ΠΑΟΚ-Ηρακλής 79-72: Ξύπνησε στο τέταρτο δεκάλεπτο, σώριασε τον «γηραιό»

Ο ΠΑΟΚ είδε τον Ηρακλή να του βγάζει το λάδι, ως το 3ο δεκάλεπτο, αλλά στο 4ο ο «δικέφαλος» πήρε μπροστά και έτσι έριξε ανάσκελα τον «γηραιό» (79-72), πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και συνεχίζει ακάθεκτος

Ο ΠΑΟΚ είδε τον Ηρακλή να του κάνει την ζωή δύσκολη, αλλά στο 4ο δεκάλεπτο αγρίεψε πάτησε το γκάζι ως το τέρμα, ενώ οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να μένουν από βενζίνη. Έτσι ο «δικέφαλος» έριξε ανάσκελα τον «γηραιό» με 79-72 στο κλειστό της Πυλαίας, πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και συνεχίζει ακάθεκτος την πτήση που έχει ξεκινήσει μετά τον ερχομό του Άρη Λυκογιάννη στον πάγκο.

Ο ΠΑΟΚ έχει πλέον 5 νίκες στα 6 τελευταία παιχνίδια του και πήγε στο 6-5, ενώ ο Ηρακλής πήγε στο 5-7.

Ο «δικέφαλος» είχε ως μεγάλα όπλα στο σημερινό ματς την άμυνα που έπαιξε στην 4η περίοδο, το 52% που είχε στα τρίποντα (10/19), τη νίκη του στα ριμπάουντ (36 με 8 επιθετικά έναντι 26 του αντιπάλου του), τους 41π. που πήρε από τον πάγκο του. Από την άλλη, όμως, έκανε 16 λάθη, έναντι 12 ασίστ.

Κορυφαίος του ΠΑΟΚ ήταν ο Griffin (16π., με 2/3τριπ., 3ριμπ., 2ασ., 2κλεψ.), ο οποίος έκανε πάντως, 4 λάθη. Αξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Love (ξύπνησε στην επανάληψη, ενώ είχε απολογισμό 12π., 6ριμπ., 3ασ.) και Konate (10π., 8ριμπ.).

Ο Ηρακλής σούταρε με το τρομερό 72% στα δίποντα (21/29), αλλά στα τρίποντα… διέλυσε τα στεφάνια και είχε μόλις 22% (7/31). Πέτυχε 32π. στο «ζωγραφιστό» και 17 από τα αντίπαλα λάθη, αλά πήρε μόλις 18π. από τους «παγκίτες» του, εν΄ώ είχε 13 λάθη, έναντι 12 ασίστ.

Από τους ηττημένους ο Hanlan είχε 17π. αλλά μξε 1/6τριπ., ενώ ο Kαββαδάς έφτασε μια ανάσα από άλλο ένα double – double (10π., 9ριμπ.).

Φουριόζος ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα, «κόλλησε» ο «γηραιός»

Το παιχνίδι άρχισε με καιθυστέρηση κάποιων λεπτών, καθώς το ρολόι του χρόνου πάνω από τη μια μπασκέτα δεν λειτουργούσε και δεν φτιαχνόταν με τίποτα.

Τελικά το τζάμπολ έγινε και ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος στο παρκέ. Πίεσε, έτρεξε, έκλεισε την άμυνά του προς τα μέσα για να περιορίσει τον Καββαδά, χτύπησε κοντά στο καλάθι, βρήκε 8π. στο «ζωγραφιστό», ενώ ο Ηρακλής έπαιζε άμυνα με τα μάτια και είχε «κολλήσει» και στην επίθεση.

Έτσι ο «δικέφαλος» πήρε φόρα μετά το 0-2 στο 1΄.53΄΄ έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 19-4 και προηγήθηκε με 19-6 στο 7΄.55΄΄.

