Trace N Chase (top)

Προμηθέας Λαύριο 90-88: Plot twist επιπέδου Όσκαρ Σεναρίου και νίκη από το πουθενά για τους Πατρινούς!

Ένα τρομερών διαστάσεων παιχνίδι έλαβε χώρα πριν από λίγο στην Πάτρα, με τον τοπικό Προμηθέα να επιστρέφει από την κόλαση του -8 στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης με το «καυτό» Λαύριο, και να πανηγυρίζει μια τεράστια νίκη χάρις το κρεσέντο του Μιχάλη Λούντζη που συμμετείχε στους 10 τελευταίους πόντους των γηπεδούχων, που έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ της τάξης του 10-2 για να βυθίσουν στην ήττα τους Αθηναίους!

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

1η περίοδος

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Προμηθέα Πατρών να προσπαθεί να υπερνικήσει interior το Λαύριο, εξαιτίας της λειψανδρίας των Αθηναίων στη γραμμή των «ψηλών», κάτι που δικαιολογεί το γεγονός πως οι πρώτες 6 επιθέσεις έλαβαν χώρα στο ζωγραφιστό με πρωταγωνιστή τον Agbelese, χωρίς επιτυχία όμως (4 λάθη του Agbelese/1-2 σουτ/1-2 βολές).

Παράλληλα, το Λαύριο προσπάθησε να κάνει το παιχνίδι του, και να ανοίξει όσο περισσότερο μπορεί το γήπεδο με την ικανότητά του από απόσταση. Ωστόσο, αν και είχε πολλές ελεύθερες όψεις από την περιφέρεια, και κυρίως από την αριστερή γωνία, ξεκίνησε άστοχα την αναμέτρηση (2-5 τρίποντα/ 3-6 το σκορ).

Αν και οι Πατρινοί ξεκίνησαν με 6/6 επιθέσεις από το ζωγραφιστό, στη συνέχεια εκτέλεσαν 4 σερί φορές από την περιφέρεια, και ευστόχησαν στις 2 εξ αυτών (9-8). Μέχρι τότε, είχαν σκοράρει 6 πόντους οι αφοί Αγραβάνη και 3 ακόμα πρόσθεσε ο Miller.

Η τάση των γηπεδούχων να switchάρουν τα πάντα ενόχλησε αρκετά τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι συνέχισαν το μοτίβο τους με τα τρίποντα, χωρίς καμία διάθεση για drives ή τάισμα των «ψηλών». Ωστόσο, ήταν αρκετά εύστοχοι καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου (5-8), και συνέχισαν στους σύγχρονους ρυθμούς, στους οποίους τρέχουν όλη τη σεζόν.

Από την άλλη μεριά, ο Grant ήταν απολαυστικός για λογαριασμό του Προμηθέα (12 πόντοι/ 2 ασίστ/ 2 κλεψίματα/ 3 κερδισμένα φάουλ), και έδωσε άμεσα λύσεις στο σύνολο του Μάκη Γιατρά, αλλά και υψηλότατο σκορ και ευστοχία στην αναμέτρηση (25-26 η αναμέτρηση/ 52% εντός πεδιάς).

2η περίοδος

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, αμφότερες οι ομάδες προσπάθησαν να ψάξουν την επαφή, κάτι που μαρτυράει τα 3 δίποντα και τις δύο βολές του Προμηθέα, αλλά και τα 2 drives του Λαυρίου, που εξακολουθεί να κυκλοφορεί σεμιναριακά τη μπάλα.
Ωστόσο, από τις εν λόγω επιχειρήσεις, επιτυχημένη ήταν μόνο η μία των φιλοξενούμενων (25-30 στο 12'/ 0-7 σερί το Λαύριο).

Λίγο αργότερα, το σερί του Λαυρίου, που έφτασε και στο 10-0 χάρις τα δύο τρίποντα από Μαστρογιαννόπουλο και Cosey (25-34), «έσπασε» από την αμυντική νότα αλά ΝΒΑ των γηπεδούχων, αφού τα τρία απανωτά κλεψίματα των Grant (3ο στη βραδιά) και Evans (2 σερί) έφεραν 2 εύκολα lay ups και μια εύστοχη βολή (3 πόντοι ο Evans, 2 o Δημήτρης Αγραβάνης, 31-34 το σκορ).

