Trace N Chase (top)

Ολυμπιακός-CSKA 74-75: Έφτασε μια ανάσα από μυθική ανατροπή, αλλά λύγισε στο τέλος

Ο Ολυμπιακός ξύπνησε στο δεύτερο μέρος, άστραψε και βρόντηξε, έκανε μυθική ανατροπή, γύρισε ανάποδα το ματς από το -25, αλλά στο τέλος ο Mike James που του έχει κάνει πολλές ζημιές ως τώρα, έβαλε 2/3 βολές και έτσι η CSKA πήρε τη νίκη με 75-74 και οι ερυθρόλευκοι έφτασαν τις 6 σερί ήττες και ισοφάρισαν ένα ιστορικό τους «μαύρο ρεκόρ»

Εδώ είναι που λένε ότι ένα ματς χάθηκε στις λεπτομέρειες και ότι ήταν κρίμα κι άδικο να γίνει αυτό. Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 75-74 από την CSKA στο ΣΕΦ σε ένα ματς, που οι ερυθρόλευκοι το διεκδίκησαν με νύχια και με δόντια και μπορούν να λένε ότι άξιζαν το ροζ φύλλο για την επική προσπάθεια που έκαναν στην επανάληψη! Και δεν είναι υπερβολή αυτό.

Ο Ολυμπιακός ξύπνησε στο δεύτερο μέρος,  άστραψε και βρόντηξε, έκανε μυθική ανατροπή, γύρισε ανάποδα το ματς από το -25, αλλά στο τέλος ο Mike James που του έχει κάνει πολλές ζημιές ως τώρα, έβαλε 2/3 βολές και έτσι η CSKA πήρε τη νίκη.

Ισοφάρισε το «μαύρο ρεκόρ του»

Ο Ολυμπιακός έφτασε πλέον τις 6 σερί ήττες και ισοφάρισε ένα ιστορικό του «μαύρο ρεκόρ». Τις ίδιες συνεχόμενες ήττες είχε και η ομάδα την σεζόν 2004-05. Και το «μαύρο» αυτό σερί αναβίωσε ξανά σήμερα.

Ο Ολυμπιακός ήταν ΤΡΟΜΕΡΟΣ στην επανάληψη και έδωσε ρεσιτάλ σε άμυνα και επίθεση. Δέχτηκε μόλις 31 πόντους, ενώ είχε δεχτεί 44 στην πρώτη. Έβαλε 48 πόντους, ενώ είχε πετύχει μόλις 26 στην πρώτη.

Κράτησε την CSKA στους 75π. από τους 84π.που έβαζαν κατά μέσο όρο οι Ρώσοι φέτος.

Ο Ολυμπιακός πήγε το ματς στο τρίποντο, καθώς η ρωσική άμυνα του έδινε το σουτ. Εκανε 37 τρίποντα, έναντι 28 διπόντων. Στα τρίποντα είχε μόλις 24.3% (9/37), ενώ στα δίποντα είχε 64,3% (18/28).  Οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν τα ριμπάουντ (39-38).

Είχαν όμως, μόλις 13 ασίστ, έναντι 16 λαθών κι αυτός τους κόστισε ακριβά. Η ομάδα δέχτηκε 22 πόντους από τα λάθη της, δέχτηκε και 23π. στον αιφνιδιασμό και αυτά τα δυο σημεία τα πλήρωσε πανάκριβα.

Τρομερό ματς έκανε ο McKissic (24π. με 3/5βολ., 6/8διπ., 3/9τριπ., 2ριμπ., 1ασ., 4κλεψ.), ο οποίος έκανε 2 ρεκόρ καριέρας σήμερα σε πόντους και κλεψίματα, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Vezenkov (14π. με 3/8τριπ., 7ριμπ.).

Στο τέλος ο Ολυμπιακός μπορούσε να πάρει το ματς. Ένα επιθετικό ριμπάουντ των Ρώσων που έγινε καλάθι, μια χαμένη βολή του Πρίντεζη και αυτός ο James που έχει γίνει εφιάλτης του Ολυμπιακού σε πολλά ματς είτε με την CSKA είτε πιο παλιά με τον Παναθηναϊκό, του στέρησαν τη νίκη.

Ο James (15π., 4ριμπ., 6ασ.) ήταν ο κορυφαίος της CSKA και ο παίκτης που καθάρισε το ματς στο τέλος. Κέρδισε 3 βολές στα 2΄΄ σε φάουλ που του έκανε ο Σπανούλης. Εχασε μεν μια βολή, αλλά έβαλε τις 2 και καθάρισε το ματς.

