Ολυμπιακός-Zalgiris 67-68: «Βραχυκύκλωσε» στο τέλος και υπέστη έμφραγμα

Ο Ολυμπιακός «βραχυκύκλωσε» στην 4η περίοδο, έχασε την διαφορά 11 πόντων που είχε και η Zalgiris του προκάλεσε έμφραγμα, καθώς με ήρωα τον Jokubaitis, τον κέρδισε 68-67 στο ΣΕΦ στην πρεμιέρα της Euroleague

Η αλήθεια είναι ότι ο Ολυμπιακός δεν είναι έτοιμος ακόμα και θέλει χρόνο γα να φτάσει στο επίπεδο που θέλει ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Από την άλλη, όμως, αυτό δεν τον δικαιολογεί για την εικόνα του στο ΣΕΦ απέναντι στην Zalgiris από την οποία έχασε με 68-67 στην πρεμιέρα της Euroleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μπροστά με 11 πόντους στην 3η περίοδο, αλλά στην 4η ήταν… σε άλλο γήπεδο.

«Βραχυκύλωσαν» τελείως και  είδαν τους Λιθουανούς, που είχαν ως ήρωα τον Jokubaitis (πήρε ένα κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ, έβαλε τις βολές και άφησε στον τόπο τον Ολυμπιακό) να αλώνουν το ΣΕΦ και να παίρνουν ένα πολύτιμο «διπλό», κάνοντας τους γηπεδούχους να ξεκινήσουν με το αριστερό τις υποχρεώσεις τους στη διοργάνωση.

Διψήφιος ο Martin, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στην 4η περίοδο

Από τον Ολυμπιακό μόνο ο Martin είχε διψήφιο αριθμό πόντων (12). Το κακό είναι όμως, ότι χτύπησε στο χέρι στην 4η περίοδο και αποχώρησε από το ματς. Μετά το παιχνίδι πάντως, ο ίδιος ο παίκτης είπε ότι δεν έχει τίποτα σοβαρό.

Το ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε, φουριόζος και προηγήθηκε με 10-3 στο 3΄.40΄΄, αλλά στη συνέχεια το σκηνικό άλλαξε.

Αποδιοργάνωση Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός αποδιοργανώθηκε σε άμυνα και επίθεση, έκανε λάθη.

H Zalgiris ανέβασε στροφές, πίεσε και με ηγέτη τον Jokubaitis γύρισε τούμπα το ματς, έκανε ένα επιμέρους σκορ 15-2 και πέρασε μπροστά με 12-18 στο 8΄.01΄΄!

Το δεκάλεπτο έληξε τελικά με την Zalgiris (παρά το ότι ήταν κυρίαρχη έκανε πολλά λάθη, ενώ οι παίκτες της… πάσαραν μόνο από το δεξί στ’ αριστερό) μπροστά στο σκορ με 23-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός άρχισε να ξυπνάει μετά το 12’ (22-27), έβαλε τα σουτ, έπαιξε άμυνα και έτσι έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 15-7 γύρισε το ματς και μπήκε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ να είναι 37-34 υπέρ του.

Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν  από το πρώτο μέρος το καλό ξεκίνημα του Harisson (8π. σερί στην αρχή), το καλό ματς του Martin, τα εντυπωσιακά ποσοστά σε δίποντα (60%) και τρίποντα (50% - 5/10τριπ.) και την αντίδραση μετά το 12΄.

Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια στο 24΄.07΄΄ (41-41).

Ξέσπασμα Ολυμπιακού

Εκεί ο Ολυμπιακός αφυπνίστηκε και αγρίεψε για τα καλά. Πίεσε, έβαλε τα σουτ και δη τα τρίποντα (3/6 στο τρίτο δεκάλεπτο), έτρεξε.

