Πήρε το ντέρμπι η Φενέρ

Η Φενερμπαχτσέ ήταν η μεγάλη νικήτρια του Τούρκικου ντέρμπι, καθώς επικράτησε με 81-70 της Εφές, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Euroleague.

Ρεβάνς για την πρόσφατη ήττα της στο Τούρκικο πρωτάθλημα από την Εφές, πήρε η Φενέρ, η οποία επικράτησε με 81-70. Με τη νίκη αυτή , η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έφτασε στο 2-1 στη διοργάνωση, την ίδια ώρα που η Εφές, παραμένει δίχως νίκη, έπειτα από 3 αγωνιστικές.

Η Εφές ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και πήρε μια διαφορά 5 πόντων στο τέλος της πρώτη περιόδου(15-20). Στη συνέχεια η Φενερμπαχτσέ αντέδρασε και ισορρόπησε τα πράγματα, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες(34-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο κρίθηκε το παιχνίδι, καθώς η Φενέρ ήταν αποτελεσματική σε άμυνα και επίθεση και πήρε αέρα 10 πόντων, με τη γ' περίοδο να κλείνει στο 62-52, υπέρ των γηπεδούχων. Στη συνέχεια, η Εφές προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι, καταφέρνοντας να μειώσει τη διαφορά στους 7 πόντους (74-67), με τρίποντα του Σιμόν, όμως η ομάδα του Κώστα Σλούκα, έβρισκε απαντήσεις και με τρίποντα των Ουαναμέικερ και Γκούντουριτς, κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα κι έτσι ήρθε η νίκη για τη Φενερμπαχτσέ με 81-70.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γιαν Βέσελι με 15 πόντους, με τον Ουαναμέικερ να προσθέτει άλλους 14. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Κώστα Σλούκα με 9 πόντους, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά, ο Κρούνοσλαβ Σιμόν ήταν πρώτος σκόρερ για την Εφές με 20 πόντους, με τον Μπράιαντ Ντάνστον, να προσθέτει άλλους 14.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 34-34. 62-52, 81-70.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά εδώ

Την επόμενη αγωνιστική η Φενερ, ταξιδεύει στην Αθήνα, για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό(27/10,21:30) και η Εφές υποδέχεται την ΤΣΣΚΑ Μόσχας(27/10), 19:45).