Προμηθέας: Με clutch Ρογκαβόπουλο πήρε το ντέρμπι του Περιστερίου!

Ένα πραγματικό ντέρμπι -το δεύτερο της ημέρας μετά από εκείνο ανάμεσα σε Λάρισα και Κολοσσό στη Θεσσαλία- επιφύλασσε η σημερινή (2/10) ημέρα στην πρεμιέρα της Basket League, με τους Περιστέρι και Προμηθέα Πατρών να μάχονται μέχρι τελικής πτώσης, με τους γηπεδούχους- φιλοξενούμενους να επικρατούν εν τέλει με 88-81!

Ένα πραγματικό ντέρμπι -το δεύτερο της ημέρας μετά από εκείνο ανάμεσα σε Λάρισα και Κολοσσό στη Θεσσαλία- επιφύλασσε η σημερινή (2/10) ημέρα στην πρεμιέρα της Basket League, με τους Περιστέρι και Προμηθέα Πατρών να μάχονται μέχρι τελικής πτώσης, με τους γηπεδούχους- φιλοξενούμενους να επικρατούν εν τέλει με 88-81!

Το Περιστέρι εκκίνησε πολύ καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφερε να πάρει από τα πρώτα κιόλας λεπτά σημαντικά προβαδίσματα μέχρι και τα μέσα της αναγνωριστικής περιόδου (+7, 12-5), πριν να κάνει την αντεπίθεσή του ο Προμηθέας, που πλησίασε απειλητικά στο σκορ πολλές φορές μειώνοντας ακόμα και στον πόντο (17-16, 19-18).

Στη δεύτερη περίοδο, οι ρόλοι άλλαξαν, με τους Πατρινούς να ανακτούν το προβάδισμα και να προηγούνται μάλιστα με 5 (28-33) χάρις σε ένα 11-3 σερί!
Ωστόσο, οι γηπεδούχοι με όπλο την επίθεσή τους (20 πόντοι, 47% ευστοχία εντός πεδιάς, 50% τρίποντο, 4 ασίστ σε 7 καλάθια), ισορρόπησαν την κατάσταση και έκλεισαν στην ισοπαλία το σκορ του ημιχρόνου (45-45).

Μετά την ανάπαυλα, ο χαρακτήρας ντέρμπι κυριάρχησε ξανά για τα καλά, με το μεγαλύτερο προβάδισμα να είναι μόλις το +4 και για τις δύο ομάδες, που αντάλλασσαν συνεχώς καλάθια με 7 συνεχόμενα εύστοχα σουτ στο τέλος της τρίτης περιόδου -με το δύσκολο drive του Haggins να διαμορφώνει το 66-66 5'' πριν το τέλος.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, το Περιστέρι είχε μεν ένα πιο συχνό προβάδισμα, αλλά η αρμάδα του Luis Casimiro έβρισκε πάντα τον τρόπο να μειώνει στο καλάθι (5 φορές μέχρι και το 36'), με αποκορύφωμα το τάχιστο (30΄΄)5-0 σερί ισοφάρισης σε 77-77 στο 35' παρά το γεγονός πως λίγες στιγμές πριν ο Moreira είχε κάνει το 77-72.

Στη συνέχεια μάλιστα, το επί μέρους σκορ έφτασε και στο 7-1, με τον Γκίκα να τροφοδοτεί στο ανοιχτό γήπεδο τον Ρογκαβόπουλο, που με λέι απ έδωσε το προβάδισμα στους Αχαιούς με 78-79 στο 37'.

Ο ίδιος με τρίποντο από την αριστερή γωνία ένα λεπτό αργότερα με τρίποντο από τη γωνία έκανε το 78-82, ενώ ανάγκασε και σε βήματα την επίθεση των Αθηναίων -όντας τρομερά clutch!
O Έλληνας wing έφτασε λίγο αργότερα τους 6 σερί πόντους και έκανε με 1-2 βολές το 78-83 -και με 2 βολές έκανε στο τέλος το 81-87, φτάνοντας τους 8 από τους τελευταίους 11!

Για τους νικητές, ξεχώρισαν κυρίως οι Ray με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, και Ρογκαβόπουλος με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, ενώ ακόμα 11 με 9-13 σουτ προσέθεσαν και οι Αγραβάνης και Hunt, που μάζεψε και 7 ριμπάουντ.
Για τους ηττημένους, ο Miller ήταν ο πρώτος σκόρερ με 17 πόντους σε 17 όμως σουτ, ενώ 13 προσέθεσαν οι Κατσίβελης και Brown, που μέτρησε ακόμα 8 ριμπάουντ (3 επιθετικά) και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα:  25-20, 45-45, 66-66, 81-88

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): ΜακΚρι 11 (5 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 5, Κατσίβελης 13 (1), Μπράουν 13 (8 ριμπάουντ), Μίλερ 17 (3/7 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 2/2 βολές), Μορέιρα 9, Μωραΐτης, Χρυσικόπουλος 2, Σαλούστρος 4, Χάγκινς 7 (1).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Κασιμίρο): Ρέι 17 (2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Χαντ 11 (7 ριμπάουντ), Γκίκας 9 (2/4 τρίποντα, 7 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 15 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μάιλς 4 (4 ριμπάουντ), Σβαρτς 8 (2), Γκραντ 8, Αγραβάνης 11 (2), Γιαννόπουλος 5, Μπαζίνας.

Μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ τα πλήρη στατιστικά στοιχεία.