LUAVI header ad

Με υπομονή και ψυχραιμία η Άλμπα έφυγε με το «διπλό» από τη Σερβία

Το παιχνίδι στη Σερβία ήταν από τα πιο συναρπαστικά της αγωνιστικής. Ματς που κρίθηκε στην παράταση με νικητή την Άλμπα Βερολίνου (85-94). Ο Ερυθρός πάλεψε, ωστόσο υποχρεώθηκε σε ακόμη μια ήττα φτάνοντας έτσι στο 9-11. Αντιθέτως, η Άλμπα πέτυχε σπουδαία νίκη που της δίνει ελπίδα για τη συνέχεια (7-13).

Για τους γηπεδούχους, πρωταγωνιστής ήταν ο Κέβιν Πάντερ πετυχαίνοντας 24 πόντους. Άξιος συμπαραστάτης ήταν ο Λορένζο Μπράουν με 12, ενώ 12 πόντους πέτυχε και ο Βλαντιμίρ Στίματς που για ακόμη μια φορά προσέφερε τρομερή ενέργεια όσο βρισκόταν στο παρκέ.

Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη, είχαν σε τρομερή μέρα αρκετούς παίχτες. Αυτό δείχνει το ομαδικό πνεύμα που διέθεταν κατά τη διάρκεια όλου του παιχνιδιού.  O Λουκ Σίκμα ήταν πολύ θετικός με 15 πόντους, ενώ εξίσου θετικοί ήταν οι Πέιτον Σίβα με 15 πόντους και αυτός, αλλά και Μάρτιν Χέρμανσον που σταμάτησε στους 13 πόντους και "πόνεσε" την αντίπαλη άμυνα για άλλη μια φορά με το τα τρία του τρίποντα.

Ο Αγώνας

Το παιχνίδι άρχισε με ιδανικό τρόπο και για τις δύο ομάδες. Χαρίζοντας θέαμα και με πλούσιο σκοράρισμα και από τις δύο ομάδες, περιμέναμε ένα παιχνίδι για "γερά νεύρα". Ο Ερυθρός Αστέρας ψάχνοντας να βρει λύσεις κυρίως από τη δημιουργία του άσσου της Λορένζο Μπράουν κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάθισμα στα πρώτα λεπτά (13-9). Η Άμπα όντας πολύ ανταγωνιστική αλλά και εύστοχη δεν άφηνε τους γηπεδούχους να αυξήσουν τη διαφορά φτάνοντας στο τελικό 22-21 για την πρώτη περίοδο.

Στη δεύτερη περίοδο ήμασταν θεατές ίδιου έργου. Παρόλο που οι Σέρβοι ξεκίνησαν με ένα μικρό σερί (8-2) και βγάζοντας τρομερή ενέργεια στο παρκέ, η Άλμπα ξαναβρήκε τον τρόπο να ισορροπήσει το παιχνίδι. Με πρωτεργάτες τους Μάρκους Έρικσον, αλλά και τον Γκιεντράιτις Ρόκας βρήκαν αρκετές λύσεις τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση. Τα δεδομένα δεν άλλαξαν και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Ερυθρό Αστέρα να έχει μικρό προβάθισμα στο σκορ (43-39).

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, ο Μάρκους Έρικσον πήρε το όπλο του από το τρίποντο και έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους. Ωστόσο με τη δύναμη που πήρε από τη ρακέτα του ο Ερυθρός ξανά έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του και απέκτησε μικρή διαφορά (57-53) 3 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Οι Γερμανοί ανέβασαν στροφές και με όπλο τους το περιφερειακό σουτ άλλαξαν τα δεδομένα του παιχνιδιού. Η ομάδα του Γκαρθία Ρενέσες πέτυχε 7 τρίποντα στο δεκάλεπτο αυτό και ισοφάρισε το σκορ (62-62).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό. Οι άμυνες ήταν πολύ καλές και για τις δύο ομάδες. Ο Κέβιν Πάντερ πήρε πρωτοβουλίες, ωστόσο η Άλμπα συνέχισε ταλαιπωρεί τους Σέρβους, πετυχαίνοντας αρκετούς πόντους από αιφνιδιασμούς. Τα ριμπάουντ έπαιξαν καθοριστικό ρόλο. Τα τελευταία λεπτά οι ομάδες ήταν άστοχες. Στην τελευταία επίθεση ο Ερυθρός Αστέρας δεν έδειξε να είχε κάποιο συγκεκριμένο πλάνο και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το σκορ να μείνει ίδιο και να οδηγηθεί στην παράταση (79-79).

Στην παράταση το παιχνίδι μετατράπηκε σε μονόλογο για τους φιλοξενούμενους. Η Άλμπα έπαιξε τρομερή άμυνα και σκόραρε στην επίθεση όταν έπρεπε. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να φτάσει σε μια σπουδαία επικράτηση, με την οποία παίρνει ψυχολογία εν όψει της συνέχειας. Αντιθέτως, ο Ερυθρός Αστέρας ηττήθηκε χωρίς να παλέψει ιδιαίτερα στον ¨έξτρα χρόνο¨ λόγω της κούρασής του και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να χάσει και την εικόνα που διέθετε στα προηγούμενα παιχνίδια η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 43-39, 62-62, 79-79 (κ.α.), 85-94 (παρ.)

Ερυθρός Αστέρας (Σάκοτα): Κούζμιτς 4, Πάντερ 24 (3), Μπράουν 12 (1), Λάζιτς 5 (1), Μπάρον 9 (3), Ντόμπριτς 3, Γκιστ 2, Τζένκινς 4, Σίμανιτς 8 (2), Γιοβάνοβιτς, Ότζο 2, Στίματς 12.

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Σίβα (4), Γκιφάι 6, Έρικσον 10 (2), Μάτισεκ, Χέρμανσον 13 (3), Γκιεντράιτις 8 (1), Τίμαν 5, Καβαό 4, Νόκο 12, Σίκμα 15 (3).