Παπαπέτρου: Το κάκιστο φεγγάρι του αρχηγού του Παναθηναϊκού (+vids)

Πόσο άσχημα τα πηγαίνει τελευταία ο αρχηγός του «τριφυλλιού»

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ηττηθεί και από τη χειρότερη ομάδα της φετινής EuroLeague, τη Zalgiris, στο Κάουνας με 76-69 χθες, και να παραμείνει στα τελευταία στρώματα του βαθμολογικού πίνακα της διοργάνωσης μετά από 10 παιχνίδια (2-8 ρεκόρ).
Και ο Ιωάννης Παπαπέτρου αποτελεί έναν από τους κυριότερους λόγους για αυτήν την ιστορική κατρακύλα, με τον αρχηγό της ομάδας να διανύει την ενδεχομένως χειρότερη περίοδο της καριέρας του στα σπλάχνα της.

Ουσιαστικά, στα 3 τελευταία παιχνίδια στην Ευρώπη, όπου το «τριφύλλι» μετράει ισάριθμες ήττες από τους Ερυθρό Αστέρα, UNICS Kazan και Zalgiris με 42 πόντους διαφοράς (-14 ανά ματς), ο «Παπ» αριθμεί ΣΥΝΟΛΙΚΑ 26 πόντους (9 ανά βραδιά) σε 99 λεπτά συμμετοχής, όντας διθυραμβικά άστοχος από κάθε σημείο του παρκέ.
Συγκεκριμένα, εκτελεί με 9-39 σουτ εντός πεδιάς (23% ευστοχία), 3-20 τρίποντα (15% ευστοχία) και 5-9 βολές (56% ευστοχία), σε μια τραγική συγκομιδή που εν ολίγοις μεταφράζεται με 26 πόντους σε 44 επιθέσεις (39 σουτ + 5 ταξίδια στις βολές) ή 0.6 πόντους ανά επίθεση, 0.7 πόντους ανά σουτ, 0.3 πόντους ανά λεπτό, 0.4 σουτ ανά λεπτό και 0.1 εύστοχα σουτ ανά λεπτό...

Ταυτόχρονα, στο εν λόγω χρονικό διάστημα, ο Έλληνας forward έχει μοιράσει μόλις 7 ασίστ για 5 λάθη (1.4 ασίστ ανά λάθος), ενώ την ίδια στιγμή έχει συλλέξει μόλις 10 βαθμούς στο PIR (+3 ανά ματς/ -4 από το μέσο όρο του).

Ωστόσο, γενικότερα φέτος είναι ιστορικά μέτριος για τα δεδομένα του, αφού αριθμεί -αν και career high σε σουτ- career low σε ποσοστά εντός πεδιάς, ποσοστά τριπόντων και όγκο λαθών:

4.5-11.5 σουτ (39%/ χειρότερη επίδοση)
1-5 τρίποντα (26%/ χειρότερη επίδοση)
2 ασίστ για 2 λάθη (χειρότερη επίδοση σε λάθη)

Η ουσία όλων αυτών;
Ο Παπαπέτρου κάνει τον Παναθηναϊκό τη χειρότερη επίθεση στο πρωτάθλημα!

Συνολικά, με αυτόν στο παρκέ, το «τριφύλλι» σκοράρει μόλις 99 πόντους ανά 100 κατοχές (109 χωρίς αυτόν/ 12η καλύτερη επίθεση), ενώ γενικότερα το κάνει κατά 18 πόντους ανά 100 κατοχές χειρότερο (2η χειρότερη επίδοση στην ομάδα πίσω από τον Perry).

Αμυντικά, από δική του επιλογή τα τελευταία 2 χρόνια, προκειμένου να έχει περισσότερη ενέργεια στην επίθεση (USG%: 24% φέτος, 22% πέρυσι), είναι αισθητά πιο ανενεργός, με τα μόλις 3 ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ κλεψίματα και τάπες που αριθμεί την τρέχουσα σεζόν να αποτυπώνουν την πάσα αλήθεια (0.3 κλεψίματα + τάπες ανά βραδιά), με την αρμάδα του Δημήτρη Πρίφτη να δέχεται 117 πόντους ανά 100 κατοχές με αυτόν στο παρκέ (χειρότερη επίδοση στην ομάδα/ 111 χωρίς αυτόν), κάτι που τη μετατρέπει αυτόματα στη 4η χειρότερη στην EuroLeague!

Οι αριθμοί λένε την αλήθεια στις περισσότερες των περιπτώσεων, και στη συγκεκριμένη αρκεί να κρατήσουμε το γεγονός πως ο ΠΑΟ είναι κατά 2 πόντους ανά 100 κατοχές χειρότερος χωρίς τον αρχηγό του και θεωρητικά καλύτερο παίκτη του, ενώ με αυτόν κατά 18 πόντους ανά 100 κατοχές, σε μια τεράστια διαφορά που δε μπορεί να δικαιολογηθεί ή να παραληφθεί εξαιτίας της αντικειμενικά τεράστιας αξίας του ως αθλητής.