Πέρασαν από το Τορόντο οι Ρόκετς, ήττα-έκπληξη για τους Σίξερς στην Ουάσινγκτον (vids)

Οι Ρόκετς επανήλθαν στις νίκες με «διπλό» στην έδρα των Ράπτορς, πάλι ήττα για την Φιλαντέλφια εκτός έδρας, επιστροφή στις νίκες για Σανς με κομβικό Ρούμπιο στη παράταση
Πέρασαν από το Τορόντο οι Ρόκετς, ήττα-έκπληξη για τους Σίξερς στην Ουάσινγκτον  (vids)

Οι Ρόκετς μοίρασαν τις «αρμοδιότητες» και πέρασαν από την έδρα των Ράπτορς με 109-119. Οι «Ρουκέτες» πέτυχαν 22 τρίποντα και είχαν 5 παίκτες με 16+ πόντους στον αγώνα. Συγκεκριμένα, ο Μπεν ΜακΛέμορ ξεχώρισε με 28 πόντους, ενώ ο «τριπλός» Ράσελ Ουέστμπρουκ τελείωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ και 11 ασίστ έχοντας  στο «λογαριασμό» του τους 6 τελευταίους πόντους της ομάδας του.Τέλος, ο Χάρντεν έμεινε μετά από πολύ καιρό κάτω από τους 30 έχοντας 23 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ σημαντικός για την εξέλιξη του αγώνα ήταν ο Τάκερ με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από την άλλη, οι Ράπτορς ήταν πολύ άστοχοι κυρίως στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού και παρά τους 24 πόντους του Πασκάλ Σιάκαμ και τους 20 του ΦανΒλιτ δεν μπόρεσαν να φτάσουν στη νίκη και υπέστησαν την 2η συνεχόμενη ήττα.

Η Φιλαντέλφια έδειξε για ακόμη μία φορά την αδυναμία της εκτός έδρας και γνώρισε την ήττα με 119-113 από τους Ουίζαρντς. Παρά το καλό ξεκίνημα, η ομάδα του Μπρετ Μπράουν έπαθε «μπλακ-αουτ» στη 2η περίοδο και βρέθηκε να κυνηγάει διψήφια διαφορά στη 3η και στη 4η περίοδο με αποτέλεσμα να γνωρίσει ακόμη μία ήττα εκτός έδρας. Για την ομάδα του Σκοτ Μπρουκς, ο Ρούι Χατσιμούρα αποτέλεσε τον «παίκτη-κλειδί» καθώς πέτυχε σημαντικά καλάθια στη 4η περίοδο και τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από κοντά και ο συνήθης ύποπτος Μπράντλεϊ Μπιλ με 26 πόντους, ενώ σπουδαία εμφάνιση έκανε ο Μπέρτανς που πέτυχε 19 πόντους, μόνο στη 2η περίοδο, στο δρόμο για τους 25, με τους οποίους ολοκλήρωσε την αναμέτρηση. Για τους Σίξερς τα αβίαστα λάθη ήταν για ακόμη μία φορά το πρόβλημα τους εκτός έδρας με τους Εμπίντ και Σίμονς να έχουν τα 15 από τα 21 και πάρα την καλή εμφάνιση τους καθώς ο σέντερ από το Καμερούν πέτυχε 26 πόντους και μάζεψε 21 ριμπάουντ, ενώ ο Σίμονς είχε 17 με 10 ασίστ, γνώρισαν ακόμη μία ήττα μακριά από την πόλη της αδελφικής αγάπης. Πρώτος σκόρερ των ηττημένων ήταν ο Τομπάιας Χάρις με 33 πόντους.

Το Ντένβερ ήταν ασταμάτητο στο «Square Garden» της Νέας Υόρκης «διαλύοντας» τους Νικς με 92-129. Οι «Σβώλοι» δεν διατήρησαν στο παρκέ κανέναν παίκτη τους πάνω από 26' με τον Ουίλ Μπάρτον να έχει 17 πόντους. Το 35-29 της πρώτης περιόδου έγινε γρήγορα +22(67-45) στο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να είναι ανήμποροι να αντιδράσουν. Πέρα από τον Μπάρτον, οι Νάγκετς είδαν τον Τζέρεμι Γκραντ να έρχεται από τον πάγκο και να προσθέτει 16 πόντους, ενώ το ίδιο έκαναν οι Μόρις(15) και Μπίσλι(14). Από την άλλη, για το σύνολο του Φίζντέιλ, μόνο ο Μίτσελ Ρόμπινσον διασώθηκε με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Με τον Ντέβιν Μπούκερ να «πυροβολεί» αδιακρίτως από την περίμετρο και τον Ρίκι Ρούμπιο να είναι κομβικός στη παράταση, οι Σανς επέστρεψαν στις νίκες επικρατώντας των Πέλικανς με 132-139. Οι «Ήλιοι» δέχτηκαν  επιμέρους 34-18 στη τέταρτη περίοδο, αλλά βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα στη παράταση με τον Ρούμπιο να έχει 4 πόντους και μία ασίστ σε κάρφωμα του Καμίνσκι, τα οποία διαμόρφωσαν  το 135-129 με 1:55 να απομένει. Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν ψύχραιμοι στη συνέχεια και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους. Για τους νικητές, ο Ντέβιν Μπούερ ήταν καθοριστικός με 44 πόντους(21 από αυτούς στη 3η περίοδο), ενώ ο Ρούμπιο είχε 13 πόντους, 15 ασίστ και 6 ριμπάουντ με τους Καμίνσκι και Καμ Τζόνσον να εκτελούν με μεγάλη ευχέρεια από το τρίποντο και να τελειώνουν την αναμέτρηση με 20 και 18 πόντους, αντίστοιχα. Για τους «Πελεκάνους», ο Ρέντικ είχε 26 , ο Χόλιντεϊ 23 και ο Ίνγκραμ 21 πόντους.