Ρέθυμνο: «Καρφί» Ζιάγκου για Καρακατσούνη

Ο προπονητής του Ρεθύμνου έριξε «καρφί» κατά του Καρακατσούνη για ένα φάουλ που έδωσε ο διαιτητής στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα με το Λαύριο

Ο προπονητής του Ρεθύμνου, Βαγγέλης Ζιάγκος, τα είχε... πάρει με τον Καρακατσούνη, με αφορμή ένα ένα φάουλ που έδωσε ο διαιτητής στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα με το Λαύριο.

Όλα έγιναν 3΄΄ πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας. Στην φάση εκείνη ο Allman του Λαυρίου έκανε το drive και ο Lee χρεώθηκε με φάουλ από τον Καρακατσούνη. Οι Κρητικοί… έβαλαν τις φωνές και άρχισαν τις διαμαρτυρίες, αλλά η απόφαση δεν άλλαξε.

Ο Allman πήγε στις βολές. Έβαλε την πρώτη βολή, αλλά έχασε την δεύτερη, και το ματς πήγε στην παράταση (65-65).

Ο Βαγγέλης Ζιάγκος θυμήθηκε την φάση αυτή μετά το τέλος του ματς, που βρήκε νικητή το Λαύριο με 77-75 στην παράταση και έριξε την μπηχτή για τον Καρακατσούνη: «Δυστυχώς για τον κ. Καρακατσούνη δεν είναι θέμα του τι πιστεύω εγώ αλλά το τι δείχνει η εικόνα από μόνη της. Να ξεκαθαρίσω ότι ο τρόπος που δουλεύει η ομάδα μου αυτά τα χρόνια, είναι να κοιτάμε πρώτα την καμπούρα μας και το τι λάθη κάναμε και τι μπορούμε να διορθώσουμε. Αλλά δεν μπορούμε να μη διερωτηθούμε εάν ο κ. Καρακατσούνης, το σφύριγμα που έδωσε στο Ρέθυμνο, θα το έδινε σε ένα γεμάτο Αλεξάνδρειο ή σε κάποια άλλη αντίστοιχη έδρα. Θα το έδινε;».

Για τα κλειδιά του ματς ο προπονητής των Κρητικών είπε:  «Συγχαρητήρια στο Λαύριο για τη νίκη του. Ξέραμε ότι αντιμετωπίζαμε μία ομάδα ιδιαίτερα σκληρή και αθλητική που έχει επιλέξει έναν τρόπο να εκφράζεται επιθετικά, ο οποίος είναι δύσκολα αντιμετωπίσιμος, με πολύ αθλητικά παιδιά, με εξαιρετικές closeout επιθέσεις, με κάθετη απειλή και παιχνίδι απομόνωσης. Ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι αν και είχαμε 16 ασίστ έναντι 10 του αντιπάλου μας, χάσαμε το ματς. Ο παράγοντας που μας πλήγωσε ιδιαίτερα ήταν το κομμάτι των ριμπάουντ. Δώσαμε 18 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες και 16 επιθετικά ριμπάουντ.

Γενικά ήταν ένα παιχνίδι που επιθετικά δεν ήταν από εκείνα που θα καυχιόμαστε ότι βγάλαμε πράγματα. Μέχρι και το 35’ είχαμε 22% στο μακρινό σουτ. Δείξαμε μία διστακτικότητα στο να σκοράρουμε σε ελεύθερα σουτ και νομίζω ότι σε κάποιες κρίσιμες διεκδικίσιμες μπάλες ήμασταν άτυχοι».

Για το αν η διακοπή του πρωταθλήματος επηρρέασε την ομάδα του, ο Ζιάγκος τόνισε: «Αξιολογώντας την προετοιμασία που κάναμε και τα φιλικά που δώσαμε, δείξαμε μία καλή εικόνα, όπου φάνηκε ότι η διακοπή μας βοήθησε. Δε συζητάμε άλλωστε για μία κακή εικόνα της ομάδας, μιας και μιλάμε για ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση με μία εξαιρετική ομάδα, ενώ και σε μία πολύ κρίσιμη φάση της έγινε και ένα «δώρο» από τον κ. Καρακατσούνη που διαμόρφωσε το αποτέλεσμα».