Στην Μπάγερν κατέληξε η... ματσάρα!

Σε ένα παιχνίδι με πλούσιο Γιουσκοσλαβικό στοιχείο οι Γερμανοί κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και πλέον φαίνεται να είναι με το ένα πόδι εντός στην οχτάδα.

Καλύτερα ξεκίνησε η Φενέρμπαχτσε, έχοντας το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά με το σκορ στο 4-8. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν με  πρωταγωνιστικό ρόλο να έχουν  οι άμυνες καθώς το σκορ 2 λεπτά πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου ήταν 13-10. Σε αυτό το μοτίβο κινήθηκαν αμφότεροι μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε μπροστά τους Τούρκους με 20-21. Με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλη έμφαση στην άμυνα το σκορ στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου ήταν 22-22.  Αν και οι Βαυαροί προηγήθηκαν με 24-21, οι Τούρκοι με τον Μέλι ανέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα αρχικά με 26-28 και στη συνέχεια έφτασαν μέχρι και το +5, 26-31, πηγαίνοντας εντέλει στα αποδυτήρια με 29-34.

Καλάθι-καλάθι πήγαιναν οι δύο ομάδες στην επανάληψη με το σκορ στα πρώτα λεπτά να είναι  40-40. Καμία από τις δύο ομάδες όσο και αν προσπαθούσε δεν μπορούσε να ξεφύγει κλείνοντας το δεκάλεπτο με 52-52. Το μοτίβο δεν άλλαξε ούτε στη τέταρτη περίοδο με το ντέρμπι να κρατάει γερά. Μπάγερν και Φενέρμπαχτσε πήγαιναν πόντο-πόντο, με το σκορ 5 λεπτά πριν το τέλος να είναι 59-59. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς χάρη σε ένα τρίποντο του Μαχμούτογλου 3 λεπτά πριν τη λήξη, απέκτησε τα ηνία του αγώνα με 61-64. Τα αβίαστα λάθη των «καναρινιών» έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος να περάσουν μπροστά με 65-64. Όμως χάρη στις 1/2  βολές του Ντάγκουμπιτς και το καλάθι του Σλούκα οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση με σκορ 66-66.

Εκεί όπου το συγκρότημα του Ζοτς με το τρίποντο του Κάλινιτς ξέφυγε με 73-75 2 λεπτά πριν το τέλος. Οι Γερμανοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Λούσιτς έκανε το 80-79 με τον Λοβέρν να ευστοχεί σε 1/2 ελεύθερες βολές. Η ομάδα του Ράντονιτς είχε την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι όμως ο Λούσιτς αστόχησε σε σουτ εντός πεδιάς και το ματς οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση.

Εκεί οι Βαυαροί ξέφυγαν με 87-82 χάρη στο σουτ του Μπαρτέλ με 2 λεπτά να απομένουν. Ντατόμε και Άλι προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς, όμως η Φενέρμπαχτσε γνώρισε την ήττα με 90-86.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 9-13, 23-18,14-14, 24-20(συνολικά οι 2 παρατάσεις)

Μπάγερν: Ντάνγκουμπιτς11(2), Χομπς 3(1), Κινγκ, Κόπονεν 4, Ραντόσεβιτς 4, Λούσιτς 9(3), Αμάιζε, Γιόβιτς 19(4), Μπαρτέλ 14, Γουίλιαμς 19(1)

Φενέρμπαχτσε: Γκριν, Mέλι 7(1), Χέρσεκ, Μαχμούτογλου 3(1), Κάλινιτς 11(1), Σλούκας 11(1), Γκούντουριτς 2, Γκιουλέρ, Άλι 23(5), Ντουβερίογλου 4, Ντατόμε 13(2), Λοβέρν 12