Προσπάθησε το Ρέθυμνο αλλά άλλη κλάση ο Παναθηναϊκός

Το Ρέθυμνο μπορεί να ηττήθηκε με 96-74 στο ΟΑΚΑ, ωστόσο άφησε καλές εντυπώσεις και "πάλεψε" σε όλο το ματς. Ένα ξέσπασμα του ΠΑΟ στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να του δώσει τη νίκη. Κορυφαίος ο Καλάθης, ακολούθησε ο Παπαγιάννης.

H κρητική ομάδα πάλεψε όσο μπορούσε το παιχνίδι, δεν άφησε την διαφορά να πάρει μεγάλες διαστάσεις, ωστόσο η αποφασιστικότητα του Παναθηναϊκού να τελειώσει το ματς με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου έκρινε την σχετικά μεγάλη διαφορά, 96-74. Οι Ρεθυμνιώτες θα μπορούσαν να ηττηθούν και με μικρότερη διαφορά, αλλά η μεγάλη τους αστοχία από τα 6,75 (7/30) δεν τους το επέτρεψε. Κορυφαίος για τους νικητές ο Καλάθης, που με μόλις 16 λεπτά συμμετοχής, σημείωσε 11 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε ισάσριθμες ασίστ, Ακολούθησε ο Παπαγιάννης με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 μπλοκ, καλή επανεμφάνιση του Μπράουν με την πράσινη φανέλα, (10π, 6ρ και 6 ασίστ). Για λογαριασμό του Ρεθύμνου, κορυφαίος ήταν και πάλι ο Φράνκαμπ (17π, 5ασ), νταμπλ-νταμπλ για τον Γκόρντον με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Το ματς:

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι “πράσινοι” μπήκαν χαλαροί στην άμυνα, έχοντας τον Καλάθη για “οδηγό” στην επίθεση που τα...έκανε όλα, έχοντας 3 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ μέχρι να αποσυρθεί στον πάγκο. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ματς σκοράροντας και μέσω του Τζόνσον στην συνέχεια, ελέγχοντας και τα ριμπάουντ, σκοράροντας παράλληλα κυρίως στο ζωγραφιστό. Το Ρέθυμνο προέβαλλε (όσο μπορούσε) αντίσταση αλλά δεν γλίτωσε την διψήφια διαφορά από νωρίς, με το σκορ περιόδου να είναι στο 29-18.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο, έχοντας ως μπροστάρηδες τους Λι και Χριστοδούλου, οι οποίοι κρατούσαν την ομάδα τους κοντά στο σκορ. Οι δύο ομάδες δεν ήταν αρκετά εύστοχες από τα 6,75 και έτσι περιορίστηκαν στις “μάχες” μέσα στην ρακέτα. Ο Παπαγιάννης (10π, 5/5 δίποντα, 2ρ και 1 μπλοκ) έκανε αρκετή δουλειά, ωστόσο την διαφορά την έκανε ο Μπράουν (8 π, 6ρ και 4ας). Από την πλευρά των Κρητικών, οι Κάρτερ (8π, 2ας, 1κλ) και Γκόρντον (4π, 5ρ και 2ασ) κρατούσαν “ζωντανή” την ομάδα τους, την ώρα που ο ΠΑΟ είχε περιορίσει τον νο.1 κίνδυνο, Φράνκαμπ, κλείνοντας το ημίχρονο με μόλις 4π και 2ας. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 50-37.

H ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου μπήκε με αυτοπεποίθηση στο τρίτο δεκάλεπτο και τρέχοντας ένα επί μέρους σκορ 9-15 έπειτα από περίπου 6 λεπτά παιχνιδιού έριξαν την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο, 59-52. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την καλής τους εικόνα ως και το τέλος της περιόδου, με την διαφορά να μην ξεφεύγει αισθητά, όμως στα τελευταία δευτερόλεπτα δέχτηκαν αναπάντητα καλάθια και διαφορά ανέβηκε στους 14. Ο Καλάθης συνέχισε να οδηγεί σταθερά τον Παναθηναϊκό, έχοντας 11π, 7ρ και 6ας (ως εκείνο το σημείο) με τους Παπαγιάννη (12π, 3ρ και 2μπλοκ) και Μήτογλου (5π, 7ρ, 2ασ) να κυριαρχούν στους “αιθέρες”. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 69-55.

Ένα ξέσπασμα, 8-2, με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου ήταν αρκετό για τους “πράσινους” ώστε να πάρουν διαφορά ασφαλείας, η οποία ανέβηκε στους 20. Παρ΄όλα αυτά οι Ρεθυμνιώτες δεν τα παράτησαν και απάντησαν με τη σειρά τους, επίσης με 8-2, δειχνοντας πως έχουν διάθεση να παλέψουν όσο μπορούν και να μην ηττηθούν με τεράστια διαφορά, με τον Φράνκαμπ να έχει ανεβάσει παράλληλα στροφές και να ηγείται της ομάδας του (17, 5 ας) έχοντας και για συμπαραστάτη τον Γκόρντον με 13π και 10ρ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την καλή τους επιθετική συμπεριφορά, ωστόσο στην άμυνα δε μπορούσαν να "αναχαιτήσουν" τον Καλάθη και να σταματήσουν εύκολα τον Παπαγιάννη και τους άλλους ψηλούς και ηττήθηκαν εν τέλει με την μέγιστη διαφορά του παιχνδιού, 96-74. Κορυφαίος ο Καλάθης σε 16 λεπτά συμμετοχής, σημείωσε 11 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε ισάσριθμες ασίστ,  Ακολούθησε ο Παπαγιάννης με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 μπλοκ, καλή επανεμφάνιση του Μπράουν με την πράσινη φανέλα, (10π, 6ρ και 6 ασίστ), καλός και ο Ράις με 11. Για λογαριασμό του Ρεθύμνου, κορυφαίος ήταν και πάλι ο Φράνκαμπ (17π, 5ασ), νταμπλ-νταμπλ για τον Γκόρντον με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 21-19, 19-18, 27-19

ΠΑΟ: Τόμας 5 (1), Τζόνσον 7 (1), Μπροάυν 10, Καλάθης 11 (3), Γουάιλι 12, Ράις 11 (3), Παππάς 8 (1), Παπαγιάννης, Περσίδης 5 (1), Βουγιούκας, Παπαδάκης, Μήτγλου 9

Ρέθυμνο: Λι 9 (1), Χάρις 6 (2), Γκόρντον 13, Φράνκαμπ 17 (1), Χριστοδούλου 6, Χότο, Κουρέπης, Σπυριδονίδης 8, Καμπερίδης 8 (1), Λαναράς, Γαρέζος 3 (1)