Με τον Σλούκα να οργανώνει και να οδηγεί την αντεπίθεση με ένα τρίποντο (44-41 στο 25΄.30) και με τον Vezenkov να εκτελεί, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 12-0 (μετά το τρίποντο του «Σλούκι Λουκ» ακολούθησαν ένα δίποντο του Martin και 6 πόντοι του Vezenkof με ένα τρίποντο και ένα καλάθι και φάουλ Vezenkov),.

Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 11 πόντους  (52-41) στο 27΄.15΄΄ και το δεκάλεπτο έληξε με τον Ολυμπιακό στο +11 (58-47).

Αποσυντονίστηκε

Στην 4η περίοδο ο Ολυμπιακός έχασε στροφές και αποσυνοντίστηκε σε άμυνα και επίθεση μετά το 32΄40΄΄ (62-54). Οι «ερυθρόλευκοι» έσπασαν στα στεφάνια, ενώ είχαν τεράστια κενά στην άμυνα και η Zalgiris έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 9-2 και πλησίασε στον πόντο (64-63) στο 37΄.52΄΄

Θρίλερ με κακό τέλος

Στο τέλος έγινε του… Χίτσκοκ. Ο Σπανούλης με καλάθι και φάουλ έκανε το 67-63 στα 1΄47΄΄ πριν την λήξη, αλλά ο Walkup απάντησε με 3ποντο (67-66 στο 1΄.32΄΄).

Στο 1΄.18’’ ο V-Span πήρε το τρίποντο, αλλά δεν βρήκε στόχο, αλλά ευτυχώς άστοχος ήταν στην επόμενη επίθεση ο Jokubaitis από τα 6.75μ.

Στα 30’’ ο Σλούκας ήταν άστοχος σε δίποντο που έκανε. Στα 4΄΄ η μπάλα πήγε στον Grigonis, αλλά ο Λιθουανός αστόχησε στο δίποντο που έκανε.

Ελα όμως, που ο Jokubaitis πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Σπανούλης του έκανε φάουλ. Ο  Λιθουανός έβαλε και τις 2 βολές και έκανε το σκορ 67-68 στα 3΄΄ και ο Ολυμπιακός που δεν πρόλαβε να κάνει ούτε σουτ στα δευτερόλεπτα που απέμεναν, έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από το ΣΕΦ και ξεκίνησε με το αριστερό τις υποχρεώσεις του στην Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 37-34, 58-47, 67-68.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Harrison 8 (1/4διπ., 3/4τριπ., 2ριμπ, 2ασ., 1κοψ.), Χαραλαμπόπουλος, Σπανούλης 9 (1/1βολ., 1/5διπ., 2/5τριπ., 1ριμπ., 5ασ., 2κλεψ, 3λαθ.), Σλούκας 6 (0/2διπ., 2/4τριπ., 7ασ., 3λαθ.), Martin 12 (6/6διπ., 3ριμπ., 1ασ., 1κοψ.), Vezenkov 8 (1/1βολ., 2/6διπ., 1/4τριπ., 5ριμπ., 1ασ., 1κοψ.), Πρίντεζης 4 (2/5διπ., 3ριμπ., 1ασ.), Παπανικολάου 2 (1/3διπ., 0/3τριπ., 2ριμπ., 1κλεψ.), Jean-Charles 2 (1/1διπ., 0/1τριπ. 3ριμπ.), Ellis 4 (2/2διπ., 4ριμπ., 1ασ., 1κλεψ., 2κοψ.), McKissic 7 (5/6βολ., 1/1διπ., 0/1τριπ., 4ριμπ.).

ZALGIRIS KAUNAS (Schiller): Walkup 6 (2), Lekavicius 6 (2ριμπ., 3ασ.), Hayes 2 (7ριμπ.), Jankunas, Milaknis 6 (2), Geben 2 (5ριμπ.), Rubit 4 (3ριμπ., 1κοψ.), Jokubaitis 12 (1τριπ., 3ριμπ., 3ασ., 1κλεψ.), Vasturia 2, Grigonis 15 (1τριπ., 6ριμπ., 4ασ., 4λαθ.), Lauvergne 13 (3ριμπ., 1κλεψ.).