Περιστέρι-Παναθηναϊκός 68-74: Το κρύο ντους του -12, τον ξύπνησε, τον σοβάρεψε και τον οδήγησε στη νίκη

Ο Παναθηναϊκός ξύπνησε όταν είδε το μαχητικό Περιστέρι να ξεπερνάει τα προβλήματα που είχε και να βρίσκεται στο +12 στο 27΄, και εκεί αγρίεψε, πήρε μπροστά, γύρισε το ματς και έφτασε στη νίκη με 74-68

Το κρύο ντους του -12 ξύπνησε τον Παναθηναϊκό και τον έκανε να σοβαρευτεί. Το τριφύλλι ξύπνησε όταν είδε το μαχητικό Περιστέρι να ξεπερνάει τα προβλήματα που είχε να του κάνει τον βίο αβίωτο και να βρίσκεται στο +12 στο 27΄,  και εκεί ο Παναθηναϊκός αγρίεψε, πήρε μπροστά, γύρισε το ματς και έφτασε στη νίκη με 74-68 στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Ο Παναθηναϊκός πήγε έτσι στο 13-2 και το Περιστέρι στο 9-9.

Οι πράσινοι δεν μπορούν να κρατήσουν και πολλά πράγματα από το σημερινό ματς . Αντε να κρατήσουν την αμυντική αντίδραση μετά το 27΄. Η ομάδα δέχτηκε μόλις 13 πόντους από εκεί ως το τέλος και συνολικά δέχτηκε στην 2η περίοδο μόνο 23 πόντους, έναντι 45 που είχε δεχτεί στο πρώτο.

Αντε να κρατήσει η ομάδα και την εξαιρετική εμφάνιση του Παπαπέτρου (17π. με 3/5τριπ., 5ριμπ., 2ασ., 1κλεψ. και μόλις 1 λάθος) και το γεμάτο παιχνίδι του Sant-Roos (9π., 7ριμπ., 5ασ., 1κλεψ.). Αντε και το «παρών» που φώναξε ο Κασελάκης, ο οποίος ήταν στον… πάγο τελευταία, αλλά πήρε ευκαιρία σήμερα και άλλαξε τις ισορροπίες.

Από κει και πέρα η ομάδα έδειξε ελάχιστα καλά πράγματα και έκανε και 18 λάθη (έναντι 20 ασίστ). Και φυσικά φάνηκε και πάλι το κενό που δημιουργήθηκε ξανά στο «1» μετά τον τραυματισμό του Bray (κάταγμα στο μετακάρπιο).

Στην άλλη πλευρά το Περιστέρι το πάλεψε με νύχια και με δόντια, παρά το ότι έχασε τον Καράμπελα στο ζέσταμα και της χτύπησε και ο Gutierrez στο ματς.

Από τους γηπεδούχους κορυφαίοι ήταν οι Petteway (21π., 2ριμπ., 4ασ., 2κλεψ. και κανένα λάθος σε 34΄.48΄΄) και McLean (15π., 4ριμπμ 2ασ., 2κλεψ.), ενώ «γεμάτο» ματς έκανε ο Βασιλόπουλος (6π., 6ριμπ., 5ασ., 1κοψ.).

To ματς

Το Περιστέρι ξεκίνησε με υψηλή πτήση το παιχνίδι. Πίεσε, χτύπησε με τον ασταμάτητο Petteway, που έκανε πάρτι, απέναντι στην κακή και αργή πράσινη άμυνα Οι γηπεδούχοι με 9π. του Αμερικανού, που δεν έχασε σουτ (3/3διπ., 1/1τριπ.) προηγήθηκαν με 13-9 στο 4΄.48΄΄ έχοντας βάλει τους 8π. από τους 13π. μέσα από το «ζωγραφιστό». Από την άλλη, πάντως, είχαν πολλά λάθη.

