LUAVI header ad

Πέρασε από την Ρωσία ο Ερ. Αστέρας με «σούπερ» Μπάρον και Μπράουν

Ο Ερ. Αστέρας μετά...κόπων και βασάνων επικράτησε της Ζενίτ με 65-58 και "αναζοπύρωσε" τις ελπίδες του για 8άδα.

Δύο πρόσωπα είχε το πρώτο μέρος και για τις δύο ομάδες. Η Ζενίτ ξεκίνησε μουδιασμένα, χωρίς σαφή προσανατολισμό, αρκούμενη περισσότερο στα σουτ από τα 6,75 και χωρίς ιδιαίτερα σκεπτόμενες επιθέσεις, αφήνοντας τον Αστέρα να υπερισχύει. Στην συνέχεια όμως ανέβασε στροφές και μέσα από την καλή της άμυνα και την ευστοχία στα τρίποντα (40% στο ημίχρονο) κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό παρά τα πολλά χαμένα ριμπάουντ με τον Αγιόν παράλληλα να έχει περιοριστεί σημαντικά. Ο Άιβερσον κατάφερε να καλύψει το "κενό" του Μεξικανού (4π,4ρ 3ασ) και τον Χόλινς να βάζει επίσης την σφραγίδα του με 9 πόντους. Στο δεύτερο μέρος πόνεσαν...τα μάτια μας με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται πολύ στο σκοράρισμα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τρόπο να πάρουν τη νίκη. Καταστροφικό το δεύτερο ημίχρονο για τον Πλάθα, με την ομάδα του να σημειώνει μόλις 18 πόντους! Ο Μπάρον έκανε τεράστιο παιχνίδι με 26 πόντους και αν δεν ήταν αυτός ενδεχομένως οι Σέρβοι να είχαν ηττηθεί ακόμη και από αυτή την Ζενίτ, αφού και αυτοί σημείωσαν μόλις 28 πόντους σε όλο το δεύτερο μέρος. Τεράστιες βοήθειες και από το Μπράουν με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.Από την άλλη μεριά, ισχύει το ρητο "στους τυφλούς βασιλεύει ο μονοφθαλμος". Έτσι, αυτοί που ξεχώρισαν ήταν οι Χόλινς και Τόμας με 14 και 11 πόντους αντίστοιχα. Τραγικά στατιστικά για τους γηπεδούχους που ολοκλήρωσαν το ματς με 32% στο δίποντα και 30% στα τρίποντα!

Το ματς:

Αναγνωριστικού χαρακτήρα ήταν περισσότερο το ξεκίνημα του παιχνιδιού. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να υπερτερούν ελαφρώς, κυρίως λόγω των ριμπάουντ που ήλεγχαν. Ο Αστέρας στόχευε κυρίως στο ζωγραφιστό, με τον Στίματς να κάνει παράλληλα το ντεμπούτο του, ενώ οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να σπάσουν την καλή άμυνα των Σέρβων από τα 6,75 χωρίς όμως ιδαιαίτερη επιτυχία. Κάπως έτσι, η περίοδος έκλεισε με ένα ελαφρύ προβάδισμα της ομάδας του Σάκοτα, 16-20.

Οι Ρώσοι όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι θέλοντας να παίξουν πιο ορθoλογικά και γύρισαν την κατάσταση, σφίγγοντας παράλληλα την άμυνα μέσα στη ρακέτα και έφτασαν να προηγούνται ως και +7. Με πλουραλισμό στην επίθεση, η ομάδα του Πλάθα άφησε πίσω το κακό ξεκίνημα και παρά τη χαμένη μάχη των ριμπάουντ (μόλις 9 έναντι 18) κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό και να μην αφήσει τους Σέρβους να σουτάρουν από το τρίποντο, οδηγώντας τους στη ρακέτα όπου και έκλεισε το ημίχρονο με 12/22, ενώ είχε σουτάρει μόλις 6 σουτ τριών πόντων ευστοχώντας όμως στα 4. Οι φιλοξενούμενοι διασώθηκαν μέσω του Μπάρον και του Μπράουν οι οποίοι έκαναν όλη την δουλειά και δεν άφησαν την Ζενίτ να ξεφύγει στο σκορ έχοντας 14 και 12 πόντους έκαστος, με τον τελευταίο μάλιστα να σκοράρει με τη λήξη του χρόνου μειώνοντας σε 40-37 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Σκληρές άμυνες στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με αρκετό...ξύλο και μόλις ένα καλάθι στα πρώτα 3 λεπτά. Στην συνέχεια οι Ρώσοι είχαν "σκαλώσει" επιθετικά κάνοντας σχεδόν σε κάθε επίθεση το ίδιο λάθος. Προσπαθούσαν να βρουν τον ψηλό στο ποστ αλλά η καλή άμυνα των Σέρβων και είτε σούταραν στη λήξη είτε υπέπεφταν σε λάθος, με αποτέλεσμα να έχουν μόλις 2 πόντους στο πρώτο μισό έχοντας...φάει ένα μικρό επί μέρους 2-6. Η ομάδα του Πλάθα είχε τεράστια έλειψη σε δημιουργία και φυσικά φαντασία. Αδυνατούσε να σκοράρει και αυτό αποτυπώνεται και στην στατιστική, όπου πέτυχε μόλις 7 πόντους σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Σάκοτα να συνεχίζει το...παρτυ στα ριμπάουντ (28 έναντι 17) όμως το κακό ποσοστό στα δίποντα (15/34) δεν της επέτρεψε να ξεφύγει στο σκορ. Έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους στο +4, 47-51.

Όπως και σε όλο το υπόλοιπο ματς, έτσι και στο τελευταίο...μέρος της παράτασης οι άμυνες ήταν κυρίαρχες. Σκληρές, στα όρια του φάουλ και από τις δύο πλευρές, με το επί μέρους σκορ στο πρώτο μισό να είναι 2-2! Ο Μπάρον οδηγούσε εκ του ασφαλούς τους Σέρβους οι οποίοι αν και σκόραραν...με το σταγονόμετρο δεν απειλούνταν ιδιαίτερα. Οι φιλοξενούμενοι στην συνέχεια βρήκαν κάποιους πόντους μέσω των Μπράουν και Γκιστ οι οποίοι ουσιαστικά "κλείδωσαν" τη νίκη για την ομάδα τους περίπου 2 λεπτά πριν το φινάλε του παιχνιδιού δίνοντας προβάδισμα 6 πόντων στον Ερ. Αστέρα.

Οι Ρώσοι προσπάθησαν για λίγο όμως στην συνέχεια δεν στάθηκαν στο ύψος της περίστασης και μοιραία ηττήθηκαν με το τελικό σκορ να το γράφει και πάλι ο Μπάρον, 58-65 και έδωσε μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του. Με διαφορά ο κορυφαίος του ματς με 26 πόντους και 5/6 τρίποντα, ακολούθησε ο Μπράουν με 18 και 9 ριμπάουντ. Καλό ντεμπούτο για Στίματς που βοήθησε σε αρκτούς τομείς. Από την άλλη οι Χόλινς και Τόμας με 14 και 11 πόντους αντίστοιχα. Στο 7-9 πλέον η ομάδα του Σάκοτα που κερδίζει σιγά σιγά έδαφος για την 8άδα, στον πάτο της βαθμολογίας οι Ρώσοι με 4-12.