Προμηθέας: Φιλική νίκη επί του ΠΑΟΚ

Ο Προμηθέας επιβλήθηκε με 96-93 του ΠΑΟΚ, σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στην Πάτρα.

Σε ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος εξελίχθηκε το παιχνίδι προετοιμασίας που έδωσαν ο Προμηθέας και ο ΠΑΟΚ το απόγευμα του Σαββάτου (19/9) στο “Δημήτρης Τόφαλος” της Πάτρας. Τη νίκη πήρε τελικά ο Προμηθέας με 96-93.

Οι Γιαννόπουλος (21 πόντοι), Miller (18 πόντοι) και Αγραβάνης (16 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Προμηθέα, ο οποίος προηγήθηκε νωρίς νωρίς με 26-17 στην 1η περίοδο και με 38-27 στο 14’, πριν αρχίσει το ντέρμπι. Ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε το -11 με μπροστάρη τον Turner, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με το προβάδισμα στο σκορ (46-49) και το διατήρησε μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (67-71).

Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Κώστα Μέξα προηγήθηκε ακόμα και 77-85 στο 36’, από εκεί και πέρα όμως δέχτηκε ένα επιμέρους 17-5 και είδε την πλάτη των γηπεδούχων με 94-88 λίγο πριν από το τέλος. Ο “δικέφαλος” απλά μείωσε τη διαφορά μέχρι τον έναν πόντο.

Οι Turner (23 πόντοι) και Μαργαρίτης (15 πόντοι) ξεχώρισαν από πλευράς ΠΑΟΚ, ο οποίος ολοκλήρωσε τον κύκλο των φιλικών αγώνων σε Αθήνα και Πάτρα,

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 46-49, 67-71, 96-93.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Agbelese 6, James 3, Αγραβάνης 16 (1), Garrett 9 (1), Βασιλείου, Κολιός, Floyd 9, Γιαννόπουλος 21 (4), Miller 18 (4), Μαντζούκας 2, Μπαζίνας 5, Τανούλης 7.

ΠΑΟΚ: Beech 13 (2), Τσαλμπούρης 11, Love 13 (1), Griffin 9 (1), Μαργαρίτης 15, Καραγιαννίδης, Ιατρίδης, Καμπερίδης 3 (1), Παπαντωνίου, Turner 23 (2), Mitrou-Long 6 (2).