ΠΑΟΚ: Εύκολη νίκη κόντρα στην Ελευθερούπολη (+pics)

O ΠΑΟΚ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο φιλικό παιχνίδι που φιλοξένησε στην PAOK Sports Arena κόντρα στον ΓΣ Ελευθερούπολης, τον οποίο και νίκησε με χαρακτηριστική άνεση με 92-52.

Όλη η δουλειά έγινε στο πρώτο ημίχρονο για τους Θεσσαλονικείς, και συγκεκριμένα στη δεύτερη περίοδο, όταν και κατάφεραν να δεχθούν μόλις 7 πόντους σε 10 λεπτά και ταυτόχρονα να πετύχουν 32 οι ίδιοι, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 34 (52-18).

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι συνέχισαν σε υψηλούς ρυθμούς τόσο στο επιθετικό όσο και στο αμυντικό πλαίσιο, και κατάφεραν έτσι να φτάσουν σε ακόμα μια νίκη στη φετινή off- season τους παίζοντας θελκτικό μπάσκετ για το μεγαλύτερο διάστημα του ματς.

Ο Love με 14 πόντους και οι Γιάνκοβιτς και Griffin με 10 ήταν οι πρώτοι σκόρερ και οι κύριοι διακριθέντες για τον Δικέφαλο του Βορρά, που συνολικά αντίκρισε όλους τους παίκτες του πλην του Κωνσταντινίδη να σκοράρουν, αλλά και 7 να πετυχαίνουν πάνω από 7 πόντους.
Από την άλλη μεριά, ο Jovanovic ήταν ο πρώτος σκόρερ με 11 πόντους, με τον Ναούμη να ακολουθεί με 10.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 52-18, 73-37, 92-52

ΠΑΟΚ Mateco: Χριστοδούλου 7, Λοβ 14, Γκρίφιν 10, Καμπερίδης Μ., Καμαριανός 2, ΝτιΛέο 6 (2), Καραγιαννίδης 4, Ρούμογλου 5 (1), Καμπερίδης Γ. 9 (3), Κάρτερ 3 (1), Τζόουνς 7, Τολιόπουλος 7 (1), Γιάνκοβιτς 10, Ογκμπέιντε 8, Θ.Κωνσταντινίδης.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ: Τουτζιαράκης 9, Ναούμης 10 (2), Γοργόνης, Ερμείδης 4, Σκουλίδας 9 (1), Καρακεχαγιάς 1, Πάτρας 3 (1), Γεωργίου, Γιοβάνοβιτς 11 (1), Σταμπουλής 5.