Λύγισε στην Ολλανδία ο Ηρακλής και μπήκε με το…αριστερό

Με ήττα ξεκίνησε και ο Ηρακλής στην φάση των ομίλων του Europe Cup

Την 1η δοκιμασία του στους ομίλους του FIBA Europe Cup έδωσε ο Ηρακλής με αντίπαλο την ZZ Leiden και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 71-63.

Το παιχνίδι ήταν δραματικό στην μεγαλύτερη διάρκεια του και οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ, αφού καμία από τις δύο δεν μπορούσε να «χτίσει» απόσταση ασφαλείας.

Οι άμυνες ξεχώρισαν για 30 λεπτά, ενώ στο επιθετικό σκέλος η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου στηρίχθηκε στους Douglas, Lynch και Γιάννη Αγραβάνη, για να πάρει εν τέλει ισχνό προβάδισμα στο 30΄ (53-51) η ομάδα από την Ολλανδία.

Οι γηπεδούχοι στην κρίσιμη 4η περίοδο αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και είχαν ορθολογικές επιλογές στην επίθεση, με τον «Γηραιό» να χάνει το…μυαλό του, όταν και εκεί που έπρεπε, χάνοντας το ροζ φύλλο και μένοντας έτσι με την προσπάθεια.

Την ερχόμενη Τετάρτη (20/10-20:30) ο Ηρακλής υποδέχεται στο «Ιβανώφειο» την τουρκική Bahcesehir, ενώ η Leiden πηγαίνει στο Μαυροβούνιο, για να λύσει τις διαφορές της με την Mornan Bar.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 37-38, 53-51, 71-63

Τα στατιστικά της Leiden: 11/12 βολές, 21/38 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 45 ριμπάουντ (32 αμυντικά+13 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 21 λάθη, 2 κοψίματα.

Τα στατιστικά του Ηρακλή: 11/13 βολές, 20/50 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 34 ριμπάουντ (22 αμυντικά+12 επιθετικά), 13 ασίστ, 12 κλεψίματα, 14 λάθη, 3 κοψίματα.