LUAVI header ad

Με τον αρχηγό και την ελληνική ψυχή στα ημιτελικά

Με ένα Βασίλη Χαραλαμπόπουλο να κάνει ότι θέλει επιθετικά η Εθνική Νέων κατάφερε να κάνει την ανατροπή κόντρα στην Λιθουανία και να πάρει μία σπουδαία νίκη με 76-72 και συνάμα την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Εθνική μπορεί για μία ακόμα φορά να μην ήταν καλή και να έμεινε δύο φορές πίσω στο σκορ με διψήφιες διαφορές, όμως κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και έχοντας σε εκπληκτική ημέρα τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, αλλά και τον Αντώνη Κόνιαρη με 17 πόντους και 5/5 τρίποντα, πήρε μία σπουδαία νίκη. Πλέον, ο επόμενος αντίπαλος της Εθνικής στο δρόμο για τα μετάλλια ακούει στο όνομα Ισπανία, με τα «χρυσά παιδιά» του Ηλία Παπαθεοδώρου να δείχνουν ότι είναι ικανοί και έτοιμοι για όλα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο για την Εθνική, η οποία έκανε ένα σερί 8-0 χάρη σε έναν απρόσμενο θεωρητικά τρόπο, μιας και οι Έλληνες βρήκαν λύσεις από το «ζωγραφιστό», εκεί είναι ισχυρή η Λιθουανία. Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Κόνιαρη και τον Χαραλαμπόπουλο έφεραν το σκορ στο 14-5, όμως ένα σερί 0-7 από πλευράς Λιθουανίας έφερε τη διαφορά στο καλάθι. Η αστοχία των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου στα τελευταία 2’ λεπτά οδήγησε τη Λιθουανία να κλείσει την α’ περίοδο προηγούμενη με 20-18.

Η β’ περίοδος δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Εθνική, η οποία είδε την Λιθουανία να είναι εύστοχη από τα 6,75 και να παίρνει διαφορά 9 πόντων, προηγούμενη με 20-29. Την ίδια ώρα οι «γηπεδούχοι» ναι μεν έβγαζαν τις άμυνες, ασχέτως αν κατέληγαν σε σουτ, όμως επιθετικά είχαν πολλά λάθη με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί αυτή η διαφορά. Ο Χρηστίδης έδωσε ανάσα μειώνοντας σε 23-29, όμως ένα ακόμα τρίποντο από πλευράς Λιθουανίας επανέφερε τη διαφορά στους 9 πόντους, ενώ η βολή του Εχόντας έκανε το 23-33. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου αποφάσισε να αλλάξει πλάνο στην άμυνα δίνοντας εντολή στους παίκτες του να πιέσουν στο πρώτο μισό του γηπέδου, κάτι που έφερε λάθη για τους Λιθουανούς, με αποτέλεσμα η Εθνική να κάνει ένα σερί 10-2 και να μειώνει σε 33-35. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν σε διαφορά… καλαθιού, με τον αρχηγό της ομάδας, Βασίλη Χαραλαμπόπουλο, να δίνει το στίγμα του από τα 6,75 και να βάζει την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 38-37, ενώ το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την Εθνική να είναι μπροστά με 41-38.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με ανάλογο τρόπο με τη β’ περίοδο με την Λιθουανία να ευστοχεί δις από τα 6,75 και να παίρνει εκ νέου προβάδισμα με 41-44, όμως ο Χαραλαμπόπουλος έδωσε και πάλι τη λύση και με τρίποντο ισοφάρισε σε 44-44. Η Λιθουανία δεν… ένιωθε κανένα φόβο βέβαια και χτυπούσε συνεχώς από τα 6,75, ενώ το καλάθι και φάουλ του Μπιρούτις έδωσε αέρα 9 πόντων ξανά με το σκορ στο 44-53. Η Ελλάδα δυσκολευόταν να βγάλει αυτοματισμούς επιθετικά με αποτέλεσμα οι παίκτες να παίζουν κυρίως με drive ή με πλάτη στο καλάθι, με αποτέλεσμα η Λιθουανία να αυξάνει συνεχώς τη διαφορά και τον Βαρνάς να φτάνει το σκορ στο 46-61, βάζοντας σε πολύ δύσκολα στην Εθνική. Οι πέντε πόντοι στα τελευταία δεύτερα από πλευράς Ελλήνων έκλεισε την γ’ περίοδο στο 51-61.

Το τελευταίο  μέρος του αγώνα είχε… χιτσοκικό φινάλε, με την Εθνική να κάνει την τελευταία της προσπάθεια για να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά. Ενώ οι παίκτες του Παπαθεοδώρου βελτίωσαν την επιθετική τους παραγωγή, είχαν πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ με αποτέλεσμα να δημιουργούν συνεχόμενες φάσεις οι Λιθουανοί. Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος πήρε από το χέρι την ομάδα του και μείωσε τη διαφορά αρχικά στους 6 (58-64) και εν συνεχεία με τρίποντη… βόμβα έκανε το 61-64, ενώ ο Κόνιαρης με δικό του τρίποντο έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Η Εθνική συνέχισε να επιτίθεται σε καταστάσεις isolation και κυρίως δίνοντας τη μπάλα στον αρχηγό της ομάδας προκειμένου να καθαρίσει τις φάσεις την ώρα μάλιστα που ο Χαραλαμπόπουλος αγωνιζόταν σαν 5αρι σε χαμηλό σχήμα. Το φινάλε ήταν… θρίλερ, με την Ελλάδα να βγάζει μία ακόμα φορά την ψυχή που μας έχει συνηθίσει σε όλες τις ηλικίες και στο τέλος να κερδίζει με 76-72.

Τα δεκάλεπτα:

18-20, 41-38, 51-61, 76-72

ΕΛΛΑΔΑ: Λούντζης, Μιλεντίγιεβιτς, Κόνιαρης 17 (5/5 τρίπ.), Φλιώνης, Καρράς 12 (7 ριμπ.), Σκουλίδας, Δίπλαρος 7 (1), Χρηστίδης 5, Χαραλαμπόπουλος 21 (4 τρίπ., 9 ριμπ., 5 ασ.), Μουράτος 14 (1).

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Μπελιάουσκας 5 (2/10 σουτ), Ντιενίνις 11 (3), Λουκοσιούνας 3 (1/8 τρίπ.), Μπιρούτις 17 (12 ριμπ.), Βάρνας 11 (3/10 τρίπ.), Έχοντας 12 (13 ριμπ.), Μπερούτσκα 10 (2), Κατσιούσκα 3 (1).