Το ματς

O Ολυμπιακός είχε τεράστια θέματα στο πρώτο δεκάλεπτο. Η άμυνά του έμπαζε από παντού. Ο Voigtmann έκανε πάρτι κοντά και μακριά από το καλάθι. Οι Ρώσοι έδιναν τα σουτ, αλλά οι ερυθρόλευκοι έσπαγαν τα στεφάνια ειδικά από τα 6.75μ. και είχαν 1/8τριπ. και 2/8 διπ.

Βραχυκύκλωσε ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -15

Μέχρι το 5΄.38΄ (7-10), πάντως, ο Ολυμπιακός το πάλευε. Εκεί ο Voigtmann και ο James βγήκαν μπροστά, ενώ οι γηπεδούχοι βραχυκύκλωσαν. Είχαν 1 λάθος και 0/2τριπ., 1/4διπ. και η CSKA έκανε ένα επιμέρους σκορ 14-2 και προηγήθηκε με 15 πόντους (9-24 στο 9΄.26΄΄) και το δεκάλεπτο έληξε τελικά 12-24. Οι 12π. που έβαλε ο Ολυμπιακός και οι 24 πόντοι που δέχτηκε τα λένε όλα για το πώς ήταν σε άμυνα και επίθεση η ομάδα!

Ανέβαινε η διαφορά πήγε στους 18 πόντους

Η εικόνα του Ολυμπιακού δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η CSKA ήταν κυρίαρχη, συνέχισε να βάλει τα τρίποντα. Οι ερυθρόλευκοι δεν μπορούσαν να πάρουν μπροστά, η άμυνά τους παρέμεινε ξέφραγο αμπέλι, τα τρίποντα δεν έμπαιναν και η διαφορά ξέφυγε και πήγε στους 18 πόντους (21-39 στο 16΄.43΄΄)

Η εικόνα στο πρώτο μέρος

Για την εικόνα στο πρώτο μέρος οι αριθμοί τα έλεγαν όλα. Ο Ολυμπιακός είχε 3/8τριπ. (16,7%), είχε μόλις 5 ασίστ, έκανε 9 λάθη, έχασε τα ριμπάουντ (20-23), είχε μόνο 1 κλέψιμο. Το πιο μεγάλο θέμα, βέβαια, το είχε στην άμυνα, που ήταν γεμάτη... τρύπες, ενώ η ομάδα δεχόταν και τον ένα αιφνιδιασμό μετρά τον άλλο.

Οι Ρώσοι είχαν 46,1% στα τρίποντα, είχαν 13 ασίστ, είχαν 6 κλεψίματα και μόλις 3 λάθη, ενώ πήραν 15 πόντους από αιφνιδιασμούς και 14 από τα ερυθρόλευκα λάθη.

Πήγε και στο -25, αλλά ξύπνησε με ηγέτη τον MacKissic

Στην 4η περίοδο η διαφορά έφτασε και στους 25 πόντους (26-51 στο 22΄.33΄΄). Εκεί ο McKissic πήρε φωτιά και ο Ολυμπακός ξύπνησε, ενώ αποφάσισε να παίξει και άμυνα.

Ο Αμερικανός έβαλε 12 πόντους, οδήγησε τον Ολυμπιακό σε ένα επιμέρους σκορ 19-4 (τους 7 πόντους τους έβαλαν ο Vezenkov με ένα τρίποντο και ένα δίποντο και ο Πρίντεζης με ένα δίποντο) και οι ερυθρόλευκοι μείωσαν στους 10 πόντους (45-55 στο 29΄.34΄΄).

Μείωσε στους 8 πόντους με επιμέρους σκορ 23-6

Οι ερυθρόλευκοι δεν σταμάτησαν όμως, παρά το ότι ο McKissic σίγησε στη συνέχεια. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν να πνίγουν την CSKa μα την πίεση στη άμυνα, να έχουν ρυθμό στην επίθεση. Έτσι μείωσαν την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο και την πήγαν στο -8  (49-57 στο 29΄.40΄΄), έχοντας ως εκεί (από το 26-51 στο 22΄.33΄΄) ένα επιμέρους σκορ 23-6! Το δεκάλεπτο έληξε τελικά 49-59.

