Λάρισα-Προμηθέας 85-81: Αντεπίθεση και «λήθαργος»

Η Λάρισα ξύπνησε στην 4η περίοδο και έκανε την μεγάλη αντεπίθεση, ενώ ο Προμηθέας που είχε βρεθεί και στο +17, έπεσε σε «λήθαργο» και οι Θεσσαλοί πήραν τη νίκη με 85-81 σε εξ αναβολής αγώνα για την 3 Αγωνιστική της Basket League

Η Λάρισα ξύπνησε στην 4η περίοδο, αγρίεψε, έκανε την μεγάλη αντεπίθεση και γύρισε ανάποδα ένα ματς που έδειχνε χαμένο, ενώ ο Προμηθέας που είχε βρεθεί και στο +17, έπεσε σε «λήθαργο». Έτσι οι Θεσσαλοί έφεραν τούμπα το ματς και πήραν τη νίκη με 85-81 σε εξ αναβολής αγώνα για την 3 Αγωνιστική της Basket League.

Η Λάρισα πήρε ανάσα οξυγόνου, πέτυχε την 3η φετινή της νίκη και πήγε στο 3-7. Από την άλλη ο Προμηθέας πήγε στο 4-3.

Η τεράστια αντεπίθεση με σκορ 31-19

Οι Θεσσαλοί βρέθηκαν να χάνουν με 17 πόντους, αλλά δεν το έβαλαν κάτω με τίποτα. Η Λάρισα έκανε την απόλυτη αντεπίθεση στην 4η περίοδο και το επιμέρους σκορ 31-19 τα λέει όλα.

Οι γηπεδούχοι είχαν 11/24τριπ. (45%), 17/33διπ. (51%), κέρδισαν πανηγυρικά την μάχη των ριμπάουντ (40 με 13 επιθετικά έναντι 23 των Πατρινών). Βρήκαν 42 πόντους από τον πάγκο τους, 28π. στο ζωγραφιστό, 22π. από δεύτερες ευκαιρίες και ρέφαραν έτσι τα 17 λάθη τους 9έναντι 12 ασίστ).

Από την Λάρισα κορυφαίοι ήταν οι Smith (18π.), Webb (14π., 9ριμπ.), Gordon (14π., 8ριμπ.).

Ο Προμηθέας από την άλλη, έδειξε ότι θα καθαρίσει εύκολα το ματς, αλλά βραχυκύκλωσε σε άμυνα και επίθεση στην 4η περίοδο και «εξαφανίστηκε» από το παρκέ. Οι Πατρινοί είχαμ 58% στα δίποντα (21/36), αλλά μόλις 29% στα τρίποντα (7/24). Είχαν 16 ασίστ και μόλις 8 λάθη, πήραν 24 πόντους από τα λάθη των Θεσσαλών και 30π. στο «ζωγραφιστό», αλλά πλήρωσαν ακριβά το κακό τους 4ο δεκάλεπτο και τα χαμένα ριμπάουντ.

Καλό ξεκίνημα για Λάρισα, αντίδραση Προμηθέα

Η Λάρισα ξεκίνησε με φόρα το ματς, βρήκε σκορ κοντά στο καλάθι, είχε επιθετικό πλουραλισμό, ενώ από την άλλη ο Προμηθέας είχε τεράστια κενά στην άμυνα και πήγε σε κακές επιλογές στην επίθεση. Οι Θεσσαλοί προηγήθηκαν έτσι με 14-7 στο 5΄.31΄΄.

Στη συνέχεια όμως, το σκηνικό άλλαξε. Ο Προμηθέας, πίεσε, έτρεξε, έβαλε τα σουτ, ενώ στην επίθεση βγήκαν μπροστά οι Jerian Grant και Ian Miller (είχαν από 8π. έκαστος στο πρώτο μέρος).

Οι Πατρινοί έτρεξαν έτσι ένα επιμέρους σκορ 18-5 και γύρισαν ανάποδα το ματς (19-25 στο 10.30΄΄).

Κλειδιά, άμυνα, Agbelese, Δημήτρης Αγραβάνης

Στην 2η περίοδο η Λάρισα το πάλεψε μέχρι το 16΄.44΄΄ (32-35) παρά το ότι ο Προμηθέας έπαιζε πολύ δυνατή άμυνα (δέχτηκαν μόλις 16 πόντους), ο Agbelese έκανε ζημιές στο «ζωγραφιστό». Στη συνέχεια όμως, οι Πατρινοί πάτησαν το γκάζι. Ο Προμηθέας με όπλα την πολύ καλή του άμυνα και τον Δημήτρη Αγραβάνη, έκανε ένα επιμέρους σκορ 9-3 και πήγε στο +9 (35-44 στο 20΄).

Η εικόνα στο πρώτο μέρος

Στο πρώτο 20λεπτο ο Προμηθέας είχε 12/21 δίποντα (57%), 4/9 τρίποντα (44%), 6 ασίστ, 5 λάθη, 3 κλεψίματα, βρήκε 12π. από τα αντίπαλα λάθη, 22π. στο «ζωγραφιστό», 7π. στον αιφνιδιασμό.

