την ομάδα (έκλεισε στην Murcia) έριξε κατραπακιά στην ΑΕΚ και την άφησε στον τόπο με 76-75

Η Λάρισα έκοψε τα φτερά της ΑΕΚ και την ανάγκασε να προσγειωθεί με τα μούτρα στην γη. Οι Θεσσαλοί έκαναν το μεγάλο «μπαμ» και με μπροστάρη τον τρομερό Jerry Smith και άξιο συμπαραστάτη του τον James Webb, που έπαιξε το τελευταίο του παιχνίδι με την ομάδα (έκλεισε στην Murcia), έριξε κατραπακιά στην ΑΕΚ και την άφησε στον τόπο με 76-75.

Η Λάρισα προηγήθηκε ακόμα και με 13 πόντους, έχοντας ως όπλο τα μυθικά ποσοστά που είχε στα τρίποντα μέχρι την αρχή της 3ης περιόδου και τον Smith, που έβαζε τα σουτ από τα 6.75μ. με κλειστά μάτια.

Η ΑΕΚ γύρισε το ματς, πέρασε μπροστά αλλά την πάτησε στο τέλος από δυο παράγοντες. Ο ένας είναι ότι οι Ενωσίτες θέλησαν να παίξουν καθαρή άμυνα στην τελευταία επίθεση της Λάρισας και ο Jerry Smith, έβαλε το λέι απ και έκανε το 76-75.

Από την άλλη στα τελευταία λεπτά κι ενώ η ΑΕΚ είχε γυρίσει το ματς, ο Webb έβαλε 4 καθοριστικούς πόντους. Σαν να μην έφτανε αυτό ανέβαλε το μαρκάρισμα του Langford στην εκπνοή, έκρυψε το καλάθι από τον Αμερικανό και τον ανάγκασε να χάσει το τελευταίο σουτ.

Η Λάρισα πήγε έτσι στο 4-9 και η Ένωση που τελευταία έχει κάνει 2 νίκες με ΠΑΟΚ και Κολοσσό και έχει χάσει από Προμηθέα, Λαύριο, Παναθηναϊκό και Λάρισα, πήγε στο 9-4.

Η Λάρισα είχε 53% στα δίποντα (4/26) και τα σουτ από τα 6.75μ. ρέφαραν όλα τα άλλα, καθώς η ομάδα είχε μόνο 9 ασίστ και έκανε 17 λάθη, ενώ η ΑΕΚ της πήρε 15 επιθετικά και το σκορ στα ριμπαόυντ ήταν 31-36 υπέρ της Ένωσης. Από την άλλη, βέβαια, τεράστιο ρόλο στην νίκη έπαιξε ο Jerry Smith, που έκανε άλλο ένα μεγάλο ματς και τελείωσε το παιχνίδι με 30 πόντους, με 6/7 τρίποντα. Τρομερό ματς έκανε και ο Webb, που φεύγει για την Murcia, αλλά αποχαιρέτησε τους Θεσσαλούς με 19π. (με 3/7τριπ,), 8ριμπ., 3κλεψ.

Η ΑΕΚ έδειξε ότι δεν είναι σε καλό φεγγάρι και η μεγάλη νίκη που πέτυχε μεσοβδόμαδα επί του ΠΑΟΚ μάλλον ήταν αναλαμπή.

Βρέθηκε να χάνει με 13 πόντους. Γύρισε το ματς, χάρη στον Χρυσικόπουλο (16π.) οποίος ήταν υπό διωγμό, αλλά τελικά έμεινε. Πέρασε μπροστά, αλλά στο τέλος κόλλησε και τα περίμενε πάλι όλα από τον Langford, που είχε 19 πόντους, 3ριμπ., 5ασ.,  αλλά είχε 5/18 σουτ (4/15διπ., 1/3τριπ.) και έκανε και 4 λάθη.

Το ματς

H AEK μπήκε με φόρα στο παρκέ, χτύπησε κοντά στο καλάθι με τον Moreira, πίεσε την Λάρισα, ειδικά στην περιφέρεια για να της κόψει τα τρίποντα, αλλά δεν την άφησε και να τρέξει, άρχισε να παίρνει επιθετικά ριμπάουντ και έτσι η Ένωση προηγήθηκε με 5-12 στο 4΄.42΄΄ και  15-7 στο 6΄.22΄΄.

