Προμηθέας-Άρης 90-69: Πάτησε το γκάζι ως το τέρμα στην 4η περίοδο και «καθάρισε»

Ο Προμηθέας πάτησε το γκάζι ως το τέρμα στην 4η περίοδο και «καθάρισε» τον Άρη με 90-69 σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 17η Αγωνιστική της Basket League

Ο Προμηθέας ζορίστηκε στο πρώτο 10λεπτο. Στην συνέχεια, είχε τον έλεγχο, αλλά ο Άρης δεν έλεγε να παραδώσει τα όπλα και δεν τα άφηνε να ξεφύγει. Στην 4η περίοδο όμως, οι Πατρινοί πάτησαν το γκάζι ως το τέρμα, ενώ οι Θεσσαλονικείς έμειναν από βενζίνη και έτσι ο Προμηθέας «καθάρισε» τον Άρη με 90-69 στο «Δ. Τόφαλος» σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 17η Αγωνιστική της Basket League.

O Προμηθέας πήγε έτσι στο 11-5 και ανέβηκε στην 6η θέση, ενώ ο Άρης πήγε στο 6-13.

Οι Πατρινοί είχαν 64% στα δίποντα (24/37) και 47% στα τρίποντα (8/17), έδωσαν 22 ασίστ, έκαναν μόνο 12 λάθη. Έχασαν όμως, τα ριμπάουντ (27-32) και είχαν θέματα με τα 10 επιθετικά που πήραν οι κίτρινοι (εκείνοι είχαν μόλις 2).

Από την άλλη ο Άρης κατόρθωσε να κάνει 24 λάθη (έναντι 16 ασίστ) και δέχτηκε από εκεί 27 πόντους.

Από τον Προμηθέα κορυφαίος ήταν ο Jerian Grant, που φλέρταρε με τo double – double (18π., 8ασ.).

Από τον Άρη πρώτο βιολί ήταν ο Dragicevic (18π., 8ριμπ., αλλά και 4 λάθη).

Το ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Άρης πίεσε, μπλόκαρε τον Προμηθέα με τις άμυνες χώρου, ενώ στην επίθεση οι Decosey, Chalmers, Dragicevic βγήκαν μπροστά και οι Θεσσαλονικείς, που έβαζαν και τα τρίποντα, κυριάρχησαν στο παρκέ, προηγήθηκαν με 8 πόντους στο 8΄.34΄΄ και ήταν στο +7 στο τέλος της περιόδου (19-26).

Στο +10 ο Άρης

Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου οι φιλοξενούμενου ανέβασαν την διαφορά στους 10 πόντους με τρίποντο του Σταμάτη (19-29 στο 10΄.04΄΄).

Απάντηση Προμηθέα και προσπέραση

Ο Προμηθέας αντέδρασε με μπροστάρηδες τους αδελφούς Grant, έκανε ένα σερί 8-0 και μείωσε στους 2 πόντους (27-29 στο 12΄.02΄΄).

Ο Άρης απάντησε με 2 απανωτά τρίποντα από Σταμάτη, Chalmers και με ένα επιμέρους σκορ 6-2 πήγε στο +6 (29-35 στο 13΄.11΄΄). Ο Προμηθέας, όμως. ήδη έδειξε πως ξυπνούσε.

Στο +9 οι Πατρινοί

Την σκυτάλη στην επίθεση πήραν οι Λούντζης, Αθηναίου και οι γηπεδούχοι άρχισαν να γυρίζουν το ματς και προσπέρασαν τους Θεσσαλονικείς (31-29 στο 12΄.02΄΄). Ο  Άρης το πάλεψε μέχρι και το 16΄.07΄΄(40-40). Εκεί, όμως, έπαθε μπλακ άουτ. Ο Προμηθέας έτρεξε έτσι ένα σερί 9-0 και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 49-40.

Η εικόνα στο πρώτο μέρος

Ο Προμηθέας… σκότωνε από τα 6.75μ. και είχε 71% (5/7), αλλά είχε καλό ποσοστό και στα δίποντα (64% - 11/17). Είχε 13 ασίστ και 7 λάθη, πήρε 28π. από τον πάγκο και 10π. από τα αντίπαλα λάθη.

Ο Άρης είχε 50% στα τρίποντα (5/10) και 43% στα δίποντα (10/23), είχε όμως 8 λάθη, έναντι 10 ασίστ. Από την άλλη, βρήκε 10π. στον αιφνιδιασμό. Στα ριμπάουντ ήταν ισόπαλος με τους Πατρινούς (14-14), αλλά είχε 5 επιθετικά, ενώ οι γηπεδούχοι δεν είχαν κανένα.

Μάχη, αλλά ο Προμηθέας είχε τον έλεγχο

Στην 3η περίοδο έγινε μάχη, αλλά οι Πατρινοί δεν έχασαν το προιβάδισμα. Ο Προμηθέας πήγε με το ξεκίνημα στο +11 (51-40 στο 20΄.48΄΄). Ο Άρης όμως, απάντησε αμέσως. Μπλόκαρε τους Πατρινούς με την άμυνά του και τους οδήγησε σε μπλακ άουτ. Οι Θεσσαλονικείς έκαναν ένα σερί 11-0 και έφεραν το ματς στα ίσια (51-51 στο 24΄.42΄΄).

Ο Προμηθέας απάντησε μετά το 25΄.19΄΄ (54-53). Έκανε ένα σερί 9-0 και πήγε στο +10 (63-53 στο 27΄.13΄΄).

Ο Άρης όμως, πήρε πάλι μπροστά και μείωσε τελικά στους 5 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-60).

Επέλαση Προμηθέα

Στην 4η περίοδο ο Προμηθέας πάτησε ακόμα περισσότερο το γκάζι, ενώ ο Άρης έδειξε ότι έμεινε από βενζίνη. Έτσι η διαφορά πήρε την ανηφόρα. Έφτασε και στους 16 πόντους (80-64 στο 36΄.49΄΄) και τελικά έφτασε στην μέγιστη τιμή της (21 πόντους) στο τέλος (90-69).

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 49-40, 65-60, 90-69

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Agbelese 14 (4ριμπ.), Evans 19 (2τριπ., 4ασ.), Δ. Αγραβάνης 11 (2/5τριπ., 4λαθ.), Jerian Grant 18 (1τριπ., 8ασ.), Γιαννόπουλος 2, Jerai Grant 12, Λούντζης 6 (1), Γ. Αγραβάνης 4 (1), Ford 3, Χριστοδούλου 4, Αθηναίου 4 (1), Μπαζίνας 2.

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Φλιώνης 5 (1), Κουζέλογλου 7 (1τριπ., 7ριμπ., 5λαθ.), Chalmers 6. Dragicevic 18 (8ριμπ., 4λαθ.), Decosey 13 (1τριπ., 4ασ.), Σταμάτης 7 (2), Σλαφτσάκης, Milosevic 4, Χαριτόπουλος 6 (1), Καλαϊτζίδης, Little 3 (1).