Συνήλθε ο Ηρακλής

Ο Ηρακλής έδειξε να συνέρχεται στη συνέχεια. Ο «γηραιός» έτρεξε ένα σερί 7-0 και κατέβασε την διαφορά στους 6 πόντους (19-13 στο 9΄.28΄΄) και το δεκάλεπτο έληξε τελικά 21-13 με ένα καλάθι του Konate.

Στην 2η περίοδο ο Ηρακλής συνέχισε στο ίδιο τέμπο. Ο ΠΑΟΚ έδειξε να αντιδρά, αλλά δεν μπορούσε να πάρει μια σημαντική διαφορά και έτσι στο 21΄.11΄η διαφορά παρέμεινε στους 6 πόντους (23-17).

Μίνι ξέσπασμα ΠΑΟΚ, άμεση απάντηση Ηρακλή και «Χ»

Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα ξέσπασμα με ένα σερί 5-0 και πήγε στους 11 πόντους (28-17 στο 12΄.10΄΄). Ο Ηρακλής όμως, απάντησε αμέσως με ένα επιμέρους σκορ 13-2 μέσα σε 2,5 λεπτά και έφερε το ματς στο «Χ» (30-30 στο 14΄.44΄΄).

Μάχη σώμα με σώμα

Στη συνέχεια έγινε μάχη σώμα με σώμα και το ματς ήταν ντέρμπι με τα όλα του. Το ημίχρονο έληξε τελικά 40-38.

Το ίδιο σκηνικό διατηρήθηκε και στην επανάληψη. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά το 3ο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 47-40 στο 22΄.11΄΄, αλλά ο Ηρακλής όχι μόνο ισορρόπησε το ματς, αλλά έκανε ένα επιμέρους σκορ 11-2 και πέρασε μπροστά με 49-51. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 7-0, προσπέρασε (56-51 στο 29΄.14΄΄) και το δεκάλεπτο έληξε 57-56.

Προσπέραση Ηρακλή, κρεσέντο ΠΑΟΚ με σερί 15-0!

Στην 4η περίοδο ο Ηρακλής έκανε νέα προσπέραση (57-58 στο 30΄.54΄΄). Εκεί όμως, ο ΠΑΟΚ… αγρίεψε και έπαιξε άμυνα που σπάει κόκαλα, ενώ ο «γηραιός» έκανε λάθη, έσπασε τα καλάθια και η άμυνά του έμπαζε από παντού και ειδικά από την περιφέρεια.

Ο «δικέφαλος» έκανε ένα σερί 15-0 και πήγε στο +14 (72-58 στο 35΄.38΄΄) με τον Ηρακλή να τα έχει… σπάσει και να έχει 0/5τριπ., 0/2διπ. και να έχει 2 λάθη. Και το ματς κρίθηκε φυσικά εκεί.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 40-38, 57-56, 79-72.

ΠΑΟΚ (Άρης Λυκογιάννης): Griffin 16 (2τριπ., 3ριμπ., 2ασ., 2κλεψ., 4λαθ.), Τσαλμπούρης 5 (1), Κακλαμανάκης 6 (4ριμπ.), Καμπερίδης 3 (1τριπ., 5ριμπ.), Mitroy-Long 8 (2τριπ., 2ριμπ., 2ας., 2κλεψ., 1κοψ.), Beech 5 (1), Konate 10 (8ριμπ.), Love 12 (1τριπ., 6ριμπ., 3ασ.), Μαργαρίτης 5 (1), Παπαντωνίου, Turner 9 (1).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Αστέριος Καλύβας): Enechionyia 8 (0/4τριπ., 6ριμπ., 2ασ., 3κλεψ.), Suggs 9 (1), Καββαδάς 10 (5/7διπ., 9ριμπ., 2κοψ.), Bowlin 10 (2), Hanlan 17 (1/6τριπ.), Σχίζας, Τσαϊρέλης 4, Moore 3 (1), Βεργίνης, Hatcher 11 (2τριπ., 5ασ.).