Το τρίποντο του Γραμματικού, που κράτησε ζωντανή την Πεντέλη (vid)

Το τρίποντο του Γιάννη Μάριου Γραμματικού, που κράτησε ζωντανή την ομάδα του απέναντι στη Νέα Κηφισιά και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, όπου η Πεντέλη πήρε τη νίκη με 109-105

Ο Γιάννης Μάριος Γραμματικός ήταν ο απομηχανής θεός, που κράτησε ζωντανή την ομάδα του απέναντι στη Νέα Κηφισιά και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, όπου η Πεντέλη πήρε την πρώτη της νίκη στην Β΄ Εθνική με 109-105

Η Πεντέλη έδειχνε μια ανάσα από μια νέα αποτυχία στο πρωτάθλημα στην εκτός έδρας μάχη με τη Νέα Κηφισιά στη Β’ Εθνική.

Απέμεναν 7΄΄ και η Νέα Κηφισιά ήταν μπροστά με 90-87. Το προβάδισμα των τριών πόντων είχε δώσει στους γηπεδούχους  σε εκείνο το σημείο ο Μοσχοβίτης, που απέδειξε ότι έχει κρύο αίμα και έβαλε και τις 2 βολές που είχε κερδίσει μετά από φάουλ που του είχε γίνει.

Η τελευταία επίθεση ήταν της Πεντέλης. Ο προπονητής των φιλοξενουμένων,  Κώστας Χαρτοματσίδης πήρε τάιμ άουτ και έδειξε το play. Η ομάδα του μπήκε στο γήπεδο και έκανε την επαναφορά στην πλευρά της Νέας Κηφισιάς.

Η μπάλα πήγε τελικά στον Γιάννη Μάριο Γραμματικό, ο οποίος σηκώθηκε, μπουμπούνισε το τρίποντο, βρήκε στόχο και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί η Πεντέλη έδειξε ανώτερη και πήρε την πρώτη της νίκη στη σεζόν, καθώς κέρδισε την ΑΕΝΚ με 109-105.