Μεσολόγγι-Περιστέρι 63-70: Ολική επαναφορά με «πολυβολητή» τον Woodard

To Περιστέρι βρέθηκε στο -18, αλλά πήρε φωτιά στην επανάληψη και με «πολυβολητή» τον Woodard, γύρισε ανάποδα το ματς και πήρε τη νίκη με 70-63

Το’ παν με τον πιο σοφό και χαρακτηριστικό τρόπο οι αρχαίοι ημών πρόγονοι. Μηδένα προ του τέλους μακάριζε. Το Περιστέρι βρέθηκε να χάνει με 18 πόντους στα μέσα της 3ης περιόδου. Όσοι βιάστηκαν να πουν ότι το ματς δεν μπορούσε  να αλλάξει και το Μεσολόγγι πήρε τη νίκη, έκαναν λάθος.

Με ηγέτη τον μαγικό Woodard, που πήρε φωτιά άρχισε τον βομβαρδισμό από τα 6.75μ. και δεν σταματούσε με τίποτα, το Περιστέρι έφερε τούμπα το ματς, έκανε ολική επαναφορά (είχε επιμέρους σκορ 36-11 στα επόμενα 15,5 λεπτά) ενώ το Μεσολόγγι έκανε... ολική οπισθοχώρηση και έτσι οι Αθηναίοι γύρισαν το παιχνίδι και πήραν τη νίκη με 70-63 στο ντεμπούτο του Σωτήρη Μανωλόπουλου στον πάγκο.

Από το Περιστέρι ο Woodard έκανε τρομερό παιχνίδι και τελείωσε το ματς με 20 πόντους με 6/7 τρίποντα! Δεν ήταν όμως, μόνος του ο Αμερικανός.

Ο Μάντζαρης (6π., 8ασ.) συμμάζεψε την ομάδα και την οργάνωσε ιδανικά στην μεγάλη αντεπίθεση. Ο Μπουρούσης αν και έπαιξε με μάσκα (λόγω του κατάγματος στη μύτη που είχε υποστεί πριν λίγο καιρό) άλλαξε τις ισορροπίες στο δεύτερο μέρος, θωράκισε το καλάθι της ομάδας του, έκανε τα πάντα στο παρκέ (5π., 6ριμπ., 3ασ.) και ήταν κι αυτός καταλύτης στην επική ανατροπή.

Στην άλλη πλευρά κορυφαίος του Μεσολογγίου ήταν ο Σαχπατζίδης (20π.), αλλά στα κρίσιμα τελευταία 15 λεπτά σίγησε.

Το Περιστέρι πήγε έτσι στο 9-6, ενώ το Μεσολόγγι είναι στο 4-11 και παρέμεινε σε δύσκολη βαθμολογική θέση.

Το παιχνίδι

Το Περιστέρι τα έσπασε στο ξεκίνημα (είχε 0/3διπ., 0/3τριπ.) και έτσι βρέθηκε να χάνει με 6-0 στο 3΄.33΄΄. Οι Αθηναίοι έβαλαν το πρώτο τους καλάθι με τον Jones στο 3΄.55΄΄ και ήταν πίσω στο σκορ στο 4΄.13΄΄ με 8-2, καθώς το Μεσολόγγι, έτρεχε σφαίρα, άφησε τα τρίποντα και χτυπούσε στο transition, ενώ ζόρισε το Περιστέρι με τις άμυνες χώρου που έπαιζε.

Έτσι στο 5.28΄΄ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +7 (12-5).

Το «ξεκόλλησε» ο Βασιλόπουλος

Ο Βασιλόπουλος αποφάσισε να βγει μπροστά μετά το 6΄.57΄΄  (14-8). Έβαλε 2 σερί τρίποντα και το Περιστέρι μείωσε στους 3 πόντους 14-11 στο 7΄.08΄΄. Οι Αθηναίοι αποφάσισαν να παίξουν και άμυνα, έκοψαν τον γρήγορο ρυθμό στους γηπεδούχους και στο 7΄.50΄΄ το Περιστέρι πήγε στο ματς στον πόντο (14-13) με καλάθι του Jones, με την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου να έχει ως εκεί (από το 14-8) ένα σερί 8-0.

Το Μεσολόγγι συνήλθε, απάντησε με ένα επιμέρους σκορ 5-2 και έτσι το δεκάλεπτο έληξε 19-15.

Κρεσέντο Μεσολογγίου, «βραχυκύκλωμα» Περιστερίου

Στην 2η περίοδο έγινε μια μάχη ως το 11΄.45΄΄ (22-22). Εκεί το σκηνικό άλλαξε. Το Μεσολόγγι πάτησε το γκάζι ως το τέρμα και το Περιστέρι ήταν αλλού γι’ άλλού. Ο γηπεδούχοι, πίεσαν αφόρητα και έκαναν δύσκολη την ζωή στους Αθηναίους, που είχαν θέματα στη οργάνωση, έκαναν 3 λάθη, ήταν άστοχοι.

Στο +15 οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 17-2

Αντίθετα οι Μεσολογγίτες έτρεξαν, ο Σαχπατζίδης κυριάρχησε κοντά στο καλάθι, η ομάδα έτρεξε, έβαλε τα σουτ και έτσι έκανε αρχικά ένα σερί 8-0 και πήγε στο +8 (30-22 στο 14΄.04΄΄, αλλά δεν έκοβε ταχύτητα. Έτσι στο 17΄.17΄΄ το Μεσολόγγι βρέθηκε στο +15 (39-24) με την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου να έχει ως εκεί (από το 22-22) ένα επιμέρους σκορ 17-2 μέσα σε σχεδόν 6,5 λεπτά!