Δέχτηκε μόλις 15 πόντους, έβαλε 23

Ο Ολυμπιακός έπαιξε άμυνα στο 3ο δεκάλεπτο και αυτό φάνηκε από τους μόλις 15 πόντους που δέχτηκε εκεί (είχε δεχτεί 24π. στην πρώτη περίοδο και 20π. στη δεύτερη). Ρυθμό βρήκε εκεί και η επίθεσή του. Η ομάδα έβαλε 23 πόντους, ενώ είχε βάλει μόλις 12π. στο πρώτο δεκάλεπτο και 14 στο δεύτερο!

Συνέχισε να καλπάζει, γύρισε τούμπα το ματς

Στην 4η περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε την μυθική του επέλαση και γύρισε ανάποδα το ματς. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 20-9 και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 69-68 στο 37΄.10΄΄!

Ο James με ένα τρίποντο έβαλε όμως, πάλι μπροστά την CSKA (69-71 στο 37΄.36΄΄). Στο 37΄.55΄΄ ο McKissic έχασε 2 βολές, αλλά στη συνέχεια στο 1΄.41΄΄ πριν το τέλος ο Bolomboy έχασε στο δίποντο που έκανε, ο James έκανε λάθος και χρεώθηκε και με τεχνική ποινή.

Ο Vezenkov έβαλε την βολή και έκανε το 70-71 στα 1’.39΄΄ πριν το τέλος.

Έσπασαν καρδιές στο φινάλε

Από εκεί και μετά έσπασαν καρδιές! Στο 1΄.19΄΄ ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο. Ο Πρίντεζης πήρε το ριμπάουντ και η μπάλα έφτασε στον McKissic, ο οποίος αποφάσισε να σουτάρει από τα 6,75μ., αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στα 48΄΄ ο James αστόχησε σε δίποντο, ο McKissic πήρε την μπάλα, βρήκε τον Livio, ο οποίος έβαλε το καλάθι και πέρασε ξανά  μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό (72-71) με 43΄΄ να απομένουν για το τέλος.

Στα 28΄΄ ο Kurbanov αστόχησε, αλλά ο Bolomboy πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε κι όλα και έκανε το 72-73.

Στα 12΄΄ ο Πρίντεζης έκανε το 74-73 και κέρδισε και φάουλ, αλλά έχασε τελικά την βολή.

Στα 2΄΄ ο Σπανούλης έκανε φάουλ στον James, πάνω στο τρίποντο που επιχειρούσε ο παίκτης της CSKA. Ο Αμερικανός έβαλε την 1η βολή, έχασε την 2η, αλλά έβαλε την 3η και έκανε το σκορ έγινε 74-75. Στην εκπνοή ο Πρίντεζης αστόχησε στο τρίποντο που έκανε και ο Ολυμπιακός έφυγε τελικά από το παρκέ με σκυμμένο το κεφάλι.

Έμεινε εκτός 12άδας ο Κουφός

Το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Ολυμπιακού ο Κώστας Κουφός δεν είναι ακόμα έτοιμος. Έτσι είδε το ματς με τα πολιτικά, καθώς ο Γιώργος Μπαρτζώκας τον άφησε εκτός 12άδας και πήρε στην θέση του τον Βασίλη Χρηστίδη.

Τα δεκάλεπτα:12-24, 26-44, 49-59, 74-75.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Harrison 5 (1), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 5 (1/7τριπ., 2ριμπ., 2ασ., 2κλεψ.), Σλούκας 7 (4ριμπ., 4ασ., 6λαθ.), Vezenkov 14 (3/3βολ., 1/3διπ., 3/8τριπ. 7ριμπ., 1ασ., 1κοψ.), Πρίντεζης 9 (1τριπ., 4ριμπ., 3ασ.), Jean Charles 6 (6ριμπ., 2κοψ.), Jenkins, Ellis 4 (6ριμπ.), McKissic 24 (3/5βολ., 6/8διπ., 3/9τριπ., 2ριμπ., 1ασ., 4κλεψ.).

CSKA (Δημήτρης Ιτούδης): Lundberg 13 (3τριπ., 4ριμπ., 3ασ., 2κλεψ.), Bolomboy 19 (1τριπ., 8ριμπ.), James 15 (3/5βολ., 3/7διπ., 2/6τριπ., 4ριμπ., 6ασ., 4λαθ.), Hilliard 4, Antonov, Strelnieks 2, Voigtmann 14 (2), Clyburn 2, Shengelia 8 (4ριμπ., 3κλεψ.), Kurbanov 5 (6ριμπ.), Eric 2.