Ολυμπιακός-Baskonia 76-90: Αντιστάθηκε όσο μπορούσε, αλλά οι απουσίες τον λύγισαν

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε στο παρκέ του ΣΕΦ με 5 απόντες και μόλις 11 παίκτες στον πάγκο, πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά τελικά έχασε από την Baskonia με 90-76 και πήγε στο 5-4

Από την αρχή ο Ολυμπιακός ήξερε ότι πρέπει να φέρει τον κόσμο ανάποδα για να πάρει τη νίκη. Μα δεν γινόταν και αλλιώς. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 5 απουσίες βασικών και είχαν μόλις 11 παίκτες στην αποστολή. Ηταν φανερό λοιπόν, ότι έπρεπε να κάνουν μυθική υπέρβαση για να κερδίσουν την Baskonia.

Ο Ολυμπιακός πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά δεν γινόταν να κάνει το θαύμα και έτσι έχασε από την Baskonia με 90-76 και πήγε στο 5-4, ενώ οι Βάσκοι πήγαν στο 5-5.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε απέναντι στους Βάσκους χωρίς 5 βασικούς, τους Sasha Veznkov, Octavius Ellis, Livio Jean Charles, Βασίλη Χαραλαμπόπουλο και Aaron Harisson. O Harrison είναι τραυματίας εδώ και καιρό, ενώ για τους υπόλοιπους 4 δεν είχε ανακοινωθεί κάτι, οπότε είναι η πιθανόν κάποιοι να κάνουν συνειρμούς με την απουσία τους και να σκεφτούν ότι δεν αποκλείεται αυτό να έχει να κάνει με τα κρούσματα (5 συνολικά) κορονοϊού που είχε ανακοινώσει η ομάδα.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρατάχθηκαν έτσι στο ΣΕΦ με 11 παίκτες τους: Σπανούλη, Σλούκα, Jenkins, Παπανικολάου, ΜcKissic, Πρίντεζη, Μartin, Λαρεντζάκη, Κόνιαρη, Νικολαΐδη, Χρηστίδη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τραγικά και βρέθηκε να χάνει με 22 πόντους. Ξύπνησε στην επανάληψη, μείωσε την διαφορά, αλλά ένα αντιαθλητικό που χρεώθηκε στον Σπανούλη, άλλαξε τα πάντα, έκοψε την φόρα του Ολυμπιακού και από κει και πέρα η Baskonia κυριάρχησε και πήρε τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός είχε 57,1% στα δίποντα (20/35), αλλά μόλις 31,8% στα τρίποντα (7/22). Έχασε τα ριμπάουντ (25 έναντι 32 με 10 επιθετικά), είχε 12 ασίστ και 13 λάθη.

Από τον Ολυμπιακό το πάλεψε όσο μπορούσε η 3άδα Πρίντεζη (15π., 5ριμπ.), Σλούκα (15π, 3ασ. μολις 1 λάθος), Martin (12π., 8ριμο., 1ασ., 2κλεψ.), ενώ ο McKissic είχε 12π., αλλά είχε 0/6τριπ., ενώ έκανε και 5 λάθη.

Ξεκίνησε καλά, αλλά κόλλησε μετά

Στην πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-2 στο 1΄.30΄΄ με ένα τρίποντο και ένα δίποντο του Πρίντεζη, αλλά σιγά σιγά άρχισε να χάνει στροφές, ενώ έκανε και πολλά λάθη (4 στην πρώτη περίοδο). Η άμυνά του άρχισε να μπάζει και στην περιφέρεια και κοντά στο καλάθι, όπου ο Fall έκανε πάρτι.

Η επίθεσή του κόλλησε, ενώ δεν μπορούσε να απειλήσει στο «ζωγραφιστό», καθώς ο Fall είχε στήσει μπλόκο.

Η Baskonia έκανε ένα σερί 11-3 και προηγήθηκε με 8-13 στο 5΄.31΄΄. Στο 8΄.38΄΄, πάντως, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μέσα στο ματς (15-17), αλλά εκεί βγήκε μπροστά ο Peters έβαλε 6π. (3ποντο και καλάθι και φάουλ) και έκανε το 15-23 σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο δεκάλεπτο.