Το ημίχρονο έληξε τελικά 45-32 με τα στατιστικά να τα λένε όλα.

Το Μεσολόγγι μπορεί να έχασε τα ριμπάουντ (12-15) και να είχε 6/11 βολές, αλλά είχε 83% στα δίποντα (15/18)! Είχε 15 ασίστ, 5 κλεψίματα και μόνο 6 λάθη, ενώ είχε 33% στα τρίποντα, ενώ απόλυτος πρωταγωνιστής του στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Σαχπατζίδης με  6 πόντους. Οι γηπεδούχοι βρήκαν 18π. από τα αντίπαλα λάθη, 28π. από το «ζωγραφιστό», 9π. από αιφνιδιασμούς και 27π. από τον πάγκο τους.

Το Περιστέρι είχε μεν 40% στα τρίποντα, αλλά είχε 44% στα δίποντα (8/18), είχε μόλις 6 ασίστ και 12 λάθη, ενώ είχε μόνο 1 κλέψιμο. Από την άλλη, βρήκε μόνο 10π. στο ζωγραφιστό, 8 από τα αντίπαλα λάθη, 6 από δεύτερες ευκαιρίες, 12 από τον πάγκο του και δεν προηγήθηκε σε κανένα σημείο του ματς.

Ανέβηκε στο +18 η διαφορά

Στην 3ης περίοδο τίποτα δεν άλλαξε. Το Μεσολόγγι ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο παρκέ. Το Περιστέρι δεν έδειχνε… σημάδια ζωής και στο 24΄.41΄΄ η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 18 πόντους (52-34)!

Συνήλθε με τις 3ποντες βόμβες του Woodard

Το Περιστέρι έδειξε να ξυπνάει στη συνέχεια, καθώς η είσοδος των Μπουρούση (έκοψε το inside game του Μεσολογγίου), Μάντζαρη (οργάνωσε την ομάδα), άλλαξε τις ισορροπίες, ενώ ο Woodard πήρε φωτιά. Η ομάδα της «δυτικής όχθης», έσπασε τις ζώνες του Μεσολογγίου με τον Woodard που έβαλε 2 απανωτά τρίποντα και έτσι μείωσε στους 12 πόντους (52-40 στο 26΄.58΄΄).

Στο 28΄.39΄΄ ο Μάντζαρης με ένα τρίποντο έκανε το 54-43 και στο 29.30΄΄ ο Μπουρούσης με 2/2 βολές κατέβασε την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (54-45) με τους φιλοξενούμενους να έχουν τρέξει ως εκεί (από το 52-34 στο 24΄.41΄΄) ένα επιμέρους σκορ 11-2 μέσα σε 5΄.19΄΄. Το Μεσολόγγι αποσυντονίστηκε στο διάστημα αυτό έκανε λάθ (είχε 4 στην 3η περίοδο), ήταν άστοχο, ενώ σίγησε και ο Σαχπατζίδης.

Βομβαρδισμός από τα 6.75μ.

Στην 4η περίοδο το Περιστέρι συνέχισε τον βομβαρδισμό από τα 6.75μ. που είχε ξεκινήσει στην 3η περίοδο και με 2 τρίποντα από τους Woodard και Μπουρούση κατέβασε ακόμα περισσότερο την διαφορά και την πήγε στους 5 πόντους (56-51 στο 31΄.39΄΄).

Πέρασε μπροστά το Περιστέρι

Το Περιστέρι συνέχισε το κρεσέντο του και στο 35΄.51΄΄ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 59-60 έχοντας ως εκεί (από την στιγμή που βρέθηκε να χάνει με 52-34) ένα επιμέρους σκορ 26-7!

Στο 36΄.42΄΄ ο Woodard με τι άλλο από ένα τρίποντο (είχε 5/6 ως εκεί) έκανε το 60-63. Στο 37΄.44΄΄ ο McLean έκανε το 60-65, στο 38΄. 37΄΄ ο Σαλούστρος έδωσε αέρα 7 πόντων στο Περιστέρι (60-67) και στα 53΄΄ πριν το τέλος, ποιος άλλος από τον Woodard έκανε το 60-70 με τρίποντο φυσικά.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 45-32, 54-45, 63-70.

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Ντίνος Καλαμπάκος): Lawrence 3 (1), Gotcher 11 (1/7τριπ., 3ριμπ., 3ασ., 3κλεψ.), Davis 5 (1), Γκράβας 6 (4ριμπ.), Poirier 2, Langford 6, Ναούμης 3 (1), Σαχπατζίδης 20 (4/7βολ., 8/9διπ., 0/1τριπ., 3ριμπ., 1ασ.), Μοτσενίγος 2, Χατζηνικόλας 5 (5ριμπ., 4ασ., 2κλεψ.), Σταματογιάννης

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Petteway 8 (1τριπ., 4λαθ.), Βασιλόπουλος 6 (2), McLean 6 (5ριμπ.), Gutierrez, Σκορδίλης 5, Woodard 20 (1/2διπ., 6/7τριπ., 3ριμπ., 2ασ., 1κλεψ.), Μπουρούσης 5 (1τριπ., 6ριμπ., 3ασ.), Σαλούστρος 6 (5ριμπ.), Καράμπελας, Crockett 2, Μάντζαρης 6 (2/4τριπ., 8ασ., 2κλεψ.)