Από την άλλη η Λάρισα πήρε τα ριμπάουντ (19-14), είχε 41% στα τρίποντα (5/12), μόλις 42% στα δίποντα (8/19). Το μεγάλο μείον της ήταν τα 8 λάθη (έναντι 5 ασίστ). Από την άλλη οι Θεσσαλοί βρήκαν μόλις 2π. από τα λάθη των Πατρινών, 16π. κοντά στο καλάθι, 10 από δεύτερες ευκαιρίες και 6 στον αιφνιδιασμό.

Πήγε στο +17

Στην 3η περίοδο ο Προμηθέας πάτησε ακόμα περισσότερο το γκάζι. Ξεκίνησε με ένα επιμέρους σκορ 11-3 με ηγέτες τους Jerai Grant και Δημήτρη Αγραβάνη και πήγε στο +17 (38-55 στο 23΄.13΄΄ ).

Μείωσε η Λάρισα

Μετά το 27΄.58΄΄ (44-61), όμως, ο Προμηθέας έκοψε στροφές . Οι Θεσσαλοί με 5 πόντους του Παπαδάκη (ένα τρίποντο και 2/2 βολές), ένα τρίποντο του Brown και ένα λέι απ του Gordon έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 10-1 και μείωσε στους 8 πόντους στο 30΄ (54-62).

Αναστήθηκε η Λάρισα και έκανε το ματς ντέρμπι

Η Λάρισα μπήκε στο 4ο δεκάλεπτο με την φόρα που είχε από το τέλος του 3ου και έτσι στο 33΄.03΄΄ μείωσε την διαφορά στους 3 πόντους (64-67). Οι Θεσσαλοί είχαν ως εκεί (από το 44-61 στο 27΄.58΄΄) ένα επιμέρους σκορ 20-6!

Προσπέραση της Λάρισας με σερί 9-0 και μπροστάρη τον Smith, «άφαντος» ο Προμηθέας

Το ματς έγινε ντέρμπι. Ο Προμηθέας έδειξε να παίρνει μια ανάσα (71-77 στο 36΄.12΄΄), αλλά η Λάρισα αντεπιτέθηκε με σφοδρότητα.

Οι Θεσσαλοί έκαναν ένα σερί 9-0 με τους 7 τελευταίους πόντους να είναι από τον Smith (1 τρίποντο και 4/4 βολές), και αρχικά προσπέρασαν τους Πατρινούς στο 1΄.58΄΄ πριν το τέλος (78-77) και στο 1’.12΄΄ βρέθηκαν στο +3 (80-77). Ο Προμηθέας είχε εξαφανιστεί από το γήπεδο στο διάστημα αυτό.

Θρίλερ και κρύο αίμα στις βολές

Στα 27΄΄ ο Jerian Grant κέρδισε φάουλ έβαλε και τις 2 βολές και έκανε το 80-79. Στα 19΄΄ ο Smith κέρδισε φάουλ είχε κι αυτός ολύμπια ψυχραιμία και έκανε το 82-79. Στη συνέχεια ο Αθηναίου κέρδισε φάουλ στα 16΄΄. Είχε κι αυτός κρύο αίμα και έκανε το 82-81.

Αντιαθλητικό στον Jerian Grant

Στα 14΄΄ ο Jerian Grant χρεώθηκε αρχικά με αντιαθλητικό φάουλ στον Webb. Οι Πατρινοί φώναζαν, οι διαιτητές είδαν το instant replay αλλά δεν άλλαξαν άποψη.

Ο Webb έχασε την πρώτη βολή, αλλά έβαλε την δεύτερη και έκανε το 83-81. Η μπάλα έμεινε στους γηπεδούχους, που έκαναν επαναφορά και o Brown κέρδισε φάουλ στα 8΄΄. Ο Αμερικανός ήταν απόλυτα ψύχραιμος από την γραμμή του φάουλ, έβαλε τις 2 βολές, έκανε το 85-81 και στα 3΄΄ ο Αθηναίου αστόχησε στο τρίποντο που έκανε και έτσι η Λάρισα πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 35-44, 54-62, 85-81

ΛΑΡΙΣΑ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Brown 8 (2), Webb 14 (3/5τριπ., 9ριμπ.), Rush 12 (2), Κώττας 2, Μούρτος 7 (1), Gordon 14 (8ριμπ.), Smith 18 (2τριπ., 5ριμπ., 1ασ., 2κλεψ.), Καμπερίδης 1, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 9 (2τριπ., 5ριμπ., 3ασ.).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Agbelese 8, Δημ. Αγραβάνης 15 (2/6τριπ., 6ριμπ., 2ασ.), Jerian Grant 12 (1τριπ., 6ασ., 1κλεψ.), Αθηναίου 7 (1), Γιαννόπουλος 11 (2τριπ., 4ριμπ.), Jerai Grant 9, Λούντζης 7, Γ. Αγραβάνης 2, Χριστοδούλου, Miller 19 (1).