Πήρε τη ματσάρα στην παράταση η Αρμάνι!

Η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε δύσκολα της Γκραν Κανάρια με 104-106 εκτός έδρας στην παράταση για την 21η αγωνιστική της φετινής Ευρωλίγκας.

Μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία επιβλήθηκε με 104-106 της Γκραν Κανάρια στην Ισπανία για την 21η αγωνιστική της φετινής Ευρωλίγκας. Εκπληκτικό παιχνίδι από τον Νάναλι στο ντεμπούτο του, δίνοντας τη νίκη στη νέα του ομάδα.

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν... καυτός στην αρχή της αναμέτρησης, ο Ντι Τζέι Στρόμπερι, όμως, με δύο εύστοχα τρίποντα έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης για την ομάδα του, που έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη (28-27). Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε, με τους παίκτες της Γκραν Κανάρια να βρίσκουν πιο εύκολα τους διαδρόμους προς το καλάθι των αντιπάλων τους και έχοντας για όπλο και την βελτιωμένη άμυνά τους, πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενοι (46-39).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της περιόδου, οι Τζέιμς και Μίτσοβ, όμως, κράτησαν όρθια την ομάδα τους και κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ, με την Αρμάνι να μπαίνει μπροστά στο σκορ (67-68). Η Αρμάνι είχε υπομονή στην επίθεση, βρήκε λύσεις από τους Όμιτς και Νάναλι, αλλά ο Έρικσον με ένα τρελό τρίποντο έστειλε το ματς στην παράταση, καθώς ο Νάναλι εν συνεχεία αστόχησε στην προσπάθειά του (89-89).

Εκεί, οι Μιλανέζοι έμειναν συγκεντρωμένοι, σε αντίθεση με τους Ισπανούς και κατάφεραν τελικά να επικρατήσουν με 104-106.

Δεκάλεπτα: 28-27, 46-39, 67-68, 89-89, 104-106 (παρ.).

Γκραν Κανάρια (Γκαρθία): Ολιβέρ 2, Χάνα 12 (2), Έρικσον 28 (5), Βένε 8 (1), Μπάλβιν 6,. Μπάεζ 8, Πασέζνικς 9, Πάουλι 2, Ραμπασέδα 5 (1), Στρόμπερι 10 (3), Φίσερ 2, Τιλί 12 (2).

Αρμάνι Μιλάνο (Πιανιτζάνι): Τζέιμς 22 (2), Μίτσοβ 24 (2), Γκουντάιτις 6, Μπέρτανς 6 (2), Κουζμίνσκας 12, Τσιντσιαρίνι, Νάναλι 22 (2), Μπερνς, Μπρουκς 4, Τζέρελς 4, Όμιτς 6.