Λάρισα - Χαρίλαος Τρικούπης 92-70: Ραψωδία πίσω από τα 6,75μ.

Η Λάρισα πέτυχε 12 τρίποντα στο 1ο ημίχρονο, προηγήθηκε με 30 πόντους διαφορά στο 27’ και νίκησε με συνοπτικές διαδικασίες τον Χαρίλαο Τρικούπη 92-70.

Η Λάρισα μπήκε με άγριες διαθέσεις στη νέα σεζόν. Η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο, έχτισε από πολύ νωρίς μία διψήφια διαφορά πόντων και συνέτριψε τον Χαρίλαο Τρικούπη 92-70 για την 1η αγωνιστική της Β’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι Webb (21 πόντοι), Brown (16 πόντοι) ήταν το δίδυμο που οδήγησε σε όλο το ματς τη Λάρισα, η οποία έκαναν ένα επιμέρους 17-2 και προηγήθηκαν με 22-6 στο 6’, μία διαφορά που φρόντισαν να διευρύνουν πολύ περισσότερο στη συνέχεια. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την 1η περίοδο με σκορ 34-14, έχοντας 7/10 τρίποντα! Πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με τη διαφορά στους 21 και την ανέβασαν μέχρι τους 30 στο 27’ (74-44).

Το βασικό όπλο των Θεσσαλών ήταν το μακρινό σουτ. Η Λάρισα ευστόχησε σε 12 από τα 20 τρίποντα που επιχείρησε στο πρώτο ημίχρονο και τελείωσε το ματς με 15/32, την ώρα που ο Χαρίλαος Τρικούπης είχε 5/18. Ο Χατζηνικόλας (14 πόντοι) και ο Mathis (13 πόντοι) διακρίθηκαν από πλευράς φιλοξενούμενων, οι οποίοι έχασαν κατά κράτος τα ριμπάουντ (27-39) και πήραν συνολικά μόνο 37 πόντους από τους πέντε ξένους τους.

Λάρισα - Χαρίλαος Τρικούπης 92-70
Διαιτητές: Παπαπέτρου, Ζαχαρής, Τζιοπάνος
Δεκάλεπτα: 34-14, 58-37, 77-53, 92-70
Λάρισα (Γαβριήλ): Brown 16 (4/8τρ., 7ασ.), Goodwin 7 (7ρ., 2κ.), Webb 21 (5/8τρ., 6ρ.), Κώττας 6, Smith 7, Καμάρας 2, Καμπερίδης 9 (3), Μούρτος 6, Roy 8 (2), Σπυρόπουλος 3 )8ρ.), Παπαδάκης 7 (1τρ., 3κλ.).
Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Cockfield 8, Green 6 (2), Ναούμης, Σαχπατζίδης 9 (7ρ., 4κλ., 2κ.), Μοτσενίγος 4, Χατζηνικόλας 14 (1), Γράβας 6, Amardi 2, Brown 8, Mathis 13 (2).