Τον πήρε η κατηφόρα

Στη 2η περίοδο τον Ολυμπιακό πήρε η κατηφόρα. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιζαν πια άμυνα με τα μάτια, ενώ στην επίθεση τα σουτ δεν έμπαιναν. Η Baskonia έβαλε τα τρίποντα, έβρισκε εύκολα σκορ κοντά στο καλάθι και οι Βάσκοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 20-6 και προηγήθηκαν με 22 πόντους (21-43 στο 17΄.32΄΄).

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα το μόνο που κατάφεραν ήταν να μαζέψουν λίγο την διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (31-47).

Οι αριθμοί του ημιχρόνου αποτύπωναν επ’ ακριβώς την εικόνα των δυο ομάδων. Ο Ολυμπιακός είχε μεν καλό ποσοστό στα τρίποντα (38,5% - 5/13), αλλά μετά ήταν το… χάος. Η ομάδα είχε μόλις 36,8% (7/19) στα δίποντα, έχασε κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ (10-18), είχε 5 λάθη και 8 ασίστ.

Στην άλλη πλευρά ευτυχώς που οι Βάσκοι δεν έβαζαν τις βολές (5/8 – 62,5%), διότι στα άλλα σουτ… σκότωναν και δεν πλήρωναν και είχαν μυθικά ποσοστά σε δίποντα (75% - 12/16) και τρίποντα (60% - 6/10). Το άλλο τους κακό ήταν τα 10 λάθη, αλλά το αντιστάθμιζαν με τις 14 ασίστ.

Έδειξε να ξυπνάει

Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στο παρκέ. Πίεσε επιτέλους στην άμυνα, ο Πρίντεζης βγήκε μπροστά στην επίθεση και οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 13-6 και μείωσαν την διαφορά στους 9 πόντους (44-53 στο 24΄.49΄΄). Το δεκάλεπτο έληξε τελικά 58-67 με τον Ολυμπιακό να βρίσκει σκορ μέσα από τα δίποντα, να έχει μόλις 3 λάθη, να έχει κλεψίματα, να έχει περιορίσει κάπως την ήττα στα ριμπάουντ (6-8) και να έχει επιμέρους σκορ 27-20 στην περίοδο αυτή.

Μείωσε στο -7, αλλά το αντιαθλητικό του Σπανούλη, άλλαξε τη ροή

Στην 4η περίοδο ο Ολυμπιακός μείωσε στους 7 πόντους (60-67 στο 31΄.49΄΄), αλλά εκεί ο Σπανούλης χρεώθηκε με ένα αντιθλητικό φάουλ, που προκάλεσε διαμαρτυρίες και σηκώνει κουβέντα και άλλαξε όλη η ροή του ματς.

Η Baskonia έκανε ένα επιμέρους σκορ 14-3 πήγε στο +18 (63-81 στο 34΄. 37΄΄) και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς.

Από τους Βάσκους που είχαν 66,7% στα δίποντα (20/30) και 50% στα τρίποντα (13/26) κορυφαίος ήταν ο Henry (17π., 11ασ.),

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 31-47, 58-67, 76-90.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Λαρεντζάκης 6 (2), Κόνιαρης, Σπανούλης 7 (1), Σλούκας 15 (5/7βολ., 2/5διπ., 2/3τριπ., 1ριμπ., 3ασ., 2κλεψ., 1λαθ.), Martin 12 (2/2βολ., 5/8διπ., 8ριμπ., 1ασ., 2κλεψ.), Πρίντεζης 15 (6/8διπ., 1/3τριπ., 5ριμπ.), Παπανικολάου 7 (1), Jenkins 2, McKissic 12 (0/6τριπ., 5λαθ.).

BASKONIA (Ivanovic): Vildoza 6 (1),  Jekiri 6 (2ριμπ., 5ασ.), Henry 17 (1/3βολ., 5/8διπ., 2/2τριπ., 6ριμπ., 11ασ., 3κλεψ., 7λαθ.), Fall 7 (7ριμπ.), Peters 16 (2τριπ., 5ριμπ.), Dragic 18 (3), Giedraitis 6, Polonara 14 (3/4τριπ.).