Απάντησε ο Παναθηναϊκός με κινήσεις ματ του Kattash, ανταπάντησε το Περιστέρι

Ο Kattash ανακάτεψε την τράπουλα, έβαλε τον Μήτογλου στο «5» και τον Bentil στο «4», έριξε τον Hezonja στο «3», η άμυνα με αλλαγές λειτούργησε και «σταμάτησε» τον Pettewy και ο Παναθηναϊκός έκανε ένα επιμέρους σκορ 9-2 και προηγήθηκε με 15-18 στο 7΄.29΄΄.

Ξαναπήρε μπροστά το Περιστέρι, τρομερό καλάθι Σαλούστρου πίσω από το κέντρο

Το Περιστέρι όμως, ισορρόπησε το ματς και έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 24-21 με ένα απίστευτο τρίποντο buzzer beater του Σαλούτρου πίσω από το κέντρο στην εκπνοή. Οι γηπεδούχοι είχαν ως εκεί από το 15-18 ένα επιμέρους σκορ 9-3.

Ξεκίνησε καλά το Περιστέρι, ξύπνησε με σερί 8-0 ο Παναθηναϊκός

Το Περιστέρι είχε στην 1η περίοδο 8/13διπ., 2/4τριπ, 7ασίστ, 5 λάθη, ενώ βρήκε 16π. από το ζωγραφιστό και 6π. από τα πράσινα λάθη. Ο Παναθηναϊκός είχε 4/9διπ., 2/4τριπ. αλλά 5 λάθη, έναντι 4ασίστ, ενώ είχε βρει μόλις 6π. στο «ζωγραφιστό».

Στην3η περίοδο το Περιστέρι είχε τον έλεγχο στο ξεκίνημα και πήγε στο +5 (29-24 στο 12΄.53΄΄), αλλά ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε, πίεσε έβαλε τα τρίποντα, έκανε ένα σερί 8-0 και με ένα τρίποντο του Παπαπέτρου από τα 8 και βάλε μέτρα προηγήθηκε με 29-32 στο 14΄.16΄΄

Ξέσπασε το Περιστέρι

Το Περιστέρι δεν πτοήθηκε. Οι αλλαγές στην άμυνα του Περιστερίου (έπαιζε ζώνη και μετά το άλλαζε) μπλόκαραν στην επίθεση τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έχασε τελείως την συνοχή του στην άμυνα. Έτσι οι γηπεδούχοι, με μπροστάρη τον Gutierrez έκαναν ένα σερί 7-0 και γύρισαν το ματς (36-32 στο 15΄.58΄΄).

Στο +8 με τους πρώτους πόντους του Τόλα στην Basket League

Η ομάδα της δυτικής όχθης δεν έκοβε ταχύτητα και στο 19΄.10΄΄ πήγε για πρώτη φορά στους 8 πόντους (42-34) μάλιστα τους 2 τελευταίους πόντους του έβαλε ο Τόλα, ο οποίος πέτυχε τους πρώτους του πόντους στην Basket League.

Το ημίχρονο έληξε τελικά 45-37 με τις δυο ομάδες να βάζουν από ένα τρίποντο. Ο Δίπλαρος στα 31΄΄ έκανε το 42-37 και στο 19΄.52΄΄ ο McLean έκανε το 45-37.

Η εικόνα στο πρώτο μέρος

Στο πρώτο ημίχρονο το Περιστέρι είχε 13/21διπ., 3/8τριπ., 14 ασίστ, 8 λάθη, 6 κλεψίματα. Οι γηπεδούχοι πήραν τα ριμπάουντ (19-16), έβαλαν 26π. στο «ζωγραφιστό» και 11π. στον αιφνιδιασμό, βρήκαν 11π. από τα πράσινα λάθη, πήραν 19π. από τους παγκίτες τους.

Στην άλλη πλευρά οι 45π. που δέχτηκε ο Παναθηναϊκός τα λένε όλα για την άμυνά του. Το τριφύλλι είχε μόλις 7/20διπ. (35%), αλλά στο αντίποδα είχε 5/11τριπ. (45%). Είχε 9 ασίστ και 8 λάθη, έκανε μόνο 3 κλεψίματα, βρήκε μόλις 2π. από τα λάθη των γηπεδούχων, πήρε μόνο 12π. από το «ζωγραφιστό» και 2π. από αιφνιδιασμούς και οι παγκίτες του, έβαλαν μόνο 15π.