Στη συνέχεια, το τεράστιο- πολύ δύσκολο and one του Μουράτου έδωσε ανάσα στην ομάδα του coach Σερέλη, που έδειχνε αποσβολωμένη στην άμυνα της αχαϊκής ομάδας (31-37).

Μέχρι και το 18', οι δύο σύλλογοι αντάλλαζαν εκατέρωθεν εύστοχα σουτ, με τους Agbelese για τους γηπεδούχους και Carter για τους φιλοξενούμενους (12 πόντοι, 5-5 σουτ, 2-2 τρίποντα) να πετυχαίνουν από 2 καλάθια, με το Λαύριο να ανακτά τα ηνία της αναμέτρησης, στέλνοντας τη διαφορά στους 8 (35-43).

Έκτοτε όμως, ο Προμηθέας υπερείχε σε ένα ματς με άγρια ομορφιά, με πολλά λάθη (20) και με πολλά κλεψίματα (12), και κατάφερε να τρέξει ένα σερί της τάξης του 9-0 για να κλείσει το ημίχρονο στο +2 (47-45)!

Πιο συγκεκριμένα, σε αυτό το διάστημα πέτυχε 2 εύκολα καλάθια από transition (Αγραβάνης, Miller), ένα δύσκολο interior καλάθι του Agbelese (4 πόντοι), από ασίστ του Miller, αλλά και 4 ακόμα πόντους από μια λανθασμένη υπόδειξη για φάουλ σε επιχειρούμενο τρίποντο του Diallo στον Grant, το οποίο και επέφερε ουσιαστικά 3 πόντους ελέω της παράβασης, αλλά και ακόμα 1 εξαιτίας της τεχνικής ποινής που χρεώθηκε ο forward του Λαυρίου.

Τέλος, αξίζει να αναφερθεί το γεγονός πως ο Προμηθέας «έκλεισε» το πρώτο μέρος ευστοχώντας στα 5 από τα τελευταία του 6 σουτ, την ίδια στιγμή που ανάγκασε το Λαύριο να έχει μόλις 2/6 σουτ (33%), αλλά και 2 λάθη στην ίδια χρονική περίοδο!

3η περίοδος

Το τρομερά ποιοτικό πρώτο μέρος έδωσε τη θέση του σε ένα αρκετά άγαρμπο δεύτερο, αφού μόλις στο πρώτο λεπτό, έλαβαν συνολικά χώρα 2 χαμένα σουτ, 1 λάθος και 1 φάουλ.

Ο Προμηθέας προσπάθησε να εκμεταλλευτεί ξανά την υψομετρική υπόσταση του Agbelese, με τον έμπειρο center να συμμετέχει στους 4 από τους 8 πόντους της ομάδας του (2 πόντοι, 1 ασίστ στον Miller από επιθετικό ριμπάουντ/55-50 στο 24').

Ωστόσο, η αντίδραση του Λαυρίου ήταν άμεση, και τρέχοντας ένα επί μέρους 9-2 σερί, έφτασε να προηγείται με 1 πόντο στο 26' (57-58), με το τρίποντο και φάουλ του Davis να κινεί την αρχή της ανατροπής!

Οι Πατρινοί αντέδρασαν άμεσα εκ νέου και με ένα δικό τους 5-0 σερί, ανέκτησαν τα ηνία της αναμέτρησης (+3, 62-59 στο 29'), χάρις το τρίποντο του Grant (20 πόντοι) και το κάρφωμα του Χριστοδούλου στην αντεπίθεση, ενώ λίγο αργότερα το δυναμικό κάρφωμα του έτερου Grant μετά από επιθετικό ριμπάουντ από δικό του χαμένο σουτ, έστειλε τη δiαφορά στους 6 (65-61).

Ο ρυθμός ήταν αρκετά άναρχος και δραστήριος, με τις δύο ομάδες να τρέχουν συνεχώς στο ανοιχτό γήπεδο, και να εκμεταλλεύονται το χαμηλό ποσοστιαίο σκορ της περιόδου -δεδομένων των εύκολων σουτ- (51%), με καλύτερες προοπτικές transition.

Τέλος, οι δύο ελεύθερες βολές του Diallo (14 πόντοι) «έκλεισαν» την τρίτη περίοδο στο καλάθι (65-63).

4η περίοδος

Το τελευταίο δεκάλεπτο εκκίνησε πολύ -σχεδόν ως κλισέ- αγχωμένα, με τους δυο αντιπάλους να μη μπορούν να βρουν σκορ στο πρώτο 1.5 λεπτό του, «κατάρα» η οποία έσπασε χάρις τις βολές του Diallo (16 πόντοι/8-8 βολές), που ισοφάρισε το σκορ στο νούμερο 65.