Εκεί το σκηνικό άλλαξε. Η άμυνα της Λάρισας εγκλώβισε τους κιτρινόμαυρους, που πήγαν σε κακές επιλογές, ενώ χαλάρωσαν και αμυντικά. Οι Θεσσαλοί βρήκαν σκορ από τα 6/75μ. (είχαν 5/7τριπ. στη πρώτη περίοδο, έναντι μόλις 2/7διπ.) και γύρισαν ανάποδα το ματς. Οι Θεσσαλοί έκαναν ένα επιμέρους σκορ 14-5 και προηγήθηκαν με 21-20 στο 10.

Στο +9 η Λάρισα με επιμέρους σκορ 35-16

Η Λάρισα συνέχισε να πηγαίνει με φόρα στο παρκέ και στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ δεν έδειχνε σημάδια αντίδρασης, οι Θεσσαλοί έτρεχαν, πυροβολούσαν ανελέητα και πήγαν στο +11 (42-31) στο 16΄.06΄΄.

Δέχτηκε 35 πόντους σε λιγότερο από 10 λεπτά η ΑΕΚ

Οι γηπεδούχοι είχαν ως εκεί 8/10τρίποντα (από το ξεκίνημα του ματς) και το επιμέρους σκορ (από το 7-15) ήταν 35-16! Οι 35 που έβαλε η Λάρισα σε αυτό το διάστημα δείχνουν ότι η ΑΕΚ κατόρθωσε να δεχτεί 35 πόντους στην άμυνα σε κάτι λιγότερο από 10 λεπτά  (το 7-15 ήταν στο 6΄.22΄΄)!

Είχε 5/5 τρίποντα ο Smith και 9/11τριπ. η Λάρισα!

Η τρελή πτήση της Λάρισας είχε ως οδηγό τον τρομερό Smith, ο οποίος στο 16΄.42΄΄ έκανε το 45-34 με άλλο τρίποντο με τον Αμερικανό να μην έχει χάσει ως εκεί σουτ από τα 6.75μ. και να έχει 5/5 τρίποντα, ενώ η Λάρισα είχε ως το σημείο εκείνο 9/11 τρίποντα!

Έδειξε να ξυπνάει η ΑΕΚ, απάντησε με 2 σερί τρίποντα η Λάρισα

Μετά το 16΄.06΄΄ (45-34) η ΑΕΚ έδειξε να ξυπνάει με ηγέτη φυσικά τον Langofrd. Ο Αμερικανός «μπόμπερ» βγήκε μπροστά και η Ένωση, που άρχισε να πιέζει στην άμυνα, έκανε ένα σερί 7-0 και μείωσε στους 4 πόντους (45-41 στο 18΄.20΄΄).

Η Λάρισα απάντησε με τι άλλο από τρίποντα. Οι Παπαδάκης και Webb (στην εκπνοή) μπουμπούνισαν δυο τρίποντα και το ημίχρονο έληξε 51-43.

«Διαστημικό» ποσοστό στα τρίποντα η Λάρισα

Στα στατιστικά του πρώτου μέρους αυτό που κούφανε τους πάντες ήταν το ποσοστό της Λάρισας στα τρίποντα. Οι Θεσσαλοί σκόραραν με το «διαστημικό» 84% από τα 6.75μ., καθώς είχαν 11/13 τρίποντα!

Στα δίποντα είχαν 43% (7/16). Από την άλλη έχασαν τα ριμπάουντ (15 έναντι 17 με 8 επιθετικά), ενώ είχαν 7 ασίστ και 7 λάθη και 1 κλέψιμο. Πρωταγωνιστής των Θεσσαλών ήταν φυσικά ο Jerry Smith που είχε 5/5τρίποντα!

Η ΑΕΚ είχε 11/23 δίποντα (47%) και 4/10 (τρίποντα). Είχε πάρει βέβαια 8 επιθετικά ριμπάουντ, αλλά πήρε μόλις 8π. από δεύτερες ευκαιρίες. Η Ένωση είχε επίσης 11 ασίστ και μόλις 5 λάθη, ενώ έκανε και 3 κλεψίματα. Η άμυνά της όμως, ήταν για κλάματα και έτσι ήταν πίσω στο σκορ.

Στο +13 η Λάρισα

Στο 22΄.09΄΄ η Λάρισα ανέβασε την διαφορά στους 13 πόντους (56-43) με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να σκοράρουν με κλειστά μάτια από τα 6.75μ. (είχαν 12/15 ως εκεί).