Έχασε Gutierrez

Το Περιστέρι έχασε τον Guttierz, ο οποίος χτύπησε στην 2η περίοδο, αλλά η ομάδα δεν το έβαλε κάτι. Αντίθετα, πάτησε ακόμα περισσότερο το γκάζι.

Κρεσέντο Περιστερίου και +12

Στην 3η περίοδο το Περιστέρι άστραψε και βρόντηξε και ο Παναθηναϊκός έδειχνε να είναι σε άλλο γήπεδο.

Οι γηπεδούχοι έκαναν αληθινή επέλαση, οι πράσινοι έκαναν άτακτη υποχώρηση και στο 27΄ το Περιστέρι πήγε την διαφορά στους 12 πόντους (55-43 στο 27΄).

Ξύπνησε και αγρίεψε ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός αγρίεψε εκεί. Η είσοδος του Κασελάκη έδωσε πνοή στην ομάδα. Το τριφύλλι σοβαρεύτηκε πίεσε στην άμυνα και έτσι έκανε αρχικά  ένα σερί 9-0 και μείωσε την διαφορά στους 3 πόντους (55-52 στο 31΄.01΄΄).

Ανατροπή με επιμέρους σκορ 19-6

Ο Παναθηναϊκός δεν έλεγε να αφήσει το γκάζι, ούτε να αφήσει την πίεση στην άμυνα, με την οποία αποδιοργάνωσε το Περιστέρι. Έτσι γύρισε ανάποδα το ματς. Στο 33΄.15΄΄ ο Κασελάκης μείωσε στον πόντο (61-60 στο 33΄.15΄΄) με τρίποντο και στο 34΄ ο Παπαπέτρου έβαλε μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό με 61-62 με τους πράσινους να έχουν ως εκεί (από το 55-43 στο 27΄) ένα επιμέρους σκορ 19-6!

Ο Παναθηναϊκός δεν έκοψε ταχύτητα. Πήγε στο +9 στο 38΄.32΄΄ (65-74) και το ματς τελείωσε ουσιαστικά εκεί.

Χωρίς Καράμπελα

Το Περιστέρι έχασε τον Gutierrez την ώρα του ματς (τραυματίστηκε), αλλά έπαιξε και χωρίς τον Ζώη Καράμπελα  (υπέστη πελματιαία απονευρωσίτιδα κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης)

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 45-37, 55-48, 68-74.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Petteway 21 (3/7τριπ., 2ριμπ., 4ασ., 2κλεψ.), Βασιλόπουλος 6 (2τριπ., 6ριμπ., 5ασ., 1κοψ.), McLean 15 (2/4τριπ., 4ριμπ., 2ασ., 2κλεψ.), Jones 6 (5ριμπ.), Μάντζαρης 1 (6λαθ.), Σκορδίλης 4, Τσαϊρέλης 2, Woodard, Σαλούστρος 7 (1τριπ., 7ριμπ., 2ασ.), Τόλα 2, Gutierrez  4 (4ασ.)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Oded Kattash): Παπαγιάννης 10 (5ριμπ., 3ασ., 1κλεψ., 1κοψ.), Παπαπέτρου 17 (4/7διπ., 3/5τριπ., 5ριμπ., 2ασ., 1κλεψ.), White 3 (1), Μήτογλου 5 (1τριπ., 5ριμπ., 3ασ., 1 κοψ.), Sant-Roos 9 (1τριπ., 7ριμπ., 5ασ., 1κλεψ.), Mack 3, Μποχωρίδης 3 (5ριμπ., 1ασ., 1κλεψ.), Auguste, Hezonja 7 (3/3βολ., 2/5διπ., 0/5τριπ., 2ριμπ., 1ασ., 1κλεψ., 1κοψ.), Δίπλαρος 3 (1), Κασελάκης 8 (2/2βολ., 2/2τριπ), Bentil 6.