Προμηθέας: Πανηγυρική πρόκριση επί της ΑΕΚ και κοιτάει το back to back!

Στο δεύτερο ημιτελικό του 2ου Super Cup της Βasket League, ο Προμηθέας Πατρών κατάφερε να ισοπεδώσει με την επιθετική του δεινότητα την ΑΕΚ και να περάσει στο μεγάλο τελικό της Κυριακής (25/9), όπου περιμένει ήδη ο Παναθηναϊκός, που κέρδισε νωρίτερα το Λαύριο.

Στο δεύτερο ημιτελικό του 2ου Super Cup της Βasket League, ο Προμηθέας Πατρών κατάφερε να ισοπεδώσει με την επιθετική του δεινότητα την ΑΕΚ με 88-71 και να περάσει στο μεγάλο τελικό της Κυριακής (25/9), όπου περιμένει ήδη ο Παναθηναϊκός, που κέρδισε νωρίτερα το Λαύριο.

Στην πρώτη περίοδο, ο Προμηθέας ήταν πιο μεστός από την ΑΕΚ και κατάφερε να διατηρεί από τις απαρχές της το προβάδισμα -κάποιες στιγμές με άνεση- αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν τον άφηναν να ξεφύγει με σημαντικές διαφορές -παρά τα τρία +6- και έκλεισε μόλις στο -3 (20-17) μετά από τα αρχικά αναγνωριστικά λεπτά, παρά το γεγονός πως ήταν ιδιαίτερα άστοχοι σε αυτό το διάστημα (38% εντός πεδιάς, 33% τρίποντα).

Στο επόμενο δεκάλεπτο, οι Αχαιοί έδωσαν την εντύπωση μέχρι και το 14' πως ελέγχουν πλήρως την αναμέτρηση εγκλωβίζοντας την Ένωση (33% ευστοχία) με την αποτελεσματικότητά του στα μετόπισθεν, και έφτασαν μέχρι και στο +7 (24-17), αλλά και δύο ακόμα φορές στο +6.
Ωστόσο, οι Αθηναίοι βρήκαν λύσεις επιθετικά χάρις τη θέλησή τους στο ball movement (5 ασίστ μέχρι και το 26) και μείωσαν στον πόντο (30-29) χάρις σε ένα επί μέρους σκορ της τάξης του 2-7.
Μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους, οι αντίπαλοι αντάλλασσαν συνεχώς πόντους, με τον Προμηθέα να κλείνει εν τέλει το ημίχρονο στο +3 (42-39), χάρις σε ένα 5-3 μίνι σερί από το 37-36.

Μετά την ανάπαυλα, ο Προμηθέας έμοιαζε σαφώς ανώτερος της ομάδας του Στέφανου Δέδα και εκκίνησε με ένα επί μέρους σκορ της τάξης του 6-2 σερί, πριν ακολουθήσουν 2 σερί τρίποντα + φάουλ από Ρογκαβόπουλο και Miles, που έστειλαν τη διαφορά γρήγορα γρήγορα στους 13 (56-43) στο 23', και έδειχνε πιο ψύχραιμος και αποτελεσματικός σε σχέση με την ΑΕΚ, ευστοχώντας στα 10 από τα 13 σουτ που επιχείρησε (6 καλάθια, 4 βολές).
Ο οργανισμός του Luis Casimiro μάλιστα, συνέχισε την απόλυτα μαγική του εμφάνιση και τρέχοντας ένα νέο 12-4 σερί μέχρι και το 28' κατόρθωσε να φτάσει ακόμα και στο +20 (68-48), όντας απίθανος σε ευστοχία (57%, 3-4 τρίποντα), δημιουργία (4 ασίστ σε 8 καλάθια για 2 λάθη) και κυριαρχία στο αντίπαλο ζωγραφιστό (3 επιθετικά ριμπάουντ, 7 βολές), με την ΑΕΚ να μη βρίσκει την ίδια στιγμή καίριες λύσεις όταν θα έπρεπε, με τους διοργανωτές του Super Cup να ελέγχουν πλήρως τον αγώνα.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Ένωση δεν κατάφερε ουσιαστικά ποτέ να μπει στη διεκδίκηση της νίκης, με τους γηπεδούχους να κρατάνε σταθερά την απόστασή τους από τους «κιτρινόμαυρους» άνω των 13 πόντων, φτάνοντας έτσι σε μια εν γένει εύκολη νίκη, αρκετή για να αρπάξουν ένα πολυπόθητο εισιτήριο για τον δεύτερο συνεχόμενο τελικό τους σε Super Cup!

Για τους νικητές, οι... πρώην της ΑΕΚ Ray, Ρογκαβόπουλος, Grant, Γκίκας και Γιαννόπουλος πέτυχαν 49 ολόκληρους πόντους -με τους 2 πρώτους να είναι και οι κορυφαίοι τους παίκτες με 19 και 16 πόντους, αντίστοιχα.
Από την άλλη μεριά, ξεχώρισαν μονάχα οι Harris και Angola με 16 και 13 πόντους, αλλά με 9-23 κοινά σουτ και 5-10 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-39, 73-57, 88-71

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά ΕΔΩ.