Σημαντική νίκη για το Ιράν

Το Ιράν έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς αγώνες με την νίκη απέναντι στην Αγκόλα

Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδίκησε «δάφνες ποιότητας» αλλά ήταν ανταγωνιστικό για περίπου 33', το Ιράν επικράτησε της Αγκόλας με 62-71 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην Ολυμπιάδα του Τόκιο.

Κορυφαίος για τους νικητές, ο Καμπαχραμί με 18 πόντους,ενώ για την Αγκόλα ο Μοράις ξεχώρισε τελειώνοντας την αναμέτρηση με 17 πόντους.

Το πρώτο μέρος κύλησε σε ανταγωνιστικούς «ρυθμούς» με τις δύο ομάδες να ακολουθούν, η μία την άλλη, κατά πόδας στο σκορ. Το Ιράν πήρε την μάχη των ριμπάουντ(13-20) στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν κατάφερε να πάρει μεγάλη διαφορά.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα το γεγονός ότι οι δύο ομάδες πέτυχαν συνολικά 21 πόντους στην 2η περίοδο με το τελικό 29-28 υπέρ της Αγκόλας στο πρώτο 20λεπτο να δείχνει το έλλειμμα ποιότητας των δύο συνόλων.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στον ίδιο ρυθμό με καμία ομάδα να μην μπορεί να αυξήσει την διαφορά πάνω από τους 2-4 πόντους. Εν τέλει, το Ιράν, με τον Χαντάντι να βρίσκει σταδιακά τον καλό του εαυτό(μόλις 1 πόντος στα πρώτα 20 λεπτά), αύξησε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο +7(47-54) με σερί 2-6 στα μέχρι το 33’.

Ο Καχμπαχραμί διατήρησε για το Ιράν την διαφορά στα ίδια επίπεδα με την Αγκόλα να μην βρίσκει λύσεις στο σκοράρισμα στην τελευταία περίοδο και να βλέπει το προβάδισμα της Ασιατικής ομάδας να φτάνει στο +10(57-67) στο 38΄με το τελικό 62-71 να διαμορφώνεται ύστερα από τρίποντο του Γκονσάλβες.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 29-28, 45-48, 62-71.