Το Περιστέρι πέρασε μέσω...της άμυνας από τη Νέα Σμύρνη

Πανιώνιος και Περιστέρι τα...έσπασαν με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη μέσω της άμυνας, με 61-48.

Σε ένα παιχνίδι με πολύ κακό ρυθμό από την αρχή και τεράστια αστοχία, το Περιστέρι κατόρθωσε να φύγει με την πολύτιμη νίκη από το «Σοφία Μπεφόν» ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο 11-5. Στο 6-10 πλέον ο Πανιώνιος ισοβαθμώντας με Λάρισα και Ηρακλή.

Το ματς:

Αναγνωριστικό λόγο κυρίως είχε το ξεκίνημα του ματς. Οι φιλοξνενούμενοι είχαν θωρακίσει την ρακέτα τους ώστε να μην περνάει η μπάλα στον Σάμουελς και έτσι οι γηπεδούχοι σούταραν από τα 6,75. Το Περιστέρι όσο περνούσε η ώρα πατούσε καλύτερα στο παρκέ, έβρισκε σκορ σε αντίθεση με τον Πανιώνιο, ο οποίος ήταν αρκετά άστοχος και κρατήθηκε κοντά απο τις βολές έχοντας 10/15, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο 19-21 με τον Γκρέι να έχει τα ηνία του σκοραρίσματος με 9 πόντους.

Η ομάδα του Παπανικολόπουλου συνέχισε την καλή της άμυνα στην ρακέτα, έδωσε τα τρίποντα στον Πανιώνιο ο οποίος δεν το εκμεταλλεύτηκε (1/11), έχοντας πετύχει μόλις 2 πόντους στο πρώτο μισό του δευτέρου δεκαλέπτου. Το Περιστέρι όμως με την σειρά του δεν εκμεταλλεύτηκε την αφλογιστία των γηπεδούχων όντας αρκετά άστοχο και πέραν του Γκρέι δυσκολευόταν να βρει σκορ. Η απίστευτη αστοχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε σε όλη την περίοδο όπου κατόρθωσαν να πετύχουν μόλις 4 πόντους. Την ίδια ώρα όμως οι Περιστεριώτες δεν κατάφεραν και αυτοί με την σειρά τους χτίσουν μεγάλη διαφορά και η αυλαία του ημιχρόνου έπεσε στο 35-23, με το επί μέρους σκορ δεκαλέπτου να είναι 4-14! Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι οι Νεοσμυρνιώτες εκτέλεσαν 15 βολές στην πρώτη περίοδο και καμία στην δεύτερη!

Tο ίδιο έργο επικράτησε και στην τρίτη περίοδο. Οι δύο ομάδες βγήκαν «σκουριασμένες» από τα αποδυτήρια του «Σοφία Μπεφόν» και το ενδιαφέρον μεταφέρθηκε περισσότερο σε εξωαγωνιστικά σκηνικά παρά σε αγωνιστικά. Με τον ρυθμό να είναι εκνευριστικά αργός, οι δύο ομάδες σκόραραν με...τα χίλια ζόρια και η γκρίνια υπήρχε από νωρίς στον πάγκο του Πανιωνίου έφερε την τεχνική ποινή στον Λίνο Γαβριήλ, παραπονούμενος για τις διατητικές αποφάσεις. Στην συνέχεια μια «διαμάχη» μεταξύ του Γκρέι και των διαιτητών έφερε την αποβολή του παίκτη (και πρώτου σκόρερ του ματς) στέλνοντας τον στα αποδυτήρια και κατά συνέπεια η ομάδα των Δυτικών Προαστίων δε μπορούσε να βρει σκορ, συνεχίζοντας την κακή επιθετική εικόνα.. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Χάτσερ γύρισε τον δεξιό αστράγαλο και δεν μπόρεσε να συνεχίσει το ματς. Αμφότερες οι ομάδες ήταν τραγικές επιθετικά και κατάφεραν να πετύχουν από 10 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε στο 33-45.

Στην τέταρτη περίοδο το...στόρι ήταν το ίδιο. Ο Πανιώνιος συνέχισε να...τα σπάει και σαν να μην έφταναν όσα κακά είχαν ήδη γίνει, έχασε τον Ντουρέν με τραυματισμό και τον Σάμουελς με 5 φάουλ περίπου 5 λεπτά πριν το τέλος. Η αστοχία έδινε και έπαιρνε και από τις δύο μεριές, με το Περιστέρι να κάνει τα βασικά και να κρατάει σταθερά ακίνδυνο τον Πανιώνιο στην συνέχεια. Ο Σκροδίλης έκανε καλή δουλειά και στις δύο ρακέτες βοηθώντας την ομάδα του να διατηρήσει το προβάδισμα, αφού απο τα 6,75 ήταν αρκετά άστοχη. Τα επιθετικά ριμπάουντ «έσωσαν» τους Περιστεριώτες σε πολλές περιπτώσεις, κοβοντας...παράλληλα τα πόδια των αντιπάλων. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 48-61. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Γκρέι με 15, ακολούθησε ο Καράμπελας με 10. Από την άλλη πλευρά, κορυφαίος ήταν ο Βεργίνης 14.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 4-14, 10-10, 15-16

Πανιώνιος: Ντουρλεν 3, Βεργίνης 14 (1) Πέτροβιτς, Καμαριανός 2, Σάμουελς 12 (2), Μακ Γκιλ, Μαλελης, Σουίτνι 2, Μπάουμαν 2, Τζουγαράκης, Καμπερίδης 5 (1), Λαμπρόπουλος 8

Περιστέρι: Κάζινς 5 (1), Σκορδίλης 6, Αγραβάνης, Βασιλοπουλος 5 Γκρέι 12 (2), Μπλέικ 9 (2), Σαλούσυτρος 2, Μορέιρα 1, Καράμπελας 10, Γόντικας, Χάτσερ, Κίνγκσλεϊ 9