Παναθηναϊκός-Λάρισα 69-60: Έκανε αγγαρεία και το μόνο καλό ήταν ο Παπαγιάννης

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε την Λάρισα με 69-60 σε ένα ματς που το «τριφύλλι» ήταν κακό και έδειξε ότι έκανε αγγαρεία, αλλά είχε ως κέρδος τον Παπαγιάννη

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να κέρδισε την Λάρισα με 69-60 στην πρεμιέρα της Basket League, αλλά από το σημερινό (25/10) ματς θα κρατήσει μόνο την επιβλητική εμφάνιση του Γιώργου Παπαγιάννη. Ο «Big Papa» που έχει ακούσει διάφορα ως τώρα έβαλε 22 πόντους με 4/4 βολές και 9/12 δίποντα), πήρα 6 ριμπάουντ, έκανε 2 κλεψίματα και έριξε και 2 τάπες κι όλα αυτά σε 19΄.09΄΄.

Από όλα τα υπόλοιπα όσα έγιναν στο ματς με τους Θεσσαλούς το «τριφύλλι» δεν θέλει να θυμάται τίποτα. Η ομάδα που την περασμένη Πέμπτη είχε κερδίσει τη Fener στο ίδιο γήπεδο, έδειξε ότι έκανε αγγαρεία. Ήταν κακή, έδειξε ότι έχει θέμα στο «1». Έκανε 20 λάθη! Είδε τους φιλοξενούμενους να παίρνουν 15 επιθετικά ριμπάουντ στην πράσινη ρακέτα. Είχε το… σχολικό ποσοστό του 18% στα τρίποντα (3/16).

Από την άλλη η Λάρισα αξίζει κάθε «μπράβο». Έβγαλε το λάδι του Παναθηναϊκού. Ο Goodwin ζόρισε τους «πράσινους» ψηλούς και τελείωσε το ματς με double – double (16 πόντοι, 10 ριμπάουντ). Εξαιρετικός ήταν και ο Smith (16π.), ενώ ο Webb έβαλε μόνο 4 πόντους, αλλά πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 3 κλεψίματα και είχε και 1 κόψιμο.

Είχε θέματα από το ξεκίνημα

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός πήγε την μπάλα κοντά στο καλάθι με τους Παπαγιάννη (5π.), Auguste (8π.) και μάλιστα αυτοί έβαλαν και τους 13 πόντους της ομάδας στην περίοδο αυτή.

Η ομάδα δεν επέμενε στο τρίποντο, αλλά δεν είχε και πολύ το μυαλό της στην άμυνα, ενώ έχασε τα ριμπάουντ (13-12) και το πιο κακό ήταν πως έκανε πολλά λάθη (6 συνολικά).

Έτσι η Λάρισα ήταν μπροστά στο σκορ στο ξεκίνημα (8-9 στο 5΄.30΄΄), αλλά ο Παναθηναϊκός ανέβηκε κάπως στη συνέχεια και τελικά το 10λεπτο έληξε 13-11 υπέρ των «πράσινων».

Σοβαρεύτηκε ο Παναθηναϊκός

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε έτρεξε ένα σερί 6-0 στα πρώτα 1.49΄΄ και πήγε στο +10 (21-11 στο 8΄.49΄΄).

Έκοψε στροφές, τον έπιασε η Λάρισα

Το «τριφύλλι» χαλάρωσε όμως, μετά το 13’.13΄΄  (23-14), ενώ κόλλησε στη ζώνη των Θεσσαλών. Από την άλλη συνέχισε να παίζει άμυνα με τα μάτια, να δείχνει ότι έχει θέμα στον «άσο», ενώ έκανε και πάλι πολλά λάθη (5 στην περίοδο αυτή)

Έτσι η Λάρισα έκανε ένα σερί 6-0 και μείωσε τη διαφορά στους 3 πόντους (23-20 στο 15΄.50΄΄) και στο 17΄.16΄΄ οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο -2 (25-23).

Ο Παναθηναϊκός δεν έδειχνε σημεία ανάκαμψης και έτσι η Λάρισα πλησίασε και στον πόντο 31-30 στο 19΄.13΄΄.