Ξύπνησε η ΑΕΚ

Το -13 έδειξε να ξυπνάει τη ΑΕΚ. Η Ένωση αποφάσισε να παίξει πιεστική άμυνα και ψηλά στην περιφέρεια και κοντά στο καλάθι.

Από την άλλη οι κιτρινόμαυροι πήγαν σε καλές επιλογές, βρήκαν σκορ από πολλούς παίκτες τους. Η Λάρισα σταμάτησε να σκοράρει από το τρίποντο (είχε 1/6τριπ. στο διάστημα αυτό, ενώ έκανε και 2 λάθη και δεν είχε και βοήθεια από τον Smith που σίγησε στην 3η περίοδο). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 17-5 και μείωσαν την διαφορά στον πόντο (61-60 στο 29΄.41΄΄).

Ο Smith, όμως, πήρε μπροστά στην εκπνοή έκανε το 6/6 από τα 6.75μ. και το δεκάλεπτο έληξε 64-60 με την ΑΕΚ να δείχνει ότι πήρε μπροστά και την Λάρισα να έχει σταματήσει να τα βάζει όλα από το τρίποντο (είχε 3/9τριπ. στην 3η περίοδο).

Γύρισε το ματς η Ένωση με ηγέτη τον Χρυσικόπουλο

Στην 4η περίοδο η ΑΕΚ γύρισε το ματς με ηγέτη τον Χρυσικόπουλο, τον οποίο η Ένωση είχε αποφασίσει πριν λίγο καιρό να τον αποδεσμεύσει, αλλά τελικά ανέκρουσε πρύμναν και τον κράτησε. Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν ένα επιμέρους σκορ 13-6 με 8π. του Χρυσικόπουλου και πέρασαν μπροστά με 70-73 στο 36΄.53΄΄.

Θρίλερ με Webb σε πρώτο ρόλο

Στο τέλος το… έργο στο παρκέ ήταν θρίλερ. 37΄.34΄΄ ο Webb με 2/2 βολές έκανε το 72-73 και στο 38΄.49΄΄ ο Αμερικανός έκανε το 74-73 με ντράιβ. Στα 57΄΄ ο Webb ξαναχτύπησε, καθώς έκλεψε την μπάλα από τον Langford. O Rush, όμως, βιάστηκε στην επίθεση της Λάρισας. Πήγε σε γρήγορο τρίποντο και αστόχησε στα 45΄΄ και στα 23΄΄ ο Langford κέρδισε φάουλ, είχε κρύο αίμα, έβαλε τις 2 βολές και έκανε το 74-75.

Smith και 76-75, άστοχος ο Langford και στα ουράνια η Λάρισα

Στην τελευταία επίθεση που ήταν για την Λάρισα η ΑΕΚ αποφάσισε να μην κάνει φάουλ. Ο Smith πήρε πάνω του την επίθεση πήγε προς τα μέσα και στα 3,3’’ πριν την λήξη έκανε το 76-75 με ντράιβ.

Την τελευταία επίθεση της ΑΕΚ ανέλαβε ο Langford. Ο Αμερικανός «μπόμπερ», όμως, έχασε το τελευταίο σουτ με τον Webb να τον σκεπάζει με την άμυνά του και η Λάρισα πήρε την μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 51-43, 64-60,  76-75.

ΛΑΡΙΣΑ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Brown 11 (3), Webb 19 (3τριπ., 8ριμπ., 3κλεψ.), Rush 3 (1τριπ., 6ριμπ.), Κώττας 4 (8ριμπ.), Μούρτος 6, Gordon, Smith 30 (4/5βολ., 4/6διπ., 6/7τριπ., 3ασ., 4λαθ.), Καμπερίδης, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 3 (1).

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Moreira 11 (4ριμπ., 1κλεψ, 1κοψ., 1ασ.), Langford, 19 (8/9βολ., 4/15 διπ., 1/3τριπ., 3ριμπ., 5ασ., 4λαθ.), Maciulis 2 (6ριμπ.), Μωραΐτης 14 3/6τριπ., 3ασ.), Moses 2 (6ριμπ.), Χρυσικόπουλος 16 (1/1βολ., 6/7διπ., 1/3τριπ., 4ριμπ., 1κλεψ., 1κοψ.), Ζήσης 5 (1τριπ., 2ριμπ., 3ασ.), Ρογκαβόπουλος 2 (4ριμπ.), Slaughter 4 (6ριμπ., 1ασ., 2κοψ.).