Ολοταχώς για κορυφή η ΑΕΚ

Την 6η της νίκη στο φετινό BCL πέτυχε η ΑΕΚ, η οποία πέρασε από την έδρα της Πο Λακ Ορτέζ, επικρατώντας με 79-67.

Με τον καλύτερο τρόπο συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο φετινό BCL η ΑΕΚ, με τους "κιτρινόμαυρους" να παίρνουν σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της ιστορικής Πο Λακ Ορτέζ με 79-67 και έκαναν ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση της 1ης θέσης στον β' όμιλο της διοργάνωσης.

Η "Ένωση" είχε για ένα ακόμα παιχνίδι ορεξάτο τον Κιθ Λάνγκφορντ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους, ενώ σημαντικές βοήθειες στο σκοράρισμα έδωσαν ο Λίνος Χρυσικόπουλος με 14 πόντους και ο Κέντρικ Ρέι με άλλους 11. Σταθερά καλός για ένα ακόμα παιχνίδι ο Σαντ Ρος, φτάνοντας πολύ κοντά στο double double με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ, έχοντας εξαιρετική απόδοση στην άμυνα.

Ο Αγώνας

Η ΑΕΚ ξεκίνησε την αναμέτρηση δείχνοντας εξ αρχής πως είναι άκρως διαβασμένη για τον αγώνα με τη γαλλική ομάδα και χάρη στην επιτυχημένη αμυντική λειτουργία, ήρθε ένα πρώτο προβάδισμα με 4-11. Λάνγκφορντ και Χρυσικόπουλος ήταν ιδιαίτερα ζεστοί και δημιούργησαν από τα πρώτα κιόλας λεπτά διαφορά 14 πόντων (6-20). Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με την Ορτέζ να δείχνει ανήμπορη να ανταποκριθεί επιθετικά, ενώ και αμυντικά δεν ήταν καλή, με αποτέλεσμα η "Ένωση" να τελειώσει το δεκάλεπτο όντας μπροστά με 27-11. Η συνέχεια του ημιχρόνου ήταν ανάλογη, με το τρίποντο του Χρυσικόπουλου να φτάνει τη διαφορά στο +19 (11-30). Το άνοιγμα του rotation, σε συνδυασμό με τα φάουλ του Σλότερ, έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να μειώσουν τη διαφορά, με την Ορτέζ να μειώνει ακόμα και στο +9 (23-32). Η επαναφορά των Σαντ Ρος και Ματσιούλις στο παρκέ έδωσε φτερά στα πόδια των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει στο 49-31.

Στο β' ημίχρονο η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, με το νωθρό ξεκίνημα της να γίνεται εκμεταλλεύσιμο από την Ορτέζ, η οποία με ένα σερί 7-0 χάρη στον Κορνέλι, μείωσε σε 38-49. Ο Χρυσικόπουλος ήταν αυτός που λειτούργησε καταλυτικά υπέρ των φιλοξενούμενων επιθετικά, όμως το πρόβλημα της "Ένωσης" εστιαζόταν πλέον στην άμυνα. Ο Σαντ Ρος ήταν και πάλι ο παίκτης-κλειδί για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου και χάρη στις κομβικές άμυνες του, βοήθησε ώστε η διαφορά να διατηρηθεί σε διψήφια επίπεδα. Το σερί 5-0 της ΑΕΚ στην έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου έφτασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +20 (52-72), μετατρέποντας το τελευταίο μέρος του αγώνα σε διαδικαστικού χαρακτήρα λεπτά. Οι Γάλλοι έτρεξαν στο φινάλε ένα σερί 8-0, όμως πλέον όλα είχαν τελειώσει.

Τα δεκάλεπτα: 11-27, 31-49, 52-67, 67-79

Ορτέζ (Βιλά): Αγιαγί 5 (1), Σουπάς 8, Κορνελί 15 (1), Ντιαβαρά 2, Πουαβεγιούν, Καβαλιέρ 10, Νταβάλ-Μπρακέ 8, Ντέντμον 12 (1), Ιμπέκουε 7 (1), Μουρ.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς 9 (1), Γιαννόπουλος, Ματσιούλις 7 (1), Σαντ-Ρος 10 (1τρ., 9ριμπ.), Σλότερ 4, Χρυσικόπουλος 14 (2), Γκίκας, Γιάνκοβιτς, Κακλαμανάκης 5, Λάνγκφορντ 15 (2), Μαυροειδής 4, Ρέι 11 (3).