Αυτό ήταν τελικά και το σκορ του πρώτου μέρους, όπου ο Παναθηναϊκός έδειχνε να έχει τεράστια θέματα στην οργάνωση, έκανε πάρα πολλά λάθη (11 στο πρώτο ημίχρονο) σε ένα ματς που δεν ήταν δα και ντέρμπι.

Από την άλλη, έχασε τα ριμπάουντ, η Λάρισα του έκανε 6 κλεψίματα. Και κερασάκι στην ξινή τούρτα ήταν το 11% στα τρίποντα (1/9).

Ξεκίνησε καλά, αλλά κοιμήθηκε και η Λάρισα έφερε το ματς στα ίσια

Ο Παναθηναϊκός έδειξε σημεία σοβαρότητας στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, έκανε ένα επιμέρους σκορ 11-2 και πήγε στο +10 (42-32 στο 23΄.43΄΄), αλλά η Λάρισα απάντησε με ένα σερί 8-0  και πλησίασε στους 2 πόντους (42-40 στο 25΄.22΄΄) και με ένα συνολικό επιμέρους σκορ 11-1 (από το 42-32) ισοφάρισε το ματς στο (43-43 στο 26΄.35΄΄).

Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός έδειξε ίχνη σοβαρότητας και έτσι έκανε ένα επιμέρους σκορ 8-2 και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε 51-44.

Αποφάσισε να καθαρίσει το ματς

Στην 4η περίοδο το «τριφύλλι» έκρινε ότι πρέπει να τελειώνει με το ματς μετά το 31΄.39΄΄ (52-47). Έτσι ανέβασε στροφές και πήγε στο +11 (62-50) στο 35΄.16΄΄ και ουσιαστικά όλα τελείωσαν εκεί.

«Χωρίς» Nedovic, Παπαπέτρου, Βουγιούκα

Ο Παναθηναϊκός έπαιζε χωρίς τον Nemanja Nedovic, Ιωάννη Παπαπέτρου και Ίαν Βουγιούκα. Ο Σέρβος δεν έχει τίποτα, αλλά έμεινε εκτός 12άδας για να ξεκουραστεί. Την θέση του Nedovic στην 12άδα πήρε ο Νίκος Δίπλαρος.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ταλαιπωρείται από ενοχλήσεις στα πλευρά, ενώ ο Ίαν Βουγιούκας ταλαιπωρείται από μια θλάση στη γάμπα.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 31-30, 51-44, 69-60.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Auguste 8 (3ριμπ., 1ασ., 1κλεψ.), Κασελάκης 10 (1), Foster 4 (0/4τριπ., 5ριμπ., 5ασ.), Μήτογλου 5 (1τριπ., 4ριμπ., 6λαθ.), Sant-Roos (3ριμπ., 5ασ.), Παπαγιάννης 22 (4/4βολ., 9/12διπ., 6ριμπ., 2κλεψ., 2κοψ.), Μποχωρίδης 3, Δίπλαρος, Καλαϊτζάκης 2, Sykes 7 (1/5τριπ., 3ριμπ., 1ασ.), White 4 (5ριμπ., 2ασ.), Bentil 4 (5ριμπ., 4ασ.).

ΛΑΡΙΣΑ (Γαβριήλ): Brown 8 (1), Goodwin 16 (6/8βολ., 5/14διπ., 10ριμπ., 1ασ.), Webb 4 (12ριμπ., 1ασ., 3κλεψ., 1κοψ.), Rush 11 (3/5τριπ.), Smith 16 (4/4βολ., 3/8διπ., 2/3τριπ. 2ριμπ., 2ασ., 2κλεψ.), Κώττας, Καμπερίδης (3ριμπ.), Μούρτος 2, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 3 (1).

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Τίμησαν τον Γιώργο Πατούλη

Πριν το ματς ο ΕΣΑΚΕ τίμησε τον Περιφερειάρχη  Αττικής, Γιώργο Πατούλη, για την προσφορά του στο άθλημα. Την τιμητική πλακέτα στον Γιώργο Πατούλη απένειμε εκ μέρους του Διοικητικού Συμβουλίου του ΕΣΑΚΕ ο πρόεδρος της ΚΑΕ Παναθηναϊκός Παναγιώτης Τριαντόπουλος.