Αμφότεροι οι μονομάχοι επιχείρησαν να πάνε σε drives, προκειμένου να εκμαιεύσουν φάουλ στους αντιπάλους τους, και να ταξιδέψουν στη γραμμή των βολών , από όπου ήταν και οι δύο πολύ εύστοχες (71% γενικότερα).

Μέχρι και το 34', το Λαύριο κατόρθωσε να τρέξει ένα 2-8 επί μέρους σερί, αφού ο Savage πέτυχε 9 συνεχόμενους πόντους (10 στο ματς με 2 τρίποντα), και έστειλε το σκορ στο 69-72. Παράλληλα, κατόρθωσε να κερδίσει και το 5ο φάουλ του Δημήτρη Αγραβάνη, που απεβλήθη από τη συνάντηση, έχοντας αγωνιστεί 24 λεπτά (6-6 δίποντα).

Οι εκατέρωθεν καλές άμυνες συνεχίστηκαν και στη συνέχεια, με το Λαύριο όμως, να είναι αισθητά πιο ουσιαστικό, αφού, παρά τις 3/4 βολές του Προμηθέα, κατάφερε να πετύχει άκοπους πέντε πόντους (3 βολές του Cosey, 1 άνετο follow του Diallo), και να αυξήσει το προσιτό του προβάδισμα στους 5 πόντους με μόλις 3 λεπτά για το φινάλε (72-77), και όλα έδειχναν πως η κατάσταση δύσκολα θα...τούμπαρε.

Λίγες στιγμές αργότερα, ο Cosey, που ήταν απών κατά τη διάρκεια των 3 πρότερων περιόδων θα φτάσει στους 6 δικούς του συνεχόμενους πόντους (11 σύνολο) και θα οδηγήσει το σερί της αθηναϊκής ομάδας στους 8 (72-80) με μόλις 2:40 για το φινάλε της αναμέτρησης!

Κατά το επόμενο 1 λεπτό, ο Προμηθέας πέτυχε 8 πόντους, αλλά δεν κατάφερε να παίξει ουσιαστική full court press άμυνα, με αποτέλεσμα να επιτρέψει και αυτός με τη σειρά του ακόμα 8 πόντους (4 βολές, 2 ελεύθερα καρφώματα) με αποτέλεσμα το σκορ να είναι στο 80-88, με μόλις 1:17 για την λήξη.

Στη συνέχεια όμως, 6 σερί πόντοι του «αγνοουμένου» όλον τον αγώνα Μιχάλη Λούντζη (1 γκολ φαουλ, 1 τρίποντο) μείωσαν την απόσταση του σκορ στους 2 μόλις πόντους για χάρη του Προμηθέα, που είχε και τη μπάλα δική του, μετά από τραγικό λάθος του Μουράτου, ελέω της ασφυκτικής πίεσης!

Ο MVP της τελευταίας περιόδου, Λούντζης, πήγε στο drive κόντρα στο miss match που προέκυψε με τον Γερομιχαλό και την ύστατη στιγμή πάσαρε στον ελεύθερο θηριώδη Grant που κάρφωσε, ισοφαρίζοντας σε 88-88 με μόλις 49'' για το φινάλε!

Λίγο αργότερα, τα βήματα του Cosey στην εκπνοή της λήξης της επίθεσης των φιλοξενούμενων, έδωσαν την ευκαιρία στον Προμηθέα να έχει την τελευταία επίθεση ενός απίστευτου ματς, και να επιστρέψει από την κόλαση μιας επικείμενης ήττας.

Ο Μιχάλης Λούντζης -ποιος άλλος- θα εκτελέσει το Λαύριο ξανά, με ένα μακρινό δίποντο, και θα δώσει στους Πατρινούς, που τρέχουν ένα 10-2 σερί στο τελευταίο λεπτό, το προβάδισμα!

Το Λαύριο με τη μπάλα και 4.7'' στη διάθεσή του...

Ωστόσο, ο Carter δεν κατάφερε καν να σουτάρει, αφού η μπάλα έμεινε στα χέρια του, μετά από τρομερή άμυνα του Αθηναίου, και έτσι ο Προμηθέας πανηγύρισε μια απέλπιδα νίκη με τον Λούντζη ως τον σημαιοφόρο της!

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 47-45, 65-63, 90-88