Νίκη...οχτάδας το Λαύριο!

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε το Λαύριο κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου.Η νίκη αυτή του Λαυρίου με 78-68 του επιτρέπει να κοιτάει ακόμα την οχτάδα έχοντας ρεκόρ 8-8. Αντίθετα, η ήττα που πραγματοποίησε ο Κολοσσός Ρόδου είναι κομβική για τη συνέχεια, αφού πλέον γίνεται ουραγός στη βαθμολογία με 5-11.

Το Λαύριο είχε σε τρομερή μέρα τον Κουέντον Ντεκόζι, ο οποίος σταμάτησε στους 20 πόντους, πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση. Άλλος ένας παίχτης-κλειδί για τους γηπεδούχους με τρομερή προσφορά στο δεύτερο ημίχρονο κυρίως ήταν ο Ντέβιν Ντέιβις που πέτυχε 12 πόντους σε μόλις 15 λεπτά συμμετοχής.

Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν άτυχοι στο δεύτερο ημίχρονο με τον τραυματισμό του Ντόνοβαν Τζάκσον, ο οποίος ήταν από τους πιο σταθερούς τους παίχτες. Ωστόσο, ξεχώρισε για τον Κολοσσό ο Λασάν Κρομά με 18 πόντους, αλλά και ο Ντάνι Αγκμπελέσε. Ο αμερικανός ψηλός είχε 16 πόντους με 8 ριμπάουντ, αλλά και 5 κοψίματα.

Ο Αγώνας

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ξεκίνησε με τους Άλμαν, Μουράτο, Κουζέλογλου, Ντάιμ και Ντεκόζι. Από την άλλη πλευρά ο Άρης Λυκογιάννης επέλεξε τους Τζάκσον,Μπράζελτον, Ντάνιελς, Κρόμα και Αγκμελέσε. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι πολύ δυνατά και με τρομερή ευστοχία. Ο Κάιλ Άλμαν ήταν τρομερός στην πρώτη περίοδο πετυχαίνοντας 8 πόντους. Από κοντά ήταν και ο Κουέντον Ντεκόζι με 7 και ένα τρομερό Λαύριο σε γενικές γραμμές, ιδιαίτερα στον επιθετικό του τομέα. Το Λαύριο βρέθηκε να προηγείται μάλιστα με 12 πόντους διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-13).

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο δεν ήταν τόσο ιδανικό για τους γηπεδούχους. Η αντίδραση του Κολοσσού ήταν φανερή πετυχαίνοντας στα πρώτα πέντε λεπτά ένα σερί 3-10 και μείωσαν αρκετά τη διαφορά (28-23). Μεγάλος πονοκέφαλος για την άμυνα του Λαυρίου ήταν κυρίως ο Λασάν Κρόμα. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ψύχραιμα σε αυτό το μικρό σερί του Κολοσσού. Με άρτια οργανωμένες επιθέσεις κυρίως από τον Βασίλη Μουράτο, αλλά και τον Κουέντον Ντεκόζι να πραγματοποιεί τρομερή εμφάνιση, γρήγορα ανέβασαν ξανά τη διαφορά για να περάσουν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια (40-32).

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι παρόλο που δεν ανέβασαν αμέσως στροφές στην επίθεση, κράτησαν την άμυνά τους αρκετά σταθερή. Ωστόσο, με κύριο πρωταγωνιστή τον Ντέβιν Ντέιβις στην επίθεση ανέκτησε ξανά μια διαφορά ασφαλείας 2 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου (57-45). Ο Κολοσσός Ρόδου χωρίς τον Ντόνοβαν Τζάκσον στο παρκέ(λόγω τραυματισμού), έδειξε πως του έλειπε η αυτοσυγκέντρωση, και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να φτάσει να χάνει και με 16 πόντους στο τέλος του δεκαλέπτου με το εύστοχο τρίποντο του Ντέβιν Ντέιβις στην εκπνοή (62-46).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ψυχολογία δεν άλλαξε για καμία από τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι, "πατούσαν" γερά τα πόδια τους στο παρκέ, ενώ οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη φαινόταν ότι δεν είχαν κυρίως τις ψυχικές δυνάμεις για ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Ο Λασάν Κρομά συνέχισε να είναι "καυτός" και να βγάζει ενέργεια για την ομάδα του στο παρκέ, πετυχαίνοντας κάποιους σημαντικούς πόντους.Η προσπάθεια και στην άμυνα και στην επίθεση από τον Ντάνι Αγκμπελέσε ήταν τεράστια, ωστόσο τα επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων αλλά και η ευστοχία τους δεν επέτρεψε στον Κολοσσό να αλλάξει την εικόνα του παιχνιδιού. Με αυτόν τον τρόπο, το Λαύριο έφτασε σε μια δίκαια νίκη που του επιτρέπει να κοιτάει ξανά τα Play-off!

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 40-32, 62-46, 78-68

Λαύριο (Σερέλης): Όλμαν 8 (1), Μουράτος 6, Κουζέλογλου 9 (1), Ντάιμ 6, Ντεκόζι 20 (3), Μαστρογιαννόπουλος 2, Λούντζης 2, Γουάτσον 2, Λεγκίκας, Ντέιβις 12 (3), Γερομιχαλός 8, Άουτλο 3

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 16, Μπρέιζελτον 2, Τζάκσον 10 (2), Ντάνιελς 6 , Κρομά 18 (1), Γκρίφιν 9, Μωραΐτης 5 (1), Τουντζιαράκης